Sekcja Chińska oraz Sekcja Polityczna Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ serdecznie zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. Chińskie konflikty polityczno-gospodarcze od upadku dynastii Qing. Organizatorzy pragną zgłębić temat różnych konfliktów w historii Chin, począwszy od roku 1912 aż do współczesności, skupiając się w szczególności na ich politycznym i gospodarczym wymiarze.
Upadek mandżurskiej dynastii Qing i ustanowienie Republiki w 1912 roku stanowią punkt zwrotny w historii Chin. Zmiana ustroju nie przyniosła jednak oczekiwanej stabilizacji. Czas od 1912 roku do proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej to jeden z najbardziej niespokojnych okresów w dziejach Państwa Środka. Były to lata zarówno starć nacjonalistów z komunistami, jak i lokalnej dominacji niezależnych dowódców wojskowych, kontrolujących poszczególne prowincje. Chwilowo pogodzeni przez japońską inwazję 1937 roku, po zakończeniu II wojny światowej Chińczycy pogrążyli się w wojnie domowej, której zwieńczeniem było przejęcie władzy przez komunistów w roku 1949. Republika Chińska wycofała się na obszar Tajwanu, gdzie po porażce udali się członkowie rządu nacjonalistycznego. W miejsce przemocy zbrojnej pojawiły się jednak inne problemy. Chińska Republika Ludowa od początku zmagała się z trudnościami powodowanymi przez charakterystykę systemu komunistycznego i centralnego planowania gospodarką. W latach 80. ChRL zaczęła reformować niektóre elementy ustroju na wzór kapitalistyczny, tworząc nowe konflikty na tle ekonomicznym, społecznym oraz ideologicznym. W ostatnich latach przybierają one na sile, tworząc podstawy dla nowych badań i analiz, które będą miały szansę zostać zaprezentowane i przedyskutowane podczas naszej konferencji.
Konferencja skierowana jest do Studentów i Doktorantów zajmujących się historią, polityką, gospodarką, ekonomią i socjologią w kontekście Państwa Środka, ale liczymy równocześnie na nieszablonowe i interdyscyplinarne podejście do tematyki. Po każdym z paneli nastąpi 30-minutowa dyskusja, która pozwoli na głębszą analizę omówionych zagadnień. Do wysłuchania wystąpień zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką chińską, pragnących poszerzyć swoją wiedzę.
Prelekcję otwierającą konferencję wygłosi dr hab. Łukasz Gacek, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, specjalizujący się w tematyce współczesnych systemów politycznych, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych w Azji Wschodniej.
Wstęp wolny!
Termin: 16 maja 2015 roku
Miejsce: Kraków, Sala Konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, wejście od ul. Oleandry 3
Zgłoszenia: do 27 kwietnia 2015 roku na adres: sekcjachinska.dkn@gmail.com
Opłata konferencyjna wynosi 20 zł.
Do pobrania:
Call for papers: http://tinyurl.com/lkfna5o
Formularz zgłoszeniowy: http://tinyurl.com/kmwrfmc
Więcej informacji na:
https://www.facebook.com/events/838820212821405/