Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Jeżeli takie teraz macie problemy, barwy, to chyba czas wracać nazod :-)

Ależ nie, chciałem po prostu pomóc Koledze który prowadzi badania w tej kwestii, by poznał opinię prawdziwego Ślązaka w kwestii barw śląskich.

Liczyłem że odpowiesz bardziej jasno. Bo tak to sobie pomyślą, że uciekasz ze strachu, bo sam takie nosisz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Pisalem kilka postow wyzej odnosmnie "ogonkow" ale chyba musze to rozwinac. Mam do dyspozycji w chwili obecnej smartphone sieci Verizon, z uwagi na specyfike tej sieci czyli CDMA, dedykowany dla Stanow. Brak polskiego jezyka oraz klawiatury. @Tomasz N wywolal mnie delikatnie wiec odpisalem. Polubilem jego dociekliwe pytania :-) Nie posluguje sie czesto jezykiem polskim. Bynajmniej go nie zapomnialem ale piszac jak teraz, w malo komfortowych warunkach, moge robic kalki jezykowe.

@secesjonisto, nie jestem naukowcem z MIT, wiec ciezko mi sie odniesc. Zreszta nie o kwestie odszkodowan pienieznych tak do konca tutaj chodzi. Polecam jeszcze raz poczytac post 215.

@Tomasz N, nie pracuje i nie pracowalem w strukturach Unii. Konfederacji takze nie :-) Zajmuje sie projektami zwiazanymi z pozyskiwaniem nowych zrodel energii, zwiazana z tym analiza oplacalnosci etc. Stad praca w terenie i niestety takze w biurze. Moze z tego powodu takie zainteresowanie degradacja terenu w mojej malej ojczyznie czy heimacie, jak kto woli. Zdecydowanie nie mam pogladow secesjonistycznych, chyba jasno pisalem jakie mam spojrzenie na swiat. Unie oraz wspolprace europejska uwazam za szanse dla Polski oraz Slaska. Golo ale w ostrogach to sposob dobry na 5 min.

Teraz ja mam pytanie. Po co komu pomnik Korfantego w Warszawie ? Kim byl, jakie mial poglady, gdzie zginal/umarl wiemy. Nie chodzi mi o okres gdy przylaczal Slask do Polski. Pomniki stawia sie chyba za caloksztalt. Medale za konkretne wydarzenia. Moze mi ktos to przyblizyc ?

Edytowane przez adam75

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

@Tomasz N, nie jestem specem w kwestiach mody a juz szczegolnie meskiej bielizny ale .... garniturow w paski od wielu lat sie nie nosi, kobiety podobno wola facetow w bokserkach a poza tym kto paraduje w slipkach po ulicy ;-)

Symbole nie sa dobrym powodem aby osobiscie wymierzac sprawiedliwosc. Oczywiscie istnieje pewna granica tolerancji. Nikt nie lubi gdy pluje sie mu w twarz. Idac dalej, dla jasnosci, nie jest mi po drodze z idea Narodu Slaskiego. Moim zdaniem antagonizmy, a pozniej idee jw. powstaly m.in. z proby narzucania swoich zwyczajow gospodarzom, pozniej dyskusyjnego sposobu eksploatacji zasobow tego regionu o wakacjach w Camp Zgoda nie wspominajac. Slazacy ktorych znam maja dla innych duzo szacunku, tylko musi to dzialac w dwie strony. Oczywiscie, pracujac w kopalniach czy hutach dostawali srodki na zycie ale nie byli ani tez region nie byl rzeczywistym beneficjentem srodkow w czasie gdy Polska wyszla juz z czasow realnego socjalizmu. USA, Niemcy - kraje federacyjne. Najlepsze, ze taki system sie sprawdzil, bede to powtarzal jak mantre.

Edytowane przez adam75

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Po co komu pomnik Korfantego w Warszawie ? Kim byl, jakie mial poglady, gdzie zginal/umarl wiemy. Nie chodzi mi o okres gdy przylaczal Slask do Polski. Pomniki stawia sie chyba za caloksztalt. Medale za konkretne wydarzenia. Moze mi ktos to przyblizyc ?

