Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?

Rekomendowane odpowiedzi

adam75   

Nie w taki sposób do tego podchodzę. Jako chyba idealny obywatel, który płaci i absolutnie nic nie wymaga z czystej ciekawości a i trochę złośliwości zadzwoniłem i zapytałem się czy pan x otrzyma dofinansowanie do kwoty x, którą i tak musiałem wydać. Budując dom w Monachium otrzymałem zupełnie inną odpowiedź.

Patrząc na dofinansowie gmin w woj. opolskim, który jest Górnym Śląskiem ( dziwny podział terytorialny ), wszystko zależy od mądrej argumentacji swoich wniosków. Jeżeli poprzez mój wniosek odnośnie mojej rodziny drogi będą dziurawe to jutro rano go wycofam ( aktualnie jestem w na Śląsku ).

edit: jutro jest sobota, więc w 1-szym dniu roboczym znajdzie się we właściwym urzędzie. Mam nadzieję iż będzie to wkład w budowę autostrad. Jeżeli tylko to pomoże to zdecydowanie dodam więcej.

@Tomasz N, nie mam innego przykładu więc daje siebie jako przzykład. Poczytaj swoje odpowiedzi. Źle, nie pasuje, w socjologię się bawisz ?

Edytowane przez adam75

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Patrząc na dofinansowanie gmin w woj. opolskim, który jest Górnym Śląskiem ( dziwny podział terytorialny ), wszystko zależy od mądrej argumentacji swoich wniosków. Jeżeli poprzez mój wniosek odnośnie mojej rodziny drogi będą dziurawe to jutro rano go wycofam ( aktualnie jestem w na Śląsku ).

edit: jutro jest sobota, więc w 1-szym dniu roboczym znajdzie się we właściwym urzędzie. Mam nadzieję iż będzie to wkład w budowę autostrad. Jeżeli tylko to pomoże to zdecydowanie dodam więcej.

Z tą opłatą eksploatacyjną jest tak.

Miała być rekompensatą za zniszczenia na powierzchni i miała być wpłacana samorządom gmin na których prowadzone jest wydobycie. Ale po jakimś czasie ok 40 % kasy zachachmęcił budżet centralny do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

I teraz jak widzisz Bytom, dziurawe drogi na Śląsku, to po części musisz mieć pretensje do tych co w reszcie kraju montują kolektory za pieniądze na ich łatanie (w gminach górniczych).

Stąd Twój postulat by kosztem Bytomia jeszcze budować autostrady mnie się jeszcze mniej podoba (poza tym Min Vin i tak tego nie da na autostrady). Stąd nie ma po co wycofywać wniosku. Kolektory dla Twego dziadka są równie dobre jak dla każdego innego.

@Tomasz N, nie mam innego przykładu więc daje siebie jako przykład. Poczytaj swoje odpowiedzi. Źle, nie pasuje, w socjologię się bawisz ?

Nie. Uświadamiam parafrazując pewnego amerykańskiego ekonomistę, że nie istnieje coś takiego jak darmowe kolektory.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W sposób przeczący zasadom ekonomii próbuje udowodnić mi się iż obecny sposób postępowania jest ok.

A gdzie to Kolega wyczytał ?

Akurat próbuję pokazać jak funkcjonuje to Twe wyśnione wiatrakowo kolektorowe eldorado w warunkach tzw "krótkiej kołdry" budżetowej, normalnej w biedniejszym państwie. Krótką kołdrą by przykryć szyję trzeba odsłonić nogi i wynika to wprost z zasad ekonomii, gdzie "Winien" i "Ma" ma się zgadzać.

Stąd nasz rząd, chcąc wykazać, że idzie z postępem, komuś musiał zabrać i tak 1,2 mln mieszkańców gmin górniczych funduje ten wyśniony postęp reszcie kraju.

A tak wcale nie powinno być.W tym się zagadzamy.

Otóż nie, nie jest ok. Śląsk zmieni się szybciej lub później, dla własnego dobra.

Kolega proponuje autonomię czy państwo śląskie ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tomasz N, z całym szacunenem ale z ciebie taki Ślązok jak ze mnie Kaszub

I tak mamy śląską prozę. A było tak poetycznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Patrząc na dofinansowie gmin w woj. opolskim, który jest Górnym Śląskiem ( dziwny podział terytorialny ), wszystko zależy od mądrej argumentacji swoich wniosków. Jeżeli poprzez mój wniosek odnośnie mojej rodziny drogi będą dziurawe to jutro rano go wycofam ( aktualnie jestem w na Śląsku ).

Jakoś nie przypominam sobie aby Częstochowa należała do Województwa Śląskiego tak pod względem kulturowym jak i geograficznym. A jednak administracja tak chciała że zostaliśmy włączeni do struktur pod przewodnictwem Katowic.

Ale czy u nas robią jakieś larum z tego powodu? Protesty że należy się odłączyć od Śląska?

-A narosło masę powodów by o "swoją Medalikowską" autonomię powalczyć. A co!

Taka ulica Garncarska:

13476057761441.jpg?id=61059

Zdjęcie autorstwa Kuby "RagnarokIII"

Te mury z kamienia powstały w latach w których o Śląsku myślano w kategoriach II Rzeszy i fragmencie Rosji. Wiele z tych kamienic pamięta czasy Imperium, wiele z nich było własnością Żydów lub kupców z Krakowa poddanych Austriackich, mieszczą się zresztą opodal starej ulicy Krakowskiej -ot taka ciekawostka, zapomnianych 'dziejów' Małopolskich.

