Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
prusak311

Brak koronacji Łokietka mógł uniemożliwić trwałość zjednoczenia?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Koronacja miała znaczenie głównie moralne, żeby nie powiedzieć propagandowe, było wyrazem zjednoczenia, które tak czy inaczej, w obojętnie jakiej formie, się dokonało. Brak koronacji nie utrudniał Kazimierzowi Wielkiemu następstwa, więc teoretycznie wszystko byłoby tak jak należy. Inną sprawę jest polityka Luksemburgów wobec braku koronacji Piastów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
W dniu 3.08.2009 o 11:07 AM, Tofik napisał:

Koronacja miała znaczenie głównie moralne, żeby nie powiedzieć propagandowe, było wyrazem zjednoczenia, które tak czy inaczej, w obojętnie jakiej formie, się dokonało. 

(...)

2 godziny temu, secesjonista napisał:

A jak na to zapatrywała się kuria papieska?

 

Znowu coś nie tak. Bo to znaczenie moralne to co?

No i jak można mieć wątpliwości co do zapatrywań kurii papieskiej?

Po prostu wówczas Polska, czy raczej tereny na których powstało nowe królestwo, zaczęła nabierać konkretnego znaczenia. W końcu XIII wieku nasilił się konflikt gwelfów z gibelinami i przybrał pewne nowe formy. I czy to nie było tak że w czasach Łokietka (mniej więcej) gwelfowie dostrzegli w Polsce przeciwwagę dla gibelińskiiego zakonu krzyżackiego?  Przecież nie trudno zauważyć że to kościół papieski, a zatem gwelfowie, w osobie choćby arcybiskupa gnieźnieńskiego, zabiegali o koronację. Te zabiegi doprowadziły do tego że w końcu panowie polscy zwrócili się do papieża o koronację dla Łokietka na co papież skwapliwie się zgodził. Tym samym Polska weszła w orbitę wpływów gwelfów. Bo przecież za tymi panami stała konkretna siła.  

Zatem zastanawianie się co o tym myślała kuria papieska traci sens, skoro gwelfowie to byli właśnie stronnicy papieża.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Często euklides używa frazy: "Znowu coś nie tak", po czym objawia światu bzdury.

 

5 minut temu, euklides napisał:

Po prostu wówczas Polska, czy raczej tereny na których powstało nowe królestwo

 

Nie powstało, powstało: księstwo.

 

6 minut temu, euklides napisał:

Przecież nie trudno zauważyć że to kościół papieski, a zatem gwelfowie, w osobie choćby arcybiskupa gnieźnieńskiego, zabiegali o koronację.

 

A słyszał euklides o postanowieniach wiecu sulejowskiego i żarnowskiego?

 

8 minut temu, euklides napisał:

Pzecież nie trudno zauważyć że to kościół papieski, a zatem gwelfowie, w osobie choćby arcybiskupa gnieźnieńskiego, zabiegali o koronację

 

Zabiegała też szlachta polska, też związana z gwelfami?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
2 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

Nie powstało, powstało: księstwo.

(...)

 

No nie wiem ale tak jakoś mi się wydawało że na czele księstwa stoi książę a na czele królestwa król.

 

2 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

A słyszał euklides o postanowieniach wiecu sulejowskiego i żarnowskiego?

(...)

 

O ile dobrze pamiętam to na zjeździe w Sulejowie panowie polscy postanowili wysłać do papieża prośbę o koronację dla Łokietka.

 

2 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

Zabiegała też szlachta polska, też związana z gwelfami?

 

 

Nie napisałem że zabiegała szlachta. Napisałem że zabiegał podlegający papieżowi Kościół. Z chwilą kiedy wysłana została uzgodniona w Sulejowie przez panów polskich  suplika  do papieża o koronację dla Łokietka to szlachta stała się gwelficka, chociaż pewnie tego nie zauważyła. 

 

2 godziny temu, secesjonista napisał:

Często euklides używa frazy: "Znowu coś nie tak", po czym objawia światu bzdury.

(...) 

 

To nie są bzdury tylko wątpliwości. Po prostu od mądrzejszych od siebie chciałbym uzyskać dodatkowe wyjaśnienia, przede wszystkim po to żeby się czegoś dowiedzieć.

POZDR  

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, euklides napisał:

Nie napisałem że zabiegała szlachta. Napisałem że zabiegał podlegający papieżowi Kościół.

 

A ja napisałem, potrafi euklides udowodnić, że oba wspomniane zjazdy były zgromadzeniami tylko duchownych?

 

12 minut temu, euklides napisał:

O ile dobrze pamiętam to na zjeździe w Sulejowie panowie polscy postanowili wysłać do papieża prośbę o koronację dla Łokietka.

 

To proszę teraz popatrzeć na swą inną wypowiedź:

 

12 minut temu, euklides napisał:

Napisałem że zabiegał podlegający papieżowi Kościół.

 

To może się euklides zdecyduje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
3 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

To może się euklides zdecyduje?

 

Przecież to proste. Kościół po prostu zręcznie poprowadził kampanię propagandową, czy, jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli, konsultacje społeczne, na rzecz koronacji Łokietka i wyszło na to że wysłanie supliki do papieża było oddolną inicjatywą.  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

U eklidesa wszytko jest proste, zatem łatwym będzie jak euklides przedstawi przykłady, tak może po pięć: pism ulotnych, listów oficjalnych, listów poufnych - które udowodniają jego tok myślenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.