Bo to był polityk polski nie lokalny śląski. Śląsk był jego bazą. Gdyby ograniczył ambicje tylko do niego, nie skończyłby jak skończył. Więc jego pomnik w Warszawie jest jak najbardziej na miejscu.

Zajmuje sie projektami zwiazanymi z pozyskiwaniem nowych zrodel energii, zwiazana z tym analiza oplacalnosci etc.

A konkretnie jakie rodzaje źródeł ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Ok. Brzmi to logicznie. Pozostaje jednak pytanie. Dlaczego Pilsudczycy ? Nagla zmiana swiatopogladu ? Dlaczego akurat teraz ? Czy jakies czysto polityczne idee nie sa w tle ? Jakby nie patrzec Slask to duze zageszczenie potencjalnych wyborcow. Oczywiscie cieszy i to ale chcialbym miec jasnosc sytuacji a moze cos zle rozumiem ?

Materialy zdecydowanie ciekawsze niz wegiel. Zawsze jednym z waznych zalozen jest ochrona srodowiska i duzy procent kosztow inwestycji idzie wlasnie na to.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Pozostaje jednak pytanie. Dlaczego Piłsudczycy ?

Z tgego co przeczytałem, on się określił jako wychowany w tradycji. Poza tym nie uważasz, że rozważania kto może stawiać pomnik Korfantego mają niższy poziom niż te o slipkach ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

@Tomasz N,chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. Daleki jestem od wycieczek ad personam wobec kogokolwiek.Do polityków mam ostrożny stosunek ale akurat tą osobę szanuję za uczciwy i czytelny przekaz. Oby zmiany które zaczęły następować były procesem ciągłym a nie jednorazowym, pozytywnym pikiem. Zmiany w pozytywnym kierunku będą niwelować antagonizmy. Żegnam na dłuższy okres czasu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Materialy zdecydowanie ciekawsze niz wegiel. Zawsze jednym z waznych zalozen jest ochrona srodowiska i duzy procent kosztow inwestycji idzie wlasnie na to.

A można tak przed przerwą czegoś więcej o tym, byśmy tu na miejscu mogli przemyśleć tę ofertę ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Dla mnie granice są na mapie oraz w ludzkich głowach. Jeżeli koniecznie ktoś jest tego zwolennikiem to najlepsze są stadiony piłkarskie ( murawa nie trybuny ) aby później iść i napić się wspólnie piwa. Marzeniem jest aby nacjonalistyczne nastroje wycichły - czy to w landach wschodnich NPD czy w Polsce o Śląsku nie zapominając. Historia pokaże czy mój tok myślenia jest właściwy ;-)

Idealista!

Mało to realne choć przyznam, że piękne....

Wątek o elektrowniach i ich paliwach, o wiatrakach itp., wydzieliłem do odrębnego tematu, jako że zbyta daleko poczęliśmy odchodzić od właściwego tematu:

Polityka węglowa, wiatrowa, a może inna?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

@gregski, dzięki za fajną puente.

Może czas zupełnie odkryć karty. Nie piszę bez powodu. Przeraża mnie opcja 800 tys dusz popierająch narodowość śląską. Pogłębi to niepotrzebnie animozje, podziały się pogłębią.

Dlatego uważam iż zamiecienie sprawy pod dywan to kiepski pomysł. Tym ludziom należy się zrozumienie i skupiłbym się na odpowiedzi na pytanie. Dlaczego ?

Pisałem czasami o sobie, gdyż chciałem przedstawić moją perpektywę, nie z chęci bycia bohaterem. Niemiecko, polsko, śląskie pochodzenie i praca za oceanem powoduje inną perspektywę. Plus i moje przekleństwo.

Być może moje teorie są naiwne ale z wydaje mi się iż dobre. Skupiam się na Śląsku bo tu wyrosłem ale zależy mi na Polsce, landach wchodnich. Ktoś tam wcześniej pisał o finansach, rezydencji. Z pełną premedycją płacę podatki w Polsce bo tu się bardziej mogą przydać.

