Jump to content

Mordi

Użytkownicy
 • Content count

  2
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Mordi

 1. Lotnictwo pod niebem Wschodu

  Andreasie, jeżeli dobrze operujesz językiem angielskim, to Osprey Publishing wydał jakiś czas temu książkę o rosyjskich asach na froncie wschodnim nazywa się to: "Russian aces of World War I", autorem jest Wiktor Kulikow. Wśród pilotów rosyjskich, którzy mieli całkiem niezłe wyniki było paru Polaków. Jakiś czas temu popełniłem artykuł na ten temat - posłałem redakcji "Historia.org", czekam na odpowiedź. Tak czy inaczej, było parę ciekawych motywów lotniczych z Polakami na wschodzie. Np., jeden z lepszych rosyjskich asów tego okresu Donat Makijonek był Polakiem (latał na licencyjnych Nieuportach). Świetna jest relacja jednego z I Wojennych polskich pilotów, Antoniego Mroczkowskiego, o tym jak razem ze swoim nawigatorem zestrzelili niemieckiego Albatrosa i to przy użyciu pistoletu - relacja była publikowana w jednym z numerów "Skrzydlatej Polski" w latach 60., rocznik bodajże 62, ale mogę sprawdzić, albo ten swój tekst podesłać na skrzynkę. Z innych rzeczy to troszkę na wschodzie latał "Czerwony Baron", ale nic wiele nie osiągnął - w sumie to miał parę wylotów na bombardowanie. Jeśli chodzi o wspomnianego przez Leuthen'a Andrzeja Olejkę, to napisał jeszcze ciekawą pracę "Lotnicze epizody znad c.k. Tarnowa 1914-1915".
 2. Gdzie najlepiej studiować historię?

  Grzegorzu, jeśli mogę się wypowiedzieć jako człowiek, który zaczyna 4 rok na historii w Łodzi, to powiem Ci tak, że jeśli chcesz studiować historię, to idź tam gdzie masz najbliżej. Jeżeli będziesz zasuwać jak mały motorek, to możesz potem zostać na uczelni, albo napisać dobrą pracę bez względu na to, gdzie będziesz studiować. Prawda taka, że np., u mnie w Łodzi biorą na wydział ludzi jak leci, a potem i tak w toku studiów wyjdzie kto jest żeby się uczyć i chce się uczyć, a kto przyszedł tylko dla papierka (który w sumie i tak wiele nie da). Jeśli jesteś z okolic Łodzi, to mam nadzieję, że za zobaczymy się na Instytucie za rok w październiku. Pozdrawiam.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.