tomass
Użytkownicy-
Zawartość
10 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
O tomass
-
Tytuł
Ranga: Uczeń
Poprzednie pola
-
Specjalizacja
II wojna światowa
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Jest odp. z muzeum W.P. Teraz to już chyba pozamiatane - zbyt dużo opcji "Żołnierz Wojska Polskiego z okresu listopad 1943 - grudzień 1944. Na głowie rogatywka polowa wz. 36 z orłem wz. 43 -orzeł 1. Dywizji Piechoty nazywany potocznie kuricą. Proszę jednak pamiętać że ten typ orła był noszony powszechnie w oddziałach Wojska Polskiego w latach 1943-1949. Płaszcz wz. 36 na kołnierzu płaszcza łapki trójkątne obowiązujące w okresie listopad 1943- grudzień 1944 – na podstawie czarnobiałej fotografii nie można ze 100% dokładnością ustalić formacji układ barw sugeruje że mogą to być saperzy lub artyleria przeciwpancerna (oczywiście jeżeli przyjmiemy założenie iż dolna część łapki jest czarna). Na początku 1945 r. zmieniono barwy broni na kołnierzach płaszczy i wprowadzono dwa poziome paski – nawiązując w ten sposób do oznaczania broni noszonych przed wojną."
-
Mam chęci zagłębić się w szczegoły - dlatego próbuję brnąć dalej, zobaczymy czy jest sens. pzdr.
-
Po dniu przeglądania materiałów w internecie jestem chyba skłonny do tezy mówiącej o 1-ej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki. ( nie wiem może to błąd ) Zdjęcie wysłałem dziś do Muzeum W.P. - identyfikacji lub nie, mogę się spodziewać za kilka dni. Tyle mogłem zrobić sam. Dziękuję za próby pomocy.
-
Szczerze to myślałem, że w dzisiejszych czasach nie będzie takiego problemu Przetrząsnąłem internet i znalazłem jedynie takie podobieństwo chyba...Tylko orzeł inny i guziki chyba.
-
Oczywiście... zdjęcie czarno białe - więc to nie musi być biało czerwone - może być biało czarne? dywizjon moździerzy?
-
Natrafiłem na opis umundurowania płaszcz wzór 36 rogatywka wzór 36 z orłem kuricą wzór 1943 tutaj link ( odwrotnie naszyte na klapach płaszcza biało czerwone barwy ? ) http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/5870/kategoria/96
-
Po kontakcie z Centralnym Archiwum Wojskowym okazało się, że istnieje możliwość identyfikacji jednostki po mundurze. Także mam zajęcie - jakby ktoś chciał pomóc to zapraszam. pzdr.
-
Tym Berlinem to proszę się nie sugerować - nie mam pojęcia ile w tym prawdy... Fajnie, że można podjąć jakiś trop, dzięki bardzo i liczę na więcej podpowiedzi. Swoją drogą - nie ma nigdzie baz danych, w których można by było szukać?
-
Władysław Andruszkiewicz ur. 20.06.1912 Z opowieści ( niepotwierdzonych ) słyszałem, że wyruszył z armią utworzoną gdzieś na wschodzie i prawdopodobnie dotarł aż do Berlina - niestety głowy nie dam za te info. Nawet stopień nie jest widoczny na fot.
-
Cześć. Posiadam tylko jedno zdjęcie mojego dziadka w mundurze - i tu pytanie czy jest możliwość znalezienia jakiegokolwiek tropu.. chodzi mi o dokładniejsze informacje co do jego służby w WP podczas 2-iej W.Ś. Za każdą pomoc będę wdzięczny. pzdr.