Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
suomi

Jaka jest wasza ulubiona nauka pomocnicza historii?

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak - archiwistyka jest zbyt rozległa,

Obszerność nie ma tu nic do rzeczy, weź sobie „Nauki pomocnicze historii” Szymańskiego jest tam rozdział poświęcony właśnie archiwistyce w moim wydaniu 21 stron.

na kierunku historii obok specjalizacji archiwistycznej, byłaby również acheologiczna, dyplomatyczna czy sfragistyczna.

A słyszałaś kiedyś o zawodzie dyplomatyka czy sfragistyka? A archiwista jest i dlatego potrzebna jest taka specjalizacja (nawiasem w Toruniu jest to oddzielny kierunek jedyny w Polsce) a archeologia to odrębny kierunek i nie należy do NPH.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Masahiko   
Obszerność nie ma tu nic do rzeczy, weź sobie „Nauki pomocnicze historii” Szymańskiego jest tam rozdział poświęcony właśnie archiwistyce w moim wydaniu 21 stron.

21 stron do trochę mało. Według kanonu Semkowicza do Nauk Pomocniczych Historii należą:

1) Paloegrafia

2) Dyplomatyka

3) Chronologia

4) Sfragistyka

5) Heraldyka

6) Genealogia

7) Geografia historyczna

A więc brakuję archiwistyki, jak i również archeologii. Bo moim zdaniem to nie są klasyczne nauki pomocnicze historii, gdyż same tworzą osobną naukę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A więc brakuję archiwistyki, jak i również archeologii.

Brakuje też metrologii, bibliologii historycznej, nauki o znakach władzy i prawa, numizmatyki.

A Semkowicz nie jest trochę przestarzały?

W końcu nauka idzie do przodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Masahiko   

To jest kwestia podziału. Mi natomiast chodzi o to, że archiwistyka sama w sobie jest osobną nauką. Oczywiste jest że każdy historyk powinien umieć korzystać z archiwów, ale nawet idąc dzisiejszym podziałem na studiach - myślisz że historycy po specjalizacji nauczycielskiej wiedzą co to archiwum i chociaż raz tam byli? Wątpie. Ale za to wiedzą co to genealogia, dyplomatyka czy paleografia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
myślisz że historycy po specjalizacji nauczycielskiej wiedzą co to archiwum i chociaż raz tam byli?

Ja wiem, że wiedzą, wiem, że większość była w archiwum choćby pisząc pracę magisterską, praca musi być oparta na źródłach, najłatwiej źródła od średniowiecza do współczesności znaleźć w …. niespodzianka :lol: – archiwum. A promotorzy lubią odwołania nawet w pracy na tematy ogólnopolskie do spraw lokalnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bermudka   

Hmm... Kartografia historyczna. Zdecydowanie. Strasznie pociągają mnie wszelkie kroniki i notatki. Najbardziej Kadłubek i Długosz.

W sumie archeologia też jest ważna. I archiwistyka. Chociaż te dwie to raczej osobne nauki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

A mi się podoba heraldyka i genealogia - są mi bardzo pomocne, szczególnie przy drzewach genealogicznych bohaterów moich opowieści ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moją ulubioną nauka pomocniczą historii jest geografia historycna. Lubie geografie tak jak historie a tu samej geografii nie było. Pozostaje taka... :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie geografia historyczna i kartografia, lubię pogrzebać w mapach :clap:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jostein   

A ja dodam jeszcze jedną: ekonomię, a wlaściwie jedną jej gałąź: rachunkowość. Dokumenty finansowe mogą znakomicie uzupełnić dokumenty historyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ekonomia podlega pod statystykę i demografię historyczną (jako metody ilościowe). Natomiast dokumenty finansowe pod paleografię i dyplomatykę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jostein   
Ekonomia podlega pod statystykę i demografię historyczną (jako metody ilościowe). Natomiast dokumenty finansowe pod paleografię i dyplomatykę.

Priorytetyty są dziełem człowieka, nie Boga :huh:

Owszem, lecz śledzenie przepływów pieniężnych nie jest pozbawione znaczenia. Krótko mówiąc, w dokumentach, które nie miały służyć do utrwalanie historii, można ją znaleźć. \

Mam tu na myśli to, że właściwie każda dyscyplina naukowa może wspierać inną. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób ja wykorzystać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kubag   

Moją ulubioną nauką pomocniczą historii jest genealogia. Interesują po prostu mnie przodkowie i wiele ze swoich korzeni można wywnioskować i wyjaśnić :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.