Jakiś niemiecki film zaczął wzbudzać duże emocje w Polsce. Nie oglądałem więc się nie wypowiem. Zadzwoniłem do kilku przyjaciół w Niemczech - widzieli na ZDF, słaby. Bez zbędnych przemyśleń. Zadzwoniłem do Żyda ( mocna osoba robiąca interesy w EU ) - oglądał odcinek ale ma takie przesłanie w nosie bo generalnie był nudny i dziwny. Rozmawiałem z kumplami z Warszawy - emocje, jak można etc.

Szacunek w obecnym świecie buduje się gospodarką. Nie piszę o technologii solarnej aby podgrzać sobie wodę w basenie tylko aby ktoś zauważył iż jest to doskonałe źródło energii.

Ludzie z natury są dobrzy i starajmy się to wykorzystać. Na Śląsku nie mieszka tylko " ciemna masa " i zwrócenie na to uwagi pomoże rozwiązać wiele problemów.

Dopisek.

Będąc w Polsce usłuszałem o problemach z państwową firmą społeczną. Źle, tragiczne, nie będzie emerytur. Brak logiki w tym widziałem więc poczytałem trochę. Ile osób ze swojego znacie, które "naciągają" tą ubezpieczalnie ? Przeciętny Niemiec napisał by donos ale nie będąc statystycznym Niemcem opier.... bym gościa aby się opamiętał bo jego pieniądze idą z podatków wszystkich Polaków. Zmiany od siebie.

Edytowane przez adam75

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przeciętny Niemiec napisał by donos. (...) Zmiany od siebie.

Niektórzy Ślązacy już wzięli to sobie do serca (o czym piszę z pełnym niesmakiem):

Donosy zalewają urząd skarbowy

1 sierpnia 2012, aktualizacja: 3 sierpnia 2012, 19:40

Urząd Skarbowy w Pszczynie

W pierwszym półroczu tego roku wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Pszczynie 76 donosów; dla porównania w 2010r.- 75 donosów, zaś w 2011r.- 108. Donosy składane są głównie za pośrednictwem poczty; coraz więcej jest także zgłoszeń telefonicznych, za pośrednictwem poczty elektronicznej czy też złożonych osobiście.

Jak informuje Urząd Skarbowy w Pszczynie, doniesienia dotyczą zazwyczaj: zatrudniania pracowników "na czarno", nie wywiązywania się pracodawców z obowiązków płatnika podatku dochodowego, posiadania dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów; sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej; niepłacenia podatków od dochodów osiąganych z wynajmu lokali oraz prowadzenia nielegalnej (bez zgłoszenia) działalności gospodarczej.

Jak się okazuje, donosy najczęściej piszą sąsiedzi, znajomi, byli i obecni małżonkowie, pracownicy na byłych pracodawców oraz przedsiębiorcy na swoją konkurencję.

Urząd Skarbowy zdecydował się podać kilka przykładów donosów. Są wśród nich:donos na sąsiada przebywającego za granicą, a wynajmującego mieszkanie bez odprowadzania podatku, donos na sąsiadkę udzielającą płatnych korepetycji z języka angielskiego, która od uzyskanych "niemałych" dochodów nie odprowadza podatku, a nawet sytuacja, gdy małżonka donosi na męża, który pracuje "na czarno", zamiast spędzać czas z rodziną.

Zdarzają się też "donosy zbiorowe", w których wymienionych jest wielu "nieuczciwych, okradających państwo" osób, a także "donosiciele stali", którzy wnikliwie obserwują otoczenie i w przypadku, gdy sąsiad np. wybudował dom, zmienił samochód czy kupił drogi sprzęt RTV, natychmiast informują o tym fakcie urząd skarbowy.

