Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ulubione polis

Ulubione polis to:  

106 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Ateny
      25
    • Sparta
      30
    • Teby
      5
    • Inne jakie?
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Marcin   

To wnioskuję, że jako noworodek nie miałeś zadnych widocznych wad,a w późniejszym wieku dosyć dobrze się rozwijałeś fizycznie...

Inaczej byłbyś w owych czasach martwy i tak bardzo owo wychowanie by Ci się nie podobało. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ateny-ojczyzna demokracji i wielkich filozofów. A także wielkich ludzi jak Temistokles, Solon czy Perykles.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zdecydowanie Sparta. Może to zasługa postawy spartańskich hoplitów pod Termopilami, ale jakoś nigdy nie przepadałem za Atenami. Gdy czytałem o starożytności, wzmianki o Sparcie zawsze budziły moją największą ciekawość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ulubione polis? Sparta. Nad ateńską demokracja przeważyła waleczność Spartan – np. Termopile. Ta bohaterska walka do końca….

Czytałam poprzednie wypowiedzi, z których najogólniej wynikało, że życie w Sparcie było za surowe. Doceniam kulturę Aten itd. Mimo wszystko wybieram Spartę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Himlerowi tez bardziej podobała się Sparta :?

Wzór do wychowywania członków Hitlerjugend...

Pamiętajcie, że Wasi "wspaniali spartańscy wojownicy" ulegli pod Leuktrami nikomu innego jak Tebańczykom, mimo tego, że Sparta miała tam przewagę liczebną. Sparta nie dała z siebie nic, prócz ofiarnego żołnierza i - czasami - niezłych wodzów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Sparta nie dała z siebie nic, prócz ofiarnego żołnierza i - czasami - niezłych wodzów.

A czy zaraz musiała coś z siebie dawać? Jednym się podobają Ateny, gdzie było wszystko, a innym Sparta, rzecz gustu. Stwierdzenie, że Sparta nie dała z siebie nic jest dla niej krzywdzące, ponieważ poza "ofiarnym żołnierzem i czasem niezłymi wodzami" miała swój własny ustrój czy chociażby wspomniane już wcześniej słynne wychowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
czy chociażby wspomniane już wcześniej słynne wychowanie.

Jeśli miałeś pecha to byłeś mężczyzną. Jeśli miałeś podwójnego pecha to byłeś chorym niemowlęciem i nie przeżyłbyś roku. Bądź co bądź, ale bez przesady - może wśród tych dzieci był ktoś taki jak ateński Perykles? Może nie miał silnej ręki, ale miał silną głowę? Takie pozbywanie się obywateli mądre nie jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Bądź co bądź, ale bez przesady - może wśród tych dzieci był ktoś taki jak ateński Perykles? Może nie miał silnej ręki, ale miał silną głowę?

A powiedz mi, czy teraz nie jest podobnie? Ktoś może jest niesamowicie obryty z chemii, chce ją studiować, ale niestety jest słabego zdrowia, wobec czego lekarz nie wystawia mu potrzebnego do rekrutacji zaświadczenia o braku przeciwskazań do podjęcia studiów na tym kierunku i co? Wiem, że to trochę nie do końca szczęśliwe porówanie.

Takie pozbywanie się obywateli mądre nie jest.

Nie jest, ale było konieczne. Tak samo nie jest mądre pozbywanie się potencjanych studentów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A powiedz mi, czy teraz nie jest podobnie? Ktoś może jest niesamowicie obryty z chemii, chce ją studiować, ale niestety jest słabego zdrowia, wobec czego lekarz nie wystawia mu potrzebnego do rekrutacji zaświadczenia o braku przeciwskazań do podjęcia studiów na tym kierunku i co? Wiem, że to trochę nie do końca szczęśliwe porówanie.

A skąd wiesz czy ten chemik nie sprawdzi się później w innym zawodzie?

Nie jest, ale było konieczne. Tak samo nie jest mądre pozbywanie się potencjanych studentów.

Zapytam znowu - czy ten student MUSI być jakimś chemikiem? Czy nie może sprawdzić się gdzieś indziej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Zbaczamy z tematu, ale ok.

A skąd wiesz czy ten chemik nie sprawdzi się później w innym zawodzie?

Nie wiem, ale czy od razu musimy zakładać, że ten student to Leonardo da Vinci?

Zapytam znowu - czy ten student MUSI być jakimś chemikiem? Czy nie może sprawdzić się gdzieś indziej?

Nie, NIE MUSI, ale co, jeśli chce być chemikiem i nie widzi się gdzieś indziej? Historia prawdziwa, dylemat mojego kumpla z klasy...

// JKM to nie dyskusja o chemiku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Może nie miał silnej ręki, ale miał silną głowę? Takie pozbywanie się obywateli mądre nie jest.

Sąd skorupkowy w Atenach też mądry nie był. Zresztą zarzucanie Sparcie, która była jednym z najsilniejszych polis w Grecji, głupoty jest w mojej opinii co najmniej dziwne. Zarówno Sparta jak i Ateny miały inny system, w obu przypadkach dał on im sukces w postaci silnej pozycji. Nie wiadomo czy np. gdyby nie taki właśnie system w Sparcie to czy doszła by ona do takiej pozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.