Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
suomi

Jaka jest wasza ulubiona nauka pomocnicza historii?

Rekomendowane odpowiedzi

darkelf   

Ja bardzo lubię filologię, naukę o językach, ona też jest bardzo przydatna w badaniu żródeł historycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zajrzałem do podręcznika prof. J. Szymańskiego, Nauki pomocnicze historii, i za chińskiego boga nie mogę znaleźć tam archeologii, jest genealogia, chronologia, geografia historyczna, paleografia, bibliologia, dyplomatyka, numizmatyka, sfragistyka, heraldyka i jeszcze kilka, ale nie ma archeologii!!!!! Tak sobie myślę, że albo profesor ją „zgubił” albo archeologia nie należy do NPH, ponieważ jest w pełni samodzielną nauką. Osobiście przychylałbym się do tej drugiej wersji.

Nie będę wybierał ulubionej, ale mogę powiedzieć, za którą nie przepadam: metrologia i chronologia, choć obie się przydają.

:cry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

A Metrologia to na czym polega?OSobiście wole geografie historyczną,heraldykę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Metrologia polega na dokonywaniu pomiarów, zbieraniu pomiarów i badaniu wyników pomiarów :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Metrologia polega na dokonywaniu pomiarów, zbieraniu pomiarów i badaniu wyników pomiarów

No nie do końca, w NPH metrologia zajmuje się badaniem dawnych systemów miar.

I może jeszcze

Ciekawy

Historia sztuki to też samodzielna nauka a historia wojskowości to raczej dział historii a nie NPH.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Archeologii nie lubię - nie pociąga mnie grzebanie w ziemi i wyciąganie raz na miesiąc jakiś garnków itp.

Najbardziej spodobała mi się genealogia. Dzięki niej można się dowiedzieć, że ludzie, którzy mieli wpływ na jakieś wydarzenia byli ze sobą spokrewnieni (np. Żółkiewski to siostrzeniec Zamoyskiego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mm181   

Moim zdaniem:

-archeologia: wiadomo dlaczego, to podstawa odkrywania przeszłości

-kartografia: ponieważ interesuje się zminami terytorialnymi na przełomie dziejów, ruchów wojsk itp itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Masahiko   

Genealogia i geografia historyczna. Czuje że niedługo spodoba mi się dyplomatyka :lol:

A tak poza tym archiwistyka nie jest nauką pomocniczą historii o ile się nie mylę ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A tak poza tym archiwistyka nie jest nauką pomocniczą historii o ile się nie mylę

Ależ jest :razz: , fakt, że jest też samodzielną nauką, ale historyk byłby marnym historykiem gdyby się na tym nie znał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Masahiko   
A tak poza tym archiwistyka nie jest nauką pomocniczą historii o ile się nie mylę

Ależ jest :razz: , fakt, że jest też samodzielną nauką, ale historyk byłby marnym historykiem gdyby się na tym nie znał.

Powiem tak - archiwistyka jest zbyt rozległa, aby można ją było zaliczyć do klasycznych nauk pomocniczych historii. Gdyby nią była to na kierunku historii obok specjalizacji archiwistycznej, byłaby również acheologiczna, dyplomatyczna czy sfragistyczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.