Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

TVP Historia

Recommended Posts

W ciągu kilku tygodni telewizja publiczna wystąpi o koncesję dla piątego już kanału tematycznego - TVP Historia, który może ruszyć na początku przyszłego roku.

Do TVP Historia widzów przyciągnąć mają programy poświęcone historii współczesnej – dokumenty oraz publicystyka – o Polsce, a także Europie i świecie. Twórcy będą też czerpać z bogatych materiałów archiwalnych TVP, nie zabraknie produkcji zagranicznych.

– Będziemy pokazywać historię tak, że widz nie zaśnie – zapewnia Marcin Bochenek.

Szczególnie to ostatnie stwierdzenie jest ciekawe, ale moim zdaniem to tylko takie reklamowe gadanie... Jednakże sama idea bardzo dobra, wkońcu TVP ma z ogromne archiwum dokumentów. Np. taka kronika filmowa PRLu byłaby ciekawa do oglądania czy inne dokumenty czy filmy historyczne, takie nasze małe discovery. Tylko, żeby nie była to taka klapa jak TVP Kultura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szlachetna inicjatywa :) szczególnie z naszego punktu widzenia ;) ale...

Tylko, żeby nie była to taka klapa jak TVP Kultura.

tu jest pies pogrzebany :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowy kanał TVP będzie odkłamywał historię

Dmochowski był m.in. redaktorem naczelnym ”Czasu Solidarności – Tygodnika Małopolskiego”, dyrektorem programowym TV Wisła i kierownikiem redakcji publicystyki TVP 3 Kraków. - Będziemy się koncentrować na historii Polski. Priorytetem programowym tego kanału ma być odkłamywanie historii naszego kraju – mówi Dmochowski. W kanale pojawią się produkcje dokumentalne, materiały archiwalne, magazyny informacyjno-publicystyczne, filmy i seriale fabularne oraz formy teatralne.

TVP Historia planuje współpracę m.in. z ośrodkami akademickimi, Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Akademią Nauk.

Wieć Aleksander będzie chyba tak jak myślałem, że głównie historia Polski, dlatego, że o niej mają mnóstwo rzeczy w archiwach TVP, dla powszechnej zostaje Discovery.

Co do odkłamywania, to mam nadzieje, że historia nie będzie pokazywana tam pod dyktando rządzących...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Obejrzałem sobie tam kiedyś program o Napoleonie, nawet ciekawy, ale 1/3 ludzi w studiu była moim zdaniem "nie tego" w temacie (był Ziemkiewicz, pan profesor i pani profesor - właśnie ona "nie tego"). Dlaczego? Pani profesor jest - podobno - specjalistą od lat (bodajże) 1789 - 1830. Ziemkiewicz - jako prowadzący programu - zapytał, czy wojny napoleońskie wybuchały z ambicji Napoleona. Pani odpowiedziała, że tak, pan odpowiedział, że nie. Ziemkiewicz mówi później, że większość wojen Napoleona wybuchały przez agresję koalicji antynapoleońskiej. Co na to pani prof.? Powiedziała "Ja mam inne zdanie na ten temat". Jaki z tego wniosek? Zwyczajnie pani profesor nie umie bronić swojego zdania w swoim dziale. Jeden program nie wyznacza całego poziomu całej telewizji, ale ten poziom taki sobie... Na forach już większy :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Nie mam możliwości oglądać TVP Historia, ale słyszałem że kanał ten jest, jak to określił Tofik panią profesor, "nie tego". Gdy mieliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego niespełna trzy tygodnie temu ponoć ani jeden program nie był poświęcony tamtym wydarzeniom. Żeby kanał historyczny w takim dniu nie puścił żadnego programu odnoszącego się do tematyki rocznicowej (chociaż zaraz, chyba był jeden film i kronika :lol: )? To już Kino Polska spisało się lepiej, puszczając ostatnio kilka filmów na temat powstania i wcale nie mało kronik.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jachu   

Inicjatywa na pewno budząca moje szczere poparcie, z tym, że miałbym pewne obawy odnośnie ruszenia tego kanału:

