Witajcie!
Przybyłem tu, aby zadać ważne dla mnie pytanie - może ktoś z Was coś o tym wie.
Interesuje mnie organizacja pracy pracy ludzi prehistorycznych w paleolicie.
Obecnie ludzi, którzy organizują sobie czas w krajach cywilizowanych korzystają często z zegarków i innych źródeł informacji o tzw. czasie (godzinie) i według tego organizują swoją pracę. Na przykład - ktoś nastawia budzik na 6.30, o tej porze budzi się i wstaje, myje się, je i szykuje do wyjścia zerkając co chwila na zegar/-ek i "wie, że [np.] o 8 zaczyna pracę". Stara się zdążyć i jeżeli mu się udaje, to pracuje np. najpierw od 8 do 12, później ma np. półgodzinną przerwę, po niej, od 12.30 do 16.30, potem jedzie do domu.
A jak to było w paleolicie? Wiadomo, że raczej ludzie mieli mnóstwo pracy - łowiectwo, zbieractwo, dbanie o schronienie, opieka nad dziećmi, szykowanie narzędzi itd. Wstawali -jak zgaduję- zapewne o świcie albo gdy ich obudził jakich hałas czy np. emocjonalny sen. Dzień może zaczynali od zjedzenia czegoś i napicia się (zgaduję), po tym może szykowali się np. do lasu, wyruszali i -jak sobie myślę- może zbierali czy polowali, aż uzbierali / upolowali wystarczająco dużo na jakiś tam przewidziany czas albo aż -hmm- zaczynało się ściemniać i wtedy wracali do domu, jaskini, czy dokądś tam.
Ale gdy np. ktoś zajmował się wyrobem narzędzi, to skąd wiedział, kiedy ma zrobić przerwę w pracy, kiedy pora na posiłek albo kiedy czas skończyć przerwę i wrócić do pracy??
Bardzo mnie to nurtuje i jest to dla mnie ważne pytanie. Chętnie dowiedziałbym się, co o tym wiecie albo co przypuszczacie. Czekam na pomysły!
Pozdrawiam!
Michał