Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
legion

Życie w Egipcie!

Recommended Posts

legion   

Dobrze to może ja się przywitam Cześć. Dobra jest mnóstwo tematów o S. Egipcie, ale nie ma takiego gdzie można by było zrobić totalnego off top'a i podyskutować o takich tematach jak:

-Jak żyli ludzie w Starożytnym Egipcie?

-Jakie rozrywki zajmowały im czas.

-Czym zajmowali się na co dzień?

-Jakie mieli fryzury, modę?

-Jakimi przysmakami się zajadali?

No i najważniejsze - Co ile się kąpali? ;)

To tyle zapraszam do dyskusji!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

a kto ma wiedzieć kiedy się kąpali? każdy się kąpał wtedy kiedy chciał lub ktoś mu zwrócił uwagę że śmierdzi ;D Na pewno nie żyło nim się lepiej niż w Grecji czy Rzymie. Całe ich życie zależało od Nilu czy wyleje czy nie i bardzo bali się Bogów, np. kiedy kot nim zdechł to była wielka żałoba czasami większa niż po jakimś krewnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

O, nie do końca. Polecam książki śp. prof. Anny Świderkówny. Zachowało się setki, jeśli nie tysiące fragmentów papirusów, a nowe wciąż są odkrywane w piaskach pustyni. Profesor nazywała miejsca w których je znaleziono, że to były "śmietniska starożytne". Dzięki tym znaleziskom możemy (a dotyczą one spraw biurokratycznych i sądowych) zrekonstruować dzień z życia Egipcjanina. A jak wiemy, biurokracja staroegipska była bardzo rozbudowana. Teraz właśnie wyszły reprinty jej autorstwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vapnatak   
-Jak żyli ludzie w Starożytnym Egipcie?

-Jakie rozrywki zajmowały im czas.

-Czym zajmowali się na co dzień?

-Jakie mieli fryzury, modę?

-Jakimi przysmakami się zajadali?

No i najważniejsze - Co ile się kąpali? ;)

O ile mnie pamięć nie myli, to odpowiedzi na te pytania szukać można w książce H. Wilson "Lud faraonów".

vapnatak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chętnie napiszę o pracy chłopa po opadnięciu Nilu, a więc, chłop musiał

1.Naprawić szkody, jakie woda wyrządziła na polach

2.Zaorać ziemie zanim zdąży zupełnie wyschnąć

3.Zasiać ziarno a do ubicia ziemi wykorzystać kozy

4.Podlewać pola podczas kiełkowania zbóż

5.Wyrywać chwasty

6.Odstraszać ptaki

7.Ściąć kłosy pszenicy

8.Wymłocić zboże cepami

9.Wiać zboże-przerzucać je, aby oddzielić ziarna od plew

10.Wrócić na pola, by zżąć słomę potrzebną na paszę, do wyrobu cegieł i wyplatania koszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Jakie mieli fryzury, modę?

Dla Egipcjan bardzo ważne były ozdoby głowy i szyi. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety ze względów higienicznych golili głowy i nosili długie, sięgającą do ramion peruki. Jedynie ludzie młodzi lub biedni zachowywali naturalne włosy. Peruki robiono z naturalnych włosów usztywnionych domieszką włókien palmowych. Farbowano je na czarno, czerwono lub niebiesko, skręcano w misterne pukle, często też we włosy wplatano kolorowe taśmy, kwiaty i spirale ze złota. Modne kobiety podczas uroczystości na czubku głowy umieszczały pachnidła, uformowane w kształcie stożków, które roztapiały się stopniowo pod wpływem ciepła. Szyję i dekolt Egipcjanki zakrywały i jednocześnie ozdabiały wspaniałymi ciężkimi naszyjnikami, do ich wyrobu najczęściej używano kamieni w kolorze białym lub jasnoniebieskim. Często klejnotami zdobiono nie tyko szyję, ale również perukę.

No i najważniejsze - Co ile się kąpali?