1) żeby dostęp do niej był powszechny, bo do TVP Kultura ja jako posiadacz Cyfrowego Polsatu nie mam. Jeżeli tak samo będzie z TVP Historia to będzie porażka :lol:

2) żeby zarząd odpowiedzialny na ten kanał nie był ręcznie sterowany przez politycznych decydentów, a programy historyczne (zwłaszcza dotyczące najnowszej historii) nie były przekłamane w stosunku do rzeczywiostości...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Markus   
1) żeby dostęp do niej był powszechny, bo do TVP Kultura ja jako posiadacz Cyfrowego Polsatu nie mam. Jeżeli tak samo będzie z TVP Historia to będzie porażka :lol:

No dokładnie, ja mam Cyfrę i z kanałów historycznych mam tylko "Discovery Civilisation" czy jakoś tak, a mam pełen pakiet :?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Jeśli już "Historia" to nie powinni zapominać o starożytności...

O starożytności można sobie zapomnieć, na pierwszym miejscu stawia się w TVP Historia historię Polski.

Miałem przez kilka dni okazję do oglądania tego kanału i jestem zdania, że to kanał dotyczący historii XX wieku. Za każdym razem, gdy się na niego przełącze, zawsze widzę poruszane aspekty, dotyczące tego wieku (przynajmniej w paru ostatnich dniach). Co włączę, to albo Arnhem albo jakiś Mackiewicz albo PRL albo muzyka w latach PRL - u...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
Cytat:

Jeśli już "Historia" to nie powinni zapominać o starożytności...

O starożytności można sobie zapomnieć, na pierwszym miejscu stawia się w TVP Historia historię Polski.

W końcu TVP - telewizja polska. Z samej nazwy wynika, co będzi głównie tam omawiane.

Będziemy pokazywać historię tak, że widz nie zaśnie

No to ja jestem widzem albo za bardzo wymagającym, albo widzącym ukazywanie ciekawej historii jako coś zwykłego i nudzącego... Raczej to drugie. Na prawie każdej rozmowie "specjalistów" (cudzysłowie tylko dla niektórych, kiedyś jeden z nich przez całą godzinę powiedział tylko kilka zdań O_o), chce mi się spać. Szczególnie kiedy widzę, że rozmowę prowadzi taki jeden prezenter (wybaczcie, nie znam nazwiska) z niemałym brzuchem, który już mówiąc zniechęca do oglądania. Nie wiem jakby opisać ten głos, taki ignorujący, coś w tym stylu.

O czasach nowożytnych i średniowieczu jest bardzo mało. Czesto widzę powtórki. Wydarzenia o 3 maja omawiali jeszcze miesiąc po rocznicy.

Chętniej oglądam Discovery, chociaż tam nie ma o Polsce. Za to niekiedy nadrabiam książkami. :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

W pierwszym poście tutaj było napisane, że TVP Historia będzie realizować prezentację historii współczesnej, gł. dot. historii Polski.

Sama idea tej telewizji jest dobra, ale wiele szwankuje. Mogliby puszczać na tym kanale filmy i dokumenty archiwalne. Podbiliby tym samym sobie punkty w statystykach, a kto wie, może nawet i ja bym sobie dokupił pakiet? :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darkman   

Oni muszą dogadać się z Cyfrą i Polsatem odnośnie transmisji sygnału inaczej polegną jako telewizja niszowa.Za mało ludzi ma dostęp do tej ich "misyjnośći".W ogóle sposób powstania i rozpowszechniania właśnie przypomina mi ten "listek figowy TVP".Jak zaczęło się psioczenie na TVP i abonament to oni myk i "misyjny" TVP Kultura (chociaż w sieciach cyfrowych jest).A teraz jest powtórka z rozrywki i straszenie przez Urbańskiego kasacją korytek dla co niektórych pracowników i myk mamy TVP Historia.Jeszcze raz podkreślam marnie widzę jej przyszłość jeśli się nie dogadają z platformami cyfrowymi. No chyba że nastanie cud cyfrowej TVP o czym ktoś tam przebąkiwał na łamach prasy ale to potrwa i nie jest wiadome czy "lud to kupi" (vide coraz większe problemy "N"-ki).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.