Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
legion

Ciekawostki rodem z Egiptu!

Rekomendowane odpowiedzi

legion   

Były ciekawostki z Średniowiecza to teraz trzeba zrobić Temat Ciekawostek z Egiptu to ja zaczynam! Podam 3 Ciekawostki, potem wraz z waszymi postami po jednej by mi się one nie skończyły.

1. Do odpędzania węży

i pozbywania się pasożytów

Egipcjanie używali ząbków

czosnku!

2. Bogaci Egipcjanie

chcieli mieć służbę

także w zaświatach.

Do grobów wkładano więc

figurki służących, którzy

po ożywieniu mieli pracować

zamiast zmarłego!

3. Imhotep, architekt

Piramidy Schodkowej w Sakkarze,

był niezwykle zajętym człowiekiem -

był jednocześnie Wezyrem, Lekarzem,

Pisarzem, kapłanem i poetom!

Służył czterem różnym władcom!

Teraz wy!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Czystość i higiena .

Egipcjanie kąpali się codziennie. Nie znali mydła , używali mieszanki z oliwy , olejków zapachowych i cytryny.

Dbali też o higienę jamy ustnej , stosując wodę z solą .

Kosmetyki i makijaż

Obie płcie malowały oczy :D Pełne równouprawnienie . Używano specjalnej szminki do oczu , zwanej obecnie khulem. Do rzęs stosowano mieszankę z oliwy, sadzy i białka .

Wszystkie barwniki były w postaci proszku , dopiero przed użyciem rozprowadzono go w tłuszczu.

Znano puder , pochodził z tlenku żelaza. Znano hennę.

Szeroko stosowano pachnidła . Tylko zastosowanie było inne niż obecnie . Środek zapachowy mieszano z tłuszczem, formowano z tego stożek który umieszczano na głowie, a ściślej na peruce. Fajnie to wyglądało jak całość roztapiała się ściekając po właścicielce ' stożka zapachowego "

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

To teraz znowu ja!

1. Zamiast strachów na wróble, do odstraszania ptaków w Egipcie zatrudniali chłopców - musieli mieć doniosły głos i dobrze strzelać z procy!

2. W starożytnym Egipcie modne były packi na muchy zrobione - z ogonów żyraf.

Pozdrawiam Legion

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
Używano specjalnej szminki do oczu , zwanej obecnie khulem.

Dzisiejsze, dobre kredki do oczu nazywane są kohl kajal i swoją nazwę wzięły od egipskiego mazidła, chociaż... hinduski również tego używały, i używają do dzisiaj.

Bollywoodzkie aktorki mają zajedwabiste oczy! :)

Kolejną ciekawostką rodem z Egyptu którą ja zapodam jest to, że to Kosmici zbudowali piramidy! :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chętnie malowali oczy, nie tylko ze względu na religię, ale również działanie zdrowotne.

Jeśli już o urodzie mowa, to następna ciekawostka związana ze strożytnym Egiptem oraz współczesnością: Otóz Nefretete wciąż żyje. http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,...ml?ticaid=68a2e

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
Otóz Nefretete wciąż żyje.

Taaa... tez się dziwię, ze ona wciąż żyje po tych wszystkich operacjach. :lol:

Piękna królowa nie uczyniła w swym życiu nic wybitnego. Jej sława wiąże się z popiersiem znalezionym w 1932 roku przez niemieckiego archeologa Ludwiga Borchardta w Tel el Amarna.

W tym przypadku podobieństwo obu pań jest niezaprzeczalne. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ltrntv   
3. Imhotep, architekt

Piramidy Schodkowej w Sakkarze,

był niezwykle zajętym człowiekiem -

był jednocześnie Wezyrem, Lekarzem,

Pisarzem, kapłanem i poetom!

Służył czterem różnym władcom!

Dodatkowo jest uznawany za ojca chrzestnego iluzji, gdyz pierwsza wzmianka o magii stosowanej wylacznie w celach rozrywkowych mowi o tym jak to Imhotep obcial glowe gesi a potem ku uciesze gawiedzi przytwierdzil ja z powrotem i ges niczego nieswiadpoma wrocila do domu cala i zdrowa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
latomeri   

W niektórych częściach Egiptu za remedium na wszystkie trucizny uważano sproszkowaną mumię z oliwą. Gdyby mnie ktoś chciał tak leczyć natychmiast bym wyzdrowiała. Bez kuracji...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

To może ja.