Dla Egipcjan kąpiel miała niezwykłe znaczenie. Religia nakazywała powtarzać kąpiel kilka razy dziennie, miało to również znaczenie praktyczne - silne pustynne wiatry niosły ze sobą masy pyłu pozostałego po wylewach Nilu. Do wody wlewano mleko i zioła, a także dodawano spreparowane tłuszcze, podobne składem do współczesnego mydła. Całe ciało namaszczano różnymi, wonnymi olejkami, co było najważniejszym zabiegiem kosmetycznym. Podeszwy stóp i dłonie od wewnątrz, a czasem całe ciało farbowano czerwoną henną (do dzisiaj stosowaną do farbowania włosów), co obok znaczenia upiększającego miało również charakter leczniczy. Twarz rozjaśniano pudrem. Policzki pokrywano czerwoną ochrą połączoną z tłuszczem. Przezroczystość cery podkreślano, zaznaczając niebieskie żyłki na czole. Oczy też malowano charakterystyczną grubą czarną kreską, robioną czarną szminką, w skład której wchodziły związki ołowiu i sadza. Gruba warstwa szminki zapobiegała zapaleniu spojówek. Czarne szminki do oczu i czerwone do ust przechowywano w postaci proszku w małych kolorowych naczyniach. Przed użyciem ucierano je na specjalnych, bogato zdobionych paletach. Malowano również paznokcie, używając do tego dosyć nietrwałych past o kolorze czerwonym lub złotym.

Istniały specjalne szminki rytualne, którymi malowano mumię tuż przed owinięciem jej w bandaże. Egipcjanie wierzyli, że zmarłemu po śmierci potrzebne będą te same przedmioty, których używał za życia. Niektóre szminki i wonności pozostawione zmarłym faraonom były cenniejsze od złota, i to one stanowiły główny łup starożytnych złodziei rabujących grobowce.

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra teraz trochę o egipskich miarach, posługiwali się tak zwanym królewskim łokciem (52,3 cm). Większe odległości mierzono w stajach egipskich (100 łokci) i miarą rzeczną (4000 łokci). Zanim wprowadzono te miary, były ogromne kłopoty na przykład przy kupowaniu płótna na targu. Kto więc chodził kiedyś po zakupy? Oczywiście ten, kto miał najdłuższe ręce w rodzinie. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakie rozrywki zajmowały im czas.

Egipcjanie grywali w gry planszowe (choć nie znamy ich reguł). Bogaci polowali, najczęściej na antylopy, zające, lisy i hieny, a poza tym urządzali wystawne przyjęcia, na które wynajmowali śpiewaków, muzyków, tancerzy, żonglerów i akrobatów.

Jakimi przysmakami się zajadali?

Podstawą diety w Egipcie był chleb i piwo. Bogaci pijali ponadto wino.

Jakie mieli fryzury, modę?

Poza tym, co już napisał Wiesław z Bogdańca: w okresie Nowego Państwa noszono stroje luźniejsze i bardziej powiewne niż za Starego i Średniego Państwa. I bodaj wszyscy Egipcjanie nosili biżuterię - z tym, że bogaci mieli ozdoby ze złota, srebra lub elektronu (stopu złota i srebra) i wysadzane kamieniami półszlachetnymi i barwnym szkłem, a biedniejsi nosili biżuterię z miedzi lub fajansu otrzymywanego przez wypalanie piasku kwarcowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egipcjanie wykorzystywali w swojej kuchni ogórki, seler, sałatę, cebule, czosnek, pory i rzeżuchę. Uprawiali też owoce na przykład melony, figi, granaty i daktyle. Mięsa dostarczały owce, kozy, krowy i gęsi. Świnie uważano za nieczyste. Pili wino i piwo z jęczmienia. Napoje słodzono miodem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W innym wątku padły stwierdzenia:

Tak, bo Egipcjanie dzielili rok na trzy pory, a te znowu na cztery miesiące po trzydzieści dni każdy.

A ja coś pamiętam, że ich rok zawierał 365 dni. Nie było roku przestępnego więc i kalendarz im się rozchodził z faktycznymi porami roku.

I racja, i jej brak...

Egipcjanie posługiwali się kilkoma kalendarzami, zdawali sobie również sprawę ze wspomnianego przez gregskiego "rozchodzenia" zatem podejmowali próby reform swych kalendarzy.

Wspomniany kalendarz faktycznie miał taką konstrukcję, cztery miesiące składały się na jedną z trzech pór, te zaś uzależnione były od tego co się działo z Nilem.

