Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ether

Franceschiego z Genui ucieczka

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   

No to zabrnęliśmy w naszej dyskusji dosyć daleko i niestety ja (i Łysiak) kapituluję :) Nie jestem w stanie rozwiać wszystkich Twych wątpliwości. Niemniej cały czas uważam, że teza Łysiaka ma pewne racjonalne podstawy, i że nie za bardzo da się udowodnić czy rzeczony Pan był czy nie był Polakiem ;)

W. Łysiak, Opowieść o heroicznej obronie portu Genua i o polskim kawalerzyście, który z szablę w zębach płynął wpław przez morze, [w:] Napoleoniada, Warszawa 1990

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ether   
No to zabrnęliśmy w naszej dyskusji dosyć daleko i niestety ja (i Łysiak) kapituluję :) Nie jestem w stanie rozwiać wszystkich Twych wątpliwości. Niemniej cały czas uważam, że teza Łysiaka ma pewne racjonalne podstawy, i że nie za bardzo da się udowodnić czy rzeczony Pan był czy nie był Polakiem ;)

OK, własne zdanie wyrobię sobie po lekturze. ;)

W. Łysiak, Opowieść o heroicznej obronie portu Genua i o polskim kawalerzyście, który z szablę w zębach płynął wpław przez morze, [w:] Napoleoniada, Warszawa 1990
Domyślam się, że masz dostęp do tej książki, prosiłbym Cię więc póki co o podanie pełnej treści przypisu Łysiaka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Domyślam się, że masz dostęp do tej książki, prosiłbym Cię więc póki co o podanie pełnej treści przypisu Łysiaka.

Rozczaruję Cię, Łysiak nie cytuje tej książki tylko podaje stronę na której znajdują się podane przez niego informacje - str. 100 mianowicie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ether   
Rozczaruję Cię, Łysiak nie cytuje tej książki tylko podaje stronę na której znajdują się podane przez niego informacje - str. 100 mianowicie.

Przyznaję, to dość sprytne zagranie, bowiem nie każdy ma dostęp do książki wydanej w 1815 roku... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ether   
Wiesz, jakby zacytował to możnaby mu było zarzucić, że sobie wymyślił cytat :)

Bez przesady, wszystko chyba jest do sprawdzenia, ale na pewno cytat pozwoliłby czytelnikom z Polski lepiej zorientować się w sytuacji. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Jest to więc chyba jakaś luka w tej teorii...

Nie jestem tym za bardzo przekonany. W żadnym innym pamiętniku nie napisano by, że to Polak? Nadal o wiele prawdopodobniej jest przyjąć pomyłkę jednego źródła, niż całej reszty. :) Zresztą ciężko mi mówić o pomyłce, bo nie widziałem ani artykułu (to artykuł?) Łysiaka, ani tym bardziej oryginalnego źródła. Nie wiem zatem, w jakim kontekście jest tam stwierdzone, że Franceschi był Polakiem. Łysiak jakoś to cytuje?

"sous-lieutenant", czyli podporucznik.

To był "Cesarski Poker" bodajże ,oprócz tej podanej już ,ale mogę się mylić, pamięć mnie zwodzi i tytułu nie pamiętam .

Ale ale panowie . Nie miejsce tu na roztrząsanie czy był to rzeczywiście Franceschi . Zastosujcie się do tematu ,może są jeszcze jakieś przypadki "legionowego bohaterstwa" .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ether   
Ale ale panowie . Nie miejsce tu na roztrząsanie czy był to rzeczywiście Franceschi .
Ale dlaczego? Chyba dość istotnym jest, czy bohaterski czyn przypisywany Polakowi nie był tak naprawdę bohaterskim czynem Francuza?

Zresztą temat można wydzielić, jeśli tutaj przeszkadza. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Myślę ,że należy go wydzielić . Jeśli chcecie stwórzcie temat ,zaproście też panów z Nowożytności, bavarskiego, Owce von Kozica, Harego, Kadrinaziego . Tu proszę kontyunować dyskusję o konkretnych przypadkach już bez cienia wątpliwości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Temat został wydzielony. Serdecznie zapraszam do kontynuacji podjętej dyskusji, jak również zapraszam wszystkich zainteresowanych a posiadających informacje związane z roztrząsaną kwestią do zabrania głosu.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.