mkaliafc
Użytkownicy-
Zawartość
15 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
O mkaliafc
-
Tytuł
Ranga: Licealista
Poprzednie pola
-
Specjalizacja
II wojna światowa - Polska
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Analizując wszystkie dane jakie udało mi się zebrać. Pasują wszystkie dane jeśli chodzi o okresy i sposoby powstawania obozu. Tory kolejowe jak i czas podróży. Od mojej cioci dowiedziałem się że podróż z Moskwy z tego co pamięta z opowieści trwał około 4 dni. W obozie działała czynnie kopalnia którą obsługiwali więźniowie Mogę się mylić..
-
Podsumowanie dotychczasowej pracy nad ustaleniem położenia pobytu dziadka. -Wyjazd z Polski do Moskwy - podróż z Moskwy na północ, transport w wagonach po sześćdziesiąt osób w każdym, było ich ok. siedemdziesiąt - mrozy od 40-60 stopni - przez pierwsze sześć miesięcy mieszkali w namiotach po trzysta osób - następnie zbudowano baraki drewniane - praca po szesnaście godzin w kopalni - 12 sierpnia 1991 – amnestia dla obywateli polskich ogłoszona dekretem Rady Najwyższej ZSRR na podstawie układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku. Zwalnianie większości polskich więźniów i zesłańców, którzy zasilają szeregi Armii Polskiej w ZSRR pod dowództwem gen. Władysława Andersa. - ze względu na bardzo zły stan zdrowia, przeniesiono większość więźniów do kołchozów w celu poprawy stanu zdrowia gdzie spędził rok czasu. - trafił do dywizji Kościuszki gdzie uczestniczył w bitwie pod Lenino Ze wszystkich informacji które na chwilę obecną zdobyłem uznaje iż najbardziej prawdopodobnym miejscem pobytu był obóz w Workucie, w jednostce obozowej Uchtpeczłagu Workucko-Peczorskiego Obozu Pracy Poprawczej Workutłag która zajmowała się wydobyciem węgla.
-
Dowiedziałem się również że podczas transportu mieli przystanki w Moskwie, potem na dwa tygodnie trafił do Raziań. później został skierowany na północ Rosji. Czekam na wiadomość z związku sybiraków. Dokładnie, ciężko coś ustalić. Jest więcej pytań niż odpowiedzi. Ale liczę że coś uda mi się ustalić. Pracuję nad tym żeby zawęzić trochę obszar poszukiwań. Szukam obozów pracy przy której były kopalnie, może to coś pomoże. Jeszcze chwile mi z tym zejdzie. Podzielę się jak skończę.
-
Został odznaczony medalami: Brązowy Krzyż Zasługi Order Odrodzenia Polski Medal X lecia Polski Ludowej
-
Ma ktoś jeszcze pomysły jak mogę zlokalizować gdzie mógł znajdować się mój dziadek?
-
Sprawdziłem na stronie IPN w indeksie represjonowanych i nie figuruje w ich indeksie. W stowarzyszenie memoriał niestety nie skorzystam ze względu na to iż nie znam języka rosyjskiego.
-
Pochodził z okolic Poznania gdzie wraz z rodzicami prowadził gospodarstwo. Dziękuje, może uda mi się coś od nich ustalić, biorę się do pracy.
