Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Dw. Centralny burzyć, czy zostawić?

Rekomendowane odpowiedzi

Do 2012 r. Dworzec Centralny ma być uwolniony od smrodu barów, szpetnych reklam i części pawilonów. Na jego lifting PKP chce wydać 22 mln zł. Potem będzie międzynarodowy konkurs na całkiem nowy dworzec, który ma powstać w latach 2014-18.

Poprzedni najważniejszy dworzec Warszawy był to Dworzec Główny, ale po Powstaniu uległ zniszczeniu, w 1946 Biuro Odbudowy Stolicy wyznaczyło nową nazwę i nową lokalizację dla dworca. Jednak Dworzec Centralny powstał dopiero w 1975 r. wg projektu Arseniusza Romanowicza. W trakcie budowy wielokrotnie zmieniano projekt, co odbiło się negatywnie na jego wyglądzie i funkcjonalności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Temat właściwie poruszony Jarpenie.

Tyle tylko, że nad torami zrobi się nową nadbudówkę. A za proponowane kwoty można zrobić jakiś remoncik i zmianę elewacji.

Mi co prawda bryła Dworca całkiem nie przeszkadza, ale autorytetem architektonicznym nie jestem, więc pewnie sie mylę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ale za grube miliony powstanie obudowa nad torami, która i tak po roku będzię capiła zupełnie tak jak teraz.

Zresztą wszystkie znane mi dworce (duże) mają podobny "aromat".

A Warszawa nie jest miastem nowoczesnym i futurystycznym ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Mi się ona średnio podoba i średnio pasuje do okolicy. Fajnie jakby powstał tam nowoczesny, futurystyczny budynek od podstaw.

O tak, to by było fajne, tylko trzeba pamiętać o jednej rzeczy. W chwili kiedy wyburzany będzie, porządkowany teren i stawiany nowy budynek dworca, jak bardzo sparaliżowane będzie centrum Warszawy, okolice Pałacu Kultury, Złotych Tarasów? Dobrze jest, nie trza psuć, to moim zdaniem. Można dworzec odrestaurować, czy coś, tak żeby przestał śmierdzieć i obskurnie wyglądać, no i najważniejsze, to zainwestować w czystość, w chwili gdy stan do czystości podobny się osiągnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej odcierpieć parę miesięcy i mieć dworzec na światowym poziomie, z którego Warszawa będzie mogła być dumna zamiast robić mały lifting tego dworca. Zapewne będą utrudnienia, ale może da się zrobić tak, by nie były one ciągłe i bardzo dotkliwe. Obecny dworzec nijak pasuje np. do wymienionych Złotych Tarasów, czy wieżowca Mariott w pobliżu. Ja bym był za budową jakiegoś nowego, bardziej funkcjonalnego, oszklonego dworca. Na czas budowy inny z Dworców Warszawy mógłby przejąć jego ruch.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A co Dworcu Centralnemu brakuje?

Wygląd? Ale wybacz, to kwestia gustu. A śmierdzieć będzie i tak. A stawianie takiej hali, to jest zablokowanie ruchu pociągów na warszawskim węźle na no na ile?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sobie wyobrazić, by lifiting coś zmienił, może będzie czyściej i tyle..., ale funkcjonalności to nie poprawi w żaden sposób. To raczej nie jest zablokowanie ruchu pociągów, ale wyłączenie dworca z użytkowania, będą stawać na innych dworcach i tyle. Ponadto chciano oczyścić bodajże sufit dworca, ale jedna firma się wycofała w trakcie, a inne się tego nie podjęły..., a może też jak będzie nowe ludzie, albo administratorzy będą bardziej dbać o jego wygląd i bezpieczeństwo. Ja osobiście jestem za budową nowego dworca jak jak to robią Katowice:

z6825972X.jpg

http://bryla.gazetadom.pl/bryla/51,85301,6870742.html?i=1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Według mnie lepiej odcierpieć parę miesięcy i mieć dworzec na światowym poziomie, z którego Warszawa będzie mogła być dumna zamiast robić mały lifting tego dworca.

