Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ulubione polis

Ulubione polis to:  

106 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Ateny
      25
    • Sparta
      30
    • Teby
      5
    • Inne jakie?
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Blake   

A ja lubię Ateny - za to, że ta polis była nie tylko stolicą kultury greckiej, ale i wojsko miała niezłe - ta wspaniała flota :D Zresztą miłość do Aten mam wrodzoną, tam się urodziłem i trochę mieszkałem więc mi się nie dziwcie :lol: .

Plus dla Aten także za ustrój. To jest dla mnie prawdziwa wspólnota obywatelska, pełna demokracja. Prawda, później ustrój się przeżył, nie wytrzymał starcia ze Spartą a potem z Macedonią. Nie można sobie wyobrazić w pełni demokratycznego imperium, ale do małej polis pasuje jak znalazł

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   
Nie można sobie wyobrazić w pełni demokratycznego imperium,

A Związek Morski (I i II) to co? A casus wyspy Melos kojarzysz? Ateński demos był chyba okrutniejszy niż spartańscy harmości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Blake   

Chodziło mi o to, że ustrój demokratycznych Aten nie sprawdza się w przypadku wielkiego państwa. Właśnie dlatego Ateny przegrały rywalizację ze Spartą. Z demokracji, jak mówił Arystoteles wyszła ochlokracja. Kandydatów na przywódców państwa pozbywano się za pomocą ostracyzmu.

Zresztą Związek Morski to nie imperium w pełnym tego słowa znaczeniu, tylko hegemonia. Co nie zmienia faktu, że to od Aten zależały wszystkie decyzje, a więc od Zgromadzenia Ludowego. A lud w sprawach wielkiej polityki decydował tak, jak decydował. Ludzie nasłuchali się demagogów i potem wychodziły takie sprawy jak ta z Melos.

Jakby nie patrzeć Melos to jedna z najczarniejszych kart w historii Aten.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

W ankiecie zagłosowałem na Ateny, miasto sztuki, piękna i wiecznej młodości. Stąd wywodzą się "najlepsi" ludzie ówczesnej kultury, centrala świata greckiego.

Sparta, źle mi się kojarzy, nie będę rozwijał tego tematu, po prostu "nie".

Teby, wymawiając nazwę tego miasta na język nachodzi opowieść rodu Labdakidów, Alkmeon skończył, więc ja nie będę na nowo rozpoczynał. xD

Jakie inne... może Itaka, ojczyzna Odysa...

O Atenach mógłbym mówić same superlatywy, kiedy zamknę oczy i cofnę się w czasie to miasto jest dla mnie drugim domem w świecie wyobraźni. (pierwszym jest Kair)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sparta. Cenię ją za walecznych żołnierzy, dobre wychowanie młodych mężczyzn oraz oczywiście za słynnych trzystu wojowników pod Termopilami...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Ja również stawiam na Spartę. Takich wojowników jak Spartanie znaleźć się nie da.
Czyzby? A Teby, na ten przyklad? Dwa razy Lakedemonczykom pokazaly, gdzie raki zimuja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Loix   

Również, bardz lubię Teby. Często są bardzo niedoceniane i wręcz zapomniane przez historyków lub nauczanie w szkołach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

dziwny argument - nie tylko oni przetrwali między Atenami a Sparta, w dodatku warto sobie przypomnieć rolę Koryntu w początkach wojny peloponeskiej, czego się domagali etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dziwny argument - nie tylko oni przetrwali między Atenami a Sparta, w dodatku warto sobie przypomnieć rolę Koryntu w początkach wojny peloponeskiej, czego się domagali etc.

Nie przecze, że nie byli jedynym miastem, ale chyba tylko jako jedyne było w przybliżeniu takie potężne jak Sparta czy Ateny. Zresztą mając potężną armię jak np. w początkach wojny peloponeskiej, z 15 tys. mieszkańców i flotą prawie 200 trójrzędowców, drugą najliczniejszą flotę w Grecjii, musiało prowokować do ataku jednej ze stron. Dodatkowo nierozważne działania mogło doprowadzić do tego, że Ateny i Sparta zjednoczyły by się przeciw Koryntowi i z miasta nie został by kamień na kamieniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dodatkowo nierozważne działania mogło doprowadzić do tego, że Ateny i Sparta zjednoczyły by się przeciw Koryntowi i z miasta nie został by kamień na kamieniu.

Sparta wspomagana przez Ateny miała problem z pewnymi powstańcami na pewnej górze. ogólnie rzecz ujmując - przy ówczesnej sztuce oblężniczej (greckiej bo na BW z tego co wiem Asyryjczycy dysponowali znacznie lepszymi pomysłami już wcześniej :mellow:), to wcale nie musiałoby być tak oczywiste :D

Poza tym biorąc pod uwagę problemy Koryntu w okresie początku wojny peloponeskiej, chyba przeceniasz jego siłę. Zresztą dopóki Korynt nie wspomagał Aten nie było chyba powodu by Sparta atakowała sojusznika?

Nie przecze, że nie byli jedynym miastem, ale chyba tylko jako jedyne było w przybliżeniu takie potężne jak Sparta czy Ateny

a ja słyszałem, że w trakcie wojny peloponeskiej i po niej w okresie hegemonii Sparty takie miasto-państwo jak Argos tez mocno dawało się we znaki Sparcie, a rzeczone leży między Sparta a Atenami :D

Chyba przeceniasz siłe Koryntu :P

___________________________________________________

Wszystkie teksty podkreślone pochodzą z postu użytkownika Megas Alexandros

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może masz i rację. Ale o Argos słyszałem tylko, że tam poległ Pyrrus, król Epiru. A zresztą lubie Korynt :mellow:

PS Zawsze jakiś poseł mógł obrazić Spartan :D

Edytowane przez Megas Alexandros

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.