Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Inga

Królestwo niebieskie

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie myślę, że różna (od zdania amona) ocena tego jak wiernie muszą być odtworzone realia i wydarzenia w filmie fabularnym by można mówić o tym, że jest osadzony w realiach historycznych, niekoniecznie implikuje, że ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Kwestia osobistej oceny i rygoryzmu.

Z drugiej strony: któż może zaprzeczyć, że nie pałętał się tam wówczas jakiś kowal imieniem Ibelin...

Skupmy się zatem na konkretnych błędach, bo tych jakoś mało wymieniono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Może po prostu zbyt mętnie piszesz. No ale jasne wyrażanie swoich myśli to też umiejętność i nie każdy ją posiadł.

Gdy robi się film którego akcja dzieje się w przeszłości zawsze jest dosyć duże pole przybliżenia. (W filmie o bitwie po La Plata nie dało się wykorzystać oryginalnych okrętów, z wyjątkiem Cumberlanda tyle, że już rozbrojonego) No i zdarzają się wpadki w strojach, uzbrojeniu, architekturze, zwyczajach. Szkoda jeśli są to wpadki głupie które każdy kompetentny konsultant historyczny może wychwycić a tego nie robi.

Natomiast wprowadzanie do takich filmów fikcyjnych postaci nie jest niczym nagannym ani niezwykłym.

Jeśli na przykład zobaczę film o przygodach, dajmy na to Franka Grey'a który w wojnie na Pacyfiku służył na lotniskowcu USS Enterprise to chcę aby filmowe losy okrętu zgadzały się z historycznymi. Natomiast jeśli ktoś sprawdzi listę załogi i będzie udowadniał, że nie było tam żadnego Franka Grey'a to po prostu wyśmieje gościa bo to nie dokument tylko fabuła.

Dlatego mogę mieć sporo pretensji do twórców "Królestwa Niebieskiego" no ale nie o to, że postać głównego bohatera jest fikcyjna.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jeśli na przykład zobaczę film o przygodach, dajmy na to Franka Grey'a który w wojnie na Pacyfiku służył na lotniskowcu USS Enterprise to chcę aby filmowe losy okrętu zgadzały się z historycznymi. Natomiast jeśli ktoś sprawdzi listę załogi i będzie udowadniał, że nie było tam żadnego Franka Grey'a to po prostu wyśmieje gościa bo to nie dokument tylko fabuła.

Dlatego mogę mieć sporo pretensji do twórców "Królestwa Niebieskiego" no ale nie o to, że postać głównego bohatera jest fikcyjna.

No patrz, a w tym przypadku Twój model oceny filmu nie działa. Balian z Ibelinu istniał, ale to co przedstawiono w odniesieniu do jego osoby to bzdura. Czyli taki bohater to fikcja. Stworzono NOWĄ postać która nijak się ma do oryginału. Być może potrzebujesz lotniskowca, aby to zjawisko zrozumieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Toku rozumowania nie rozumiem - nie można w filmach fabularnych tworzyć fikcyjnych postaci poprzez które chce się pokazać jak by potoczyły się wydarzenia gdyby pewna postać była kimś innym? To chyba tylko w armadzie lotniskowców, której admirałem jest amon.

A ponieważ na tej łupinie to ja jestem admirałem to proszę uwzględnić moje polecenia: jak amon nie zna już więcej błędów w rzeczonym filmie,

to proszę zrezygnować z wpisów w tym temacie: oceny amona co do samego filmu i innych użytkowników poznaliśmy aż nadto.

W razie wątpliwości zapraszam na P.W.

secesjonista.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Amon widzi same błędy w tym filmie. Osoba głównego bohatera jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Saladyn dysponuje 200 tys. armią ??? Kiedy ? Gdzie ? Bo na pewno nie w przedstawianym okresie.

Jeżeli amon, pisze nieprawdę, to prosze amonowi tego dowieść.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że piszesz nieprawdę zatem nie muszę niczego dowodzić.

Jak na forumowicza, który innym wytyka braki w czytaniu ze zrozumieniem, mógłbyś sam amonie trochę uważniej czytał wpisy innych.

Ja stwierdziłem, że napisałeś o niewielu konkretnych błędach i zdanie swe podtrzymuję.

Napisałeś, że widzisz same błędy, ale jakoś lista tychże błędów jest nader krótka. Napisałeś o postaci kowala - co już w podlinkowanym wcześniej materiale zostało wskazane. Napisałeś o zredukowaniu roli postaci Baldwina do "straszaka", oraz o nadmiernym rozmnożeniu armii.

W kolejnych postach rozwijałeś losy kowala - zatem tu nic nowego. Skoro reżyser zdecydował się na stworzenie całkiem fikcyjnego kowala trudno oczekiwać by jego losy potoczyły się zgodnie z ówczesną rzeczywistością, bo jak rozumiem jego celem było przedstawienie pewnej alternatywy.

Więcej błędów wskazanych przez ciebie nie widzę, zatem mnie wychodzi, że wyłącznie twego autorstwa są dwa wskazane błędy. Jak na "górę lodową" - to dla mnie trochę tego mało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie wiem czy ktoś oglądał ten film z komentarzami reżysera. Ja nudząc się na statku to zrobiłem. Fakt, że dawno. W każdym razie gdy poszczególne postacie pojawiały się na ekranie podawano jakie były ich prawdziwe losy. Tak więc zmiany w "personalne" to zamierzona "licencja poetica" twórców filmu.

Co do błędów to przypomniało mi się jak główny bohater przed oblężeniem Jerozolimy znaczy dystanse na przedpolu i odpowiednio wstrzeliwuje machiny miotające. Nie wydaje mi się aby to miało sens bo chyba ten sprzęt nie był na tyle precyzyjny aby uskuteczniać takie strzelanie. Dodatkowo jego szybkostrzelność chyba wykluczała przenoszenie ostrzału w trakcie dynamicznego ataku.

No ale tu już powinni się wypowiedzieć specjaliści od średniowiecznej artylerii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do maszyn oblężniczych to błędem jest ukazanie ich w tak dużej ilości podczas oblężenia Jerozolimy, historycy uważają, że Arabowie nie dysponowali nadmierną ich liczbą z racji oczywistych - małego nasycenia drzewami. W Mesynie mamy krzyżacką flagę, a zakon ów nie został odnotowany w tym mieście, u części walczących można zobaczyć coś w rodzaju rapierów...

montjoye.net - Kingdom...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktos jeszcze napisac jakas niezgodnosc filmu z prawda historyczna?

Jak bylo w filmie a jak bylo naprawde?

Oczywiscie pomimo tego co juz zostalo napisane.

pozdrawiam

Czy bitwa pod Hittin i pod Ezdrelon byla przedstawiona w tym filmie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem: pilna uczennica ma ocenić zgodność realiów filmu z przebiegiem ówczesnych zdarzeń... i nie wie jakie bitwy są przedstawione w filmie?

To oglądała ów film, czy raczej ograniczyła się do łowów w sieci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Puma   

Nie wiem, czy w ogóle można rozpatrywać takie filmy jako "historyczne". To raczej taka bardzo luźna inspiracja wydarzeniami historycznymi. Im więcej sie zgadza, tym lepiej i chyba tak trzeba do tego pochodzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.