Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
suomi

Jaka jest wasza ulubiona nauka pomocnicza historii?

Recommended Posts

suomi   

No własnie, jaka jest wasza ulubiona nauka pomocnicza historii? Jaki jest wasz ogólny stosunek do tych nauk?

No to ja może zaczne :

- archeologie ( za b. duży związek z geografią <serduszka>)

- geografia historyczna i kartografia

- numizmatyka, jest to jedna z dziedzin ,która pomaga nam odkryć przeszłość gospodarczą świata , a jest to jeden z kilku moich ulubionych działów historii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moją ulubioną nauką pomocniczą historii jest archeologia. Archeologia mnie bardzo fascynuje i kryje dużo tajemnic, chyba dlatego to moja ulubiona nauka pomocnicza. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, zdecydowanie Archeologia. Bez niej mielibyśmy bardzo "kulawy" obraz historii ludzkości. Potwierdza czyjeś domysły podobnie często jak psuje wypracowane wizje.

Jest zagadkowa i fascynująca. Odkrywanie jest zakodowane w każdym z nas. Każdy przecież bawił się w piaskownicy szukając pozostawionych głęboko skarbów. U jednych na tych zabawach się kończy, u innych ta dziecięca pasja staje się zawodem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   
No własnie, jaka jest wasza ulubiona nauka pomocnicza historii?

Ulubiona? Genealogia zawsze mnie najbardziej pociągała. A to, która jest najważniejsza, to pominę, bo trudno wysunąć jedną i odsunąć inne by ta wyróżniona nie straciła poważnie na wartości. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

O to chyba pierwszy temat na tym forum gdzie przychylam się do opinii większosći ;)

Oczywiście że archeologia bez niej nasza wiedza byłaby o wiele uboższa. Nie można tego nazwać nauką pochodną od historii ale gdyby nie dendrochronologia to nasza wiedza o początkach byłaby dużo uboższa. szkoda że jest stosowana na mało skalę. I że jej wyniki(chociaż niepodważalne z naukowego punktu widzenia) nie przekonują historyków i wciąż w książkach o historii czytamy o przyłączeniu śląska w 990 roku i inne tego typu bzdury.

Share this post


Link to post
Share on other sites
alexa   

moją ulubiona nauka pomocnicza Histori jest Dyplomatyka gdyż zajmuje sie ona badaniem autentyczności listów dokumetów i warunkami ich powstania uwielbiam to

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Ciężki wybór, bo właściwie lubię wszystkie, ale jeśli już muszę wybrać, to chyba genealogia :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Bardzo lubie archeologię- a zwłaszcza egiptologię. Nie da się powiedzieć, że historia jest nauką pomocniczą archeologii albo archeologia historii- są ze sobą ściśle powiązane, zwłaszcza jeśli chodzi o pewne okresy historyczne. Jedno nie ulega wątpliwości- obie te nauki są bardzo bardzo bardzo ważne! Archeolog musi znać historię, a historyk coś musi wiedzieć z zakresu archeologii- tak mi się wydaje :wink:

Historia sztuki- oczywiście też jest pasjonująca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...

Problem jest taki, ze egiptologia to nauka filologiczna i niewiele ma wspólnego z archeologią. Natomiast co do nauk pomocniczych zarówno arch jest nauka pomocnicza historii jak i na odwrót.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.