-
Witam serdecznie wszystkich którzy przeczytają, może pomogą mi w ustaleniu pewnych ważnych dla mnie informacji Mam bardzo skąpe informacje na temat mojego dziadka, ponieważ po wojnie nie zdradzał informacji na swój temat, oprócz kilku opowieści dla rodziny Nie zdradzał informacji ponieważ się bał ustroju i ludzi wokół, czasy były jakie były i im mniej ludzie wiedzieli tym lepiej. Chronił siebie i swoją rodzinę. Zmarł w 1989 roku. Teraz przekaże informacje jakie posiadam na temat mojego dziadka Wiem że: - został wysłany w lutym 1940 roku na Syberię z postojem w Moskwie. - na Syberii ulokowano cały transport w namiotach z plandeki po trzysta osób, po sześciu miesiącach zbudowano drewniane baraki - informację o transporcie, pobycie, wyżywieniu. - pracował po szesnaście godzin na dobę w kopalni - w czerwcu 1942 roku na rok czasu został "przeniesiony" do kołchozu w celu poprawy stanu zdrowia. Tak samo z nim wiele innych osób z obozu - Następnie został wcielony do I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki - walczył pod Lenino -następnie przeniesiono jego i jego kompanów do Sumy w celu reorganizacji dywizji i następnie potem trafił z wojskiem do Polski. Był odznaczony medalem Virtuti Militari i innymi. Ale na chwilę obecną jestem w trakcie ustalania jakimi jeszcze. Konsultacje z rodziną wcale nie są takie proste jakby się mogło wydawać. Chciałbym ustalić więcej informacji na temat dziadka. Na przykład: w jakim miejscu w Syberii był? Czy są źródła, archiwa, jakieś informacje na ten temat? Listy osób? Co robił w dywizji? za co został oznaczony? Jego opowieści kończyły się na powrocie do Polski. Nie wiem czy walczył później również. Czy dotarł do Berlina. Pytań jest więcej niż odpowiedzi. Byłby ktoś tak miły i pomógł mi w ustaleniu pewnych informacji? Nie będę ukrywać iż jest to bardzo ważne dla mnie i mojej rodziny. Odpowiem na wszelkie pytania jeśli będę tylko znał odpowiedzi Pozdrawiam serdecznie.
-
Marian Kaliszczak, był porucznikiem Wojska Polskiego
-
Taka prawda że był zesłany na Syberie i wrócił. Z Polski zabrali go do Riazania, tam spędził trzy tygodnie i później zabrali go na Syberie.
-
Jeszcze nie, tylko w kilki książkach w bibliotece znalazłem listy internowanych przez NKWD ale akurat tego indeksu nie widziałem. Tak nie ma nic zawartego o miejscach pobytu, z wyjątkiem tego iż trzy tygodnie spędził w Razianiu, po czym później zabrali go na daleką północ ZSRR. Jest dokładnie opisana podróż i warunki panujące w obozie. Nie ma miejsc pobytu ze względu na to iż nie chciał żeby ktoś dowiedział się o tym iż był tam. Sami wiecie, w tej chwili takie listy, dowody są niezwykle interesujące i wiele osób takich rzeczy poszukuje ale w czasach powojennych gdzie w Polsce "rządziła" Rosja takie informacje mogły prowadzić do śmierci. ZSRR nie chciało takich osób jak mój dziadek ponieważ prawda mogła wyjść na jaw.
-
Piszę tylko i wyłącznie o obozach położonych na Syberii ponieważ tam wywieziono mojego dziadka w 1942 roku. Do mojej pracy dołączę własnoręcznie przez niego napisany wiersz o drodze, pobycie i powrocie z Syberii. Mam tylko problem że nie wiem dokładnie gdzie był, i nikt z mojej rodziny nie wie, dlatego poszukuje list, coś co może mi pomóc.
-
Na pewno zwrócę na to większą uwagę, wybacz Dziękuję. Czemu jest taki problem ze stworzeniem list? Rosja trzyma i nie chce ujawnić czy problem leży gdzie indziej??
-
witam, pisze prace licencjacka na temat obozów na terenie ZSRR a dokładnie na Syberii. W pracy chce napisać tez wzmianke na temat mojego dziadka który był na Syberii podczas IIWŚ, dokładnie nie wiem, mam tylko jego 6 stronnicowy list opowiadający o podróży, pobycie i powrocie z dalekiej Syberii ale nie ma wzmianki o dokładnym miejscu jego pobytu. Jest do dyspozycji wiele książek ale może byście mieli jakieś ciekawe źródła lub ciekawostki na ten temat?? i czy sa listy osób które nkwd internowało na Syberie? listy kto wrócił? kto gdzie przebywał lub coś takiego?? pozdrawiam serdecznie