Choć doba miała 24 godziny, dzień 12 godzin - "godziny słońca", noc - "godziny ciemności" to nie ma pewności, że godziny miały jednakową długość. Same poszczególne godziny miały swe własne nazwy, np. 12 godzina w nocy to: "ta która ogląda piękno Re". Z czasem miesiące w poszczególnych porach roku otrzymały swe własne miana:

pora wylewu Nilu - Toth, Paofi, Atyr, Coiak

pora kiełkowania - Tybi, Meszir, Fameonot, Farmuti

lato (III pora) - Pachonos, Paini, Epifi, Mesori

Patronką roku była Izyda, to jej przypisywano pojawienie się wraz z wylewem Nilu gwiazdy Sopted (Syriusza), z dniem jej pojawienia się rozpoczynał się rok.

Około 2937 r. p.n.e. pojawił się równolegle kalendarz (cywilny) opierający się na regularności wylewu Nilu, bądź panowaniach władców. W 12 miesięcy miała na przemian 29 i 30 dni, a co pięć lat wydłużano rok, tak że dwa ostatnie miesiące miały razem 60 dni.

Kolejny kalendarz, znajdował zastosowanie przy uroczystościach kultowych, a stosowano go głównie w świątyniach. Ten był kalendarzem księżycowym, który był o pięć dni krótszy od słonecznego. I w nim było 12 miesięcy po 30 dni. Dni w miesiącu podzielone były na trzy dekady nad którymi opieką sprawowały odpowiednie bóstwa. Co dwa lata dodawano 1/37 dekady. Z czasem wprowadzono zmianę: dodawano co roku pięć dni dodatkowych, jak motywowano to: aby brzemienna bogini Nut mogła urodzić swe dzieci. Stąd dni te nazywano: Ozyrys, Horus, Set, Izyda i Neftyda.

I taki drobiazg: dni te były wolnymi od zajęć.

Co do prób reform...

za panowania Salitisa dodawano co 4 lata dnia dodatkowego dla wyrównania rachuby z cyklem słonecznym.

Zarzucono jednak tej regulacji po wyparciu Hyksosów z kraju.

Ptolemeusz III Euergetes wydał dekret (238 r. p.n.e.) nakazujący dodawać co 4 lata dodatkowy dzień, w praktyce dekret wprowadził w życie dopiero Oktawian August.

http://www.narmer.pl/main/kalend_pl.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o higienę to uwagi Wiesława z Bogdańca są nader trafne.

Herodot z Halikarnasu zaświadczał:

"Noszą płócienne szaty, zawsze świeżo wyprane, o co najwięcej dbają".

Dodajmy, że byli bardzo skrupulatni - odzież prana (i suszona) była zawsze po lewej stronie., za to nie prasowali swych ubrań.

Jako środek piorący używany był natron, czyli naturalna soda - to do najlepszej gatunkowo odzieży, do tej gorszej używano potażu. Znano również właściwości mydlnicy lekarskiej.

Wypada dodać, że praca pracza była dość niebezpieczną - częste były wypadki z udziałem krokodyli i hipopotamów.

/za: R. Burak "Funkcjonowanie egipskich pralni począwszy od czasów Starego Państwa po okres ptolemejski", "Starożytności" nr 2, 2011/

O narzędziach używanych do prania (i nie tylko) można przeczytać w:

J. Lipińska, W. Koziński "Cywilizacja miedzi i kamienia. Technika starożytnego Egiptu"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przez długi czas codzienne ubiory wytwarzane były z lnu (np. odmiany: linum bienne Mili. czy linum usitatissmum). Ponoć ubrania z wełny nie były tak popularne co wynikać maiło z nieumiejętności usuwania zanieczyszczeń. Wedle R.E. Witt, nazwa Dolnego Egiptu - "Ta-meh" znaczyć miała "Ziemia Lnu" ("Is is in the Ancient World"). Bawełna miała się pojawić w okresie saickim.

A czemu odzież z konopi nie była popularną?

/za: H. Kaczmarek "Manowce polskiej egiptologii XIX wieku. II Szczęsny Morawski i jego 'studia' nad starożytnym Egiptem", "Folia Praehistorica Posnaniensia" T. XII 2004/

Ciekawa pozycja:

"Ancient Egyptian Materials and Technology" ed. P.T. Nicolson, I. Shaw.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Herodot pisząc o Egipcie zauważył, że w tym kraju mają panować zwyczaje prawie pod każdym względem odmienne niż u innych nacji. Między innymi podawał, że egipskie kobiety chodzą na targ, gdzie handlują, a tymczasem mężczyźni siedzą w swych domach i przędą. Znane są jakieś inne przekazy na wykonywanie tej czynności przez mężczyzn?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.