A przenieś się do Warszawy i zamieszkaj gdzieś w centrum na ten czas;) Ale już tak na serio, jak budowali Złote Tarasy, wielkich utrudnień nie było. Więc nie bardzo rozumiem, czemu teraz miałoby być inaczej. A samo odrestaurowanie wiele nie da. Sam wychodzę z założenia, że jak coś zmieniać, to porządnie. Zwłaszcza że sam Dworzec Centralny specjalnie piękny nie jest (kwestia gustu, jasne, ale tak jak PKiN czy plac Konstytucji podobają mi się, tak Dworzec ni w ząb). Ale tu też trzeba pamiętać, że rejon jest dość... trudny. Z jednej strony Złote Tarasy, z drugiej zabudowa placu Defilad z PKiN, niedługo ma powstać tam Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a po drugiej stronie Marszałkowskiej jest kilka zachowanych sprzed wojny kamienic (Rackmana, Braci Hoserów, Rotberga, Łapińskiego czy też w końcu Hotel Polonia). Pełen misz-masz architektoniczny. Od początku ubiegłego wieku, przez socrealizm po... centrum handlowe. Tak więc wstawianie ot tak "futurystycznego gmachu", to pójście na łatwiznę. Jak coś robić, to z sensem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Racja! To co pamietam z DC Warszawa nazbyt piekne nie bylo, ale boje sie jak diabli "futurystycznych" projektow.

Czemu?

Jako tako znam okolice katowickiego dworca. Zgoda, ze to potwor monstrualny, ale raczej ze wzgledu na ogolny brod, smrod i ubostwo, nie tylko dworca samego, ale moze przede wszystkim widocznego z peronow gornoslaskiego zasyfienia fasad. Przez Jarpena zacytowany projekt bedzie wygladal jak Pilat w credo, dopoki nie obrosnie syfem, co sie stanie rychlo. Syf zas wyglada nawet malowniczo, ale tylko na budowlach tradycja wroslych w otoczenie. To moze byc nawet turystyczna atrakcja; Grecy i Wlosi robia na tym majatek ;) .

Jednak syf na budowli supernowoczesnej jest koszmarem.

Mam nedzne podlaczenie do sieci, wiec miast proponowac foty, proponuje poszukanie fot londynskiej Millennium Dome, teraz znanej jako O2 Dome. Gmach awangardowy i strzelisty jak sie patrzy, ale juz po roku istnienia reklamowe fotosy wumagaly ciezkiego fotoszopienia. Patyna wiekow fajnie sie prezentuje na kamienicy, kurz miesiecy zohydza biala kopule :).

Dworzec Centralny na pewno wymaga gruntownego przekonstruowania, bo rzezi funkcjonalnosc. Moze jedynie sensowne jest postawienie czegos od nowa. Jednak ja optuje za w miare podobna do oryginalu betonowa bryla. Jakos ani Marriot, ani Zlote Tarasy mi sie nie podobaja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Ja osobiście jestem za budową nowego dworca jak jak to robią Katowice:

Szkoda kasy!

Kogo bedzie stać aby wynająć helikopter i podziwiać to cudo z takiej właśnie perspektywy?

Z drugiej strony jak się nie wyburzy dworca teraz to za parę lat nabierze statusu zabytku i będzie nie do ruszenia jak PKiN.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Minister   

Dworzec Centralny ma w sobie pewne piekno ale...

Dobre bedzie tu porównanie Poloneza i dobrego samochodu zachodniej produkcji. Niby nowoczesna linia, stylistyka itp itd ale okazuje sie ze niedomaga pod wieloma wzgledami, w wyposazeniu, osiagach czy trwalosci w porównaniu do swojego zachodniego konkurenta...

Ok, wiec do rzeczy. Obecnie DC jest szpecony przez róznego rodzaju budy z podejrzanym jedzeniem które smrodza, przez szmaty, ekhm reklamy. Przywrócic przestrzen hali dla ludzi ! Czemu znowu tak nie moze byc ^_^ Obecnie dworzec sie sypie i wymaga ogromnego nakladu. PKP chce przeznaczyc 22 mln zlotych na to, co jest kpina. Ale jezeli uda sie im go wyczyscic i uporzadkowac, bedzie to sukces. Osobiscie jestem za budowa nowego dworca, od nowa, byc moze z nawiazaniem do wygladu obecnego Centralnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Budowa nowego dworca, po 2012, jest w zasadzie pewna. Na Euro mają go tylko odnowić. Co do bud, to ponoć mają niedługo je usuwać, ale pewności nie mam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Zastanawia mnie, czy budowa nowego dworca, będzie wymagać wstrzymania ruchu pociągów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.