Inna sprawa, że nie tak dawno byłem w Opolu a raczej jeździłem na jego obrzeżach w stronę Krapkowic, przyjechał do mnie dawno nie widziany kolega; który ze zdziwieniem patrzył na mijane miejscowości z opisem ich nazw w dwóch językach tj. po niemiecku i po polsku.

Nigdy nie byłem wojującym radykałem żadnej opcji. Ale przyznam że na jego uwagę rzuconą od niechcenia w aucie, iż takie oznakowanie jest co najmniej zastanawiające; przytaknąłem z aprobatą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jakieś tam związki są. Czytałem gdzieś, że pierwsza wzmianka o Obrazie Jasnogórskim to odnotowanie w roku 1382 przewożenia go z Bełżca do Opola.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Jakieś tam związki są. Czytałem gdzieś, że pierwsza wzmianka o Obrazie Jasnogórskim to odnotowanie w roku 1382 przewożenia go z Bełżca do Opola.

Tak jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Jakieś tam związki są. Czytałem gdzieś, że pierwsza wzmianka o Obrazie Jasnogórskim to odnotowanie w roku 1382 przewożenia go z Bełżca do Opola.

Literalnie czytając biblie najwyższy jest wszędzie. Idąc dalej, chodzenie do kościoła w każdą niedzielę, potrzebne nie jest. Franciszek powiedział co miał powiedziedź, reakcja pol kościoła była, dla mnie, straszna.

Ponieważ użytkownik adam75 wyciął kilka swych postów dyskusja trochę się rozmyła.

Przypominam, że temat tyczy się raczej autonomii i narodu śląskiego, a nie: energetyki.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Przypominam, że temat tyczy się raczej autonomii i narodu śląskiego, a nie: energetyki.

secesjonista

Nie potrafię się powstrzymać przed komentarzem:

A szkoda !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Porządkujac temat, usunięto - na tej stronie dyskusji - 3 posty adama75, które ich autor całkowicie pozbawił treści, co wypada uwzględniać, czytając np. powyższe, polemiczne posty Tomasza N.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tak jest.

Bavarczyku. A nie macie tam u siebie muzeum górnictwa ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
m110   

Zupełnie przypadkowo odkryłem to forum i w miarę dokładnie ten wątek przeczytałem.

Polecam do posłuchania, może trochę to pogodzi Adama i Tomasza.

Osobiście bardziej zgadzam się z Adamem ale rozumiem racje Tomasza.

Kolejny taki post zostanie uznany za pozaregulaminową autoreklamę.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
m110   

Czytałem także inne wątki gdzie do wklejanych linków z youtube nikt nie miał zastrzeżeń. Nawet szacowny secesjonista to robił. Nie mam nic wspólnego z wykonawcą, nie jest to reklama, jest to tylko odpowiedź na tzw. rozmowy o Górnym Śląsku. Jak pisałem wcześniej, czytałem ten wątek i zauważyłem wyjątkową niechęć z twojej strony odnośnie tematów poruszanych. Mam nadzieję iż to wyjaśnienie jest wystarczające. Rozmuiem iż GórnoŚlązaków nie lubisz, temat się nie podoba a wszystko najlepiej zamieść pod dywan bo w tym kraju do władzy dojdzie prawica i potem będziemy rozliczać. Otóż nie, w tym co podesłałem było wszystko. Historia, wyciągnięcie ręki Ślązaków do Polaków. Odpowiedź mówi sama za siebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik m110 zarejestrował się o 12:41 a swój post zakończył o 12:46, zatem nie sądzę by prawdą było jego stwierdzenie:

"w miarę dokładnie ten wątek przeczytałem".

Wątek liczył wówczas 268 postów i trudno to poznać w pięć minut.

Moje "chęci" i "niechęci" są nieistotne, nie widzę co owa piosenka ma do tematu. Proszę zatem przekonać mnie na ile miałaby pogodzić

Tomasza N i adam75 w kwestii autonomii Śląska?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
m110   

Użytkownik m110 zarejestrował się o 12:41 a swój post zakończył o 12:46, zatem nie sądzę by prawdą było jego stwierdzenie:

"w miarę dokładnie ten wątek przeczytałem".

Wątek liczył wówczas 268 postów i trudno to poznać w pięć minut.

Moje "chęci" i "niechęci" są nieistotne, nie widzę co owa piosenka ma do tematu. Proszę zatem przekonać mnie na ile miałaby pogodzić

Tomasza N i adam75 w kwestii autonomii Śląska?

Wątek ten i wszelkie inne można czytać nie posiadając konta na tym forum. Twoje chęci i niechęci są bardzo istotne. Piosenka ma bardzo wiele do wniesienia, a szczególnie jej koniec. Widocznie tylko Ślązak to zrozumie.

Na dowód tego iż rzeczywiście go przytałem podniosę kwestie 2-języcznych nazw miejscowości. Polska, rząd, wykonuje uczciwie ustawę o mniejszościach. Walczy o to na Litwie, bardzo słusznie. Skąd to zdziwienie ?

Rozmawiacie o czymś, czego do końca nie rozumiecie. Śląski to staropolski z domieszką czeskiego i niemieckiego. Skoro to zachowali i poprzez sanację i IIIRP dostali to co dostali, to z czego mają się cieszyć i być zadowoleni? Skoro pastęp techniczny następował gdy teren był niemiecki to jak mieli nazywać dworzec, tramwaj itd. Zachowali swoją mowę przez xxset lat ale zawiedli się na Polsce. Statut organiczny, pożyczka na budowę COP i Gdynii. I można być frajerami ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.