W czasie budowy piramidy Chufu, budowniczowie protestowali, że nie mają zapewnionego ubrania, cebuli oraz tuszu do oczu. :)

Aby wyprostować ciało faraona Ramzesa II Wielkiego do mumifikacji, balsamiści złamali jego kręgosłup. Pod koniec życia sędziwy władca miał bowiem garb na plecach. Aby zachować w możliwie podobnym kształcie nos Ramzesa, który nota bene był duży z garbem, balsamiści włożyli do przegrody tampony, piasek i pieprz oraz u wylotu małą kość zwierzęcą. :)

Kiedy wierni chcieli złożyć ofiarę bogini Bastet w postaci kota, przybywali do świątyni, gdzie czekały na nich klatki z żywymi kotami. Odpowiedni kapłani wyciągali wskazanego kota przez klienta, po czym na jego oczach uśmiercał zwierzątko i mumifikował. Podobnie robiono w przypadku ptactwa, małp, krokodyli i innych świętych zwierząt.

Kiedy zdychał kot w rodzinie, głowa rodziny na znak żałoby goliła jedną brew lub wszystkie brwi, tudzież całe ciało.

Kiedy odkopano tę rzeźbę: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...003&bih=621 robotnicy krzyknęli chórem, że to ich wójt! Rzeźba bowiem miała idealne rysy twarzy jak ich miejscowy urzędnik. ;) Stąd też rzeźbę to określa się mianem "Wójta".

Jak mi coś jeszcze wpadnie do głowy, to z przyjemnością napiszę. :)

Przypomniałem sobie jeszcze o innych ciekawostkach. :)

Do momentu pojawienia się korpusów naukowych Napoleona oraz wykształcenia się archeologii egipskiej w ciągu XIX w., ludzkość była święcie przekonana, że twarz Sfinksa na Płaskowyżu Gizah przedstawia zgodnie z ustaleniami Herodota z Halikarnasu, nierządnicę Rahopis! :D

Jeszcze na początku XIX w. sprzedawano masowo mumie. W XVI i XVII w. twierdzono, że sproszkowana mumia to wyśmienity lek i afrodyzjak zarazem. W tym samym czasie proszek z mumii używany był przez artystów jako brązowy barwnik o nazwie Caput Mortuum (martwa głowa). Miejscowa ludność używała mumii jako opału. Jakaś amerykańska firma produkująca papier skupowała fragmenty zmumifikowanych szczątków. Zaczęła produkcję papieru, który w rezultacie miał kolor brązowy i był bezużyteczny. Firma upadła. :)

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Imię dla dawnych Egipcjan było niezwykle ważne, znajomość sekretnego imienia pozwalała kierować drugą osobą. By przejść w zaświatach obok strażników-demonów wykorzystywano znajomość ich imion: "Zrób mi przejście, albowiem ja znam ciebie, ja znam twoje IMIĘ..." (Księga Umarłych rozdz. 145), stąd i imiona mogły przybierać nader dziwne formy. W "Spiskach przeciwko wężom" (Teksty Piramid) pojawia się takie oto imię:

"... KbbhjtjtjbjtjSs, syn Hjfgt, to twoje imię".

/A. Sarwa "Teksty Piramid z piramidy Unisa", Sandomierz 2006, s. 41/

W tzw. Turyńskim Papirusie Sądowniczym zapisano informacje o procesie przeciwko zamachowcom, którzy próbowali zgładzić faraona Ramzesa III. Poddani zostali szeregowi kar: spalono ich żywcem (tylko wysokim arystokratom pozwolono popełnić samobójstwo - co dawało im możliwość życia w zaświatach), dodatkowo zniszczono zapiski z ich imieniem. Co ciekawe, nawet w zapiskach sądowych zmieniono im imiona. Stąd występują tam np. Binemwese - "Wstrętny Tebom", Mesedsure - "Re nienawidzi go", Penhuybin - "Ten zły Huy".

/szerzej T.F. Mudloff "The Conspiracy Against Ramses III in Dynasty XX", na: www.abrock.com/MudloffSite/Rameses_III.html/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.