Z analizy wpływających donosów wynika, że trafne i cenne są zwłaszcza informacje podpisane, bo z reguły zawierają "konkretne" informacje, często wraz z załączoną dokumentacją dotyczącą opisanych w doniesieniu oszustw podatkowych (faktury VAT, rachunki, dowody zapłaty, paragony fiskalne, umowy, itp.). Informacje anonimowe zazwyczaj nie pozwalają zidentyfikować opisywanej osoby oraz brak jest w nich konkretnych wskazań świadczących o dokonaniu oszustwa podatkowego.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.wiadomosci.pless.pl%2F26669-donosy-zalewaja-urzad-skarbowy&ei=W1TEUYq3IJHVsgaywoCYDA&usg=AFQjCNGBCAecd7r17eQOf0TMWP5Uv6eWgQ&sig2=b1crsZGzsMQqcfByMOS_yQ

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Donos to dla mnie coś obrzydliwego, polska natura się we mnie odzywa. Wytłumaczenie iż robi źle, o to mi chodziło. Prosty rachunek, pomnóż ilość znajomych osób, które ewentualnie działają zakładowi ubezpieczeń wspak przez miesiące a potem lata. Nagle się może okazać iż każdy emeryt pozwoli sobie na godną starość. No offence ale piszę to o czym usłyszałem a wydaje mi się iż tutaj można dużo zaoszczędzić. Plan Marshall nie pomógł tak Niemcom jak ich podejście do prawa i zasad. Niemieckie zasady z polską fantazją > dla mnie ideał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie piszę o technologii solarnej aby podgrzać sobie wodę w basenie tylko aby ktoś zauważył iż jest to doskonałe źródło energii.

O tym na Śląsku wiemy od dawna:

http://www.google.pl/aclk?sa=l&ai=C_0lOqFXEUf7BNKeZ0wWfkYG4CZOHz9QFo4KTl3mDtq7WAggAEAEoA1Dk9ZOj_f____8BYOn8l4_wGqABxcTA0gPIAQGpAngKYAq5fpQ-qgQpT9Dgzavd3hvx9JxKOFvUqEGlkMHRPoT9Fjp42Yzet-Po5MWVu11Xc4SAB6O7vy0&sig=AOD64_2NyWABVCdekccVuJjudU0_leA5cQ&rct=j&q=Pszczyna+kolektory+s%C5%82oneczne&ved=0CDEQ0Qw&adurl=http://kolektory.hewalex.pl

Zakład znajduje się w Czechowicach (Śląsk Cieszyński) i zajmuje się tym od ćwierci wieku.

Może czas zupełnie odkryć karty. Nie piszę bez powodu. Przeraża mnie opcja 800 tys dusz popierająch narodowość śląską. Pogłębi to niepotrzebnie animozje, podziały się pogłębią.

Popierają czy deklarują ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam75   

Gra słów. Od tego temat nie zniknie. Deprecjonowanie Ślązków to błąd z założenia. Skończyły się chyba czasy ? dyrektorów z Altreichu.

@edit. Szybciej pomyślałem niż napisałem.

Solary i sposób gromadzenia energii to kwestia oczywista. Technologia jest nikczemnie prosta. Zadałem pytanie, z czystej ciekawości, do urzędu miasta gdzie mieszka mój dziadek. Mieli 50 tys zł na wszystkie wnioski .........

@edit x2

Po tej odpowiedzi z urzędu miasta zrobiłem dziadkowi to na co zasłużył bez dofinansowania. W sumie to raczej byłem ciekawy reakcji.

Edytowane przez adam75

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Skończyły się chyba czasy dyrektorów z Altreichu.

A dawno. Podobno za Gierka wyjechali do Warszawy i na miejscu został ino rodzimy sort.

Solary i sposób gromadzenia energii to kwestia oczywista. Technologia jest nikczemnie prosta. Zadałem pytanie, z czystej ciekawości, do urzędu miasta gdzie mieszka mój dziadek. Mieli 50 tys zł na wszystkie wnioski .........

Jeżeli nikczemnie prosta, to dlaczego wymaga dopłat ? Poza tym gdzie tu sprawiedliwość. Te wszystkie dopłaty pochodzą z opodatkowania węgla, więc biedacy których stać tylko na węgiel fundują bogatym kolektory.

Poza tym czy widzisz tu pewien paradoks ? Wdrażanie nowych technologii energetycznych zastępujących węgiel wymaga dopłat finansowanych z opłat eksploatacyjnych nałożonych na górnictwo. Wymyślono je by gminy górnicze miały kasę na niwelację degradacji górniczej na powierzchni. A tak nieliczni mają kolektory, a reszta jeździ po dziurawych drogach i chodzi po takichże chodnikach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.