Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Cisza przed burzą... ostatnie dni lipca '44 w Warszawie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Mamy już temat poświęcony tylko 1 sierpnia. A jak wyglądała Warszawa w ostatnich dniach lipca? Jaki obraz miasta i mieszkańców przedstawiają pamiętniki, wspomnienia... Na początek krótki, i jak zawsze świetny, tekst Rafała Jabłońskiego: http://www.zw.com.pl/artykul/6,387749_Pomr...kich_dzial.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

31 lipca z tego co napisał prof. Bartoszewski, w mieście dało się odczuć zbliżającą ofensywę wojsk radzieckich. Meldunki do Dowództwa AK mówiły o tym, że "sytuacja gospodarcza Warszawy jest prawie jak podczas oblężenia wobec całkowitego niemal odcięcia dowozu". Zamknięta została część sklepów i drożała waluta na czarnym rynku. Jak pisze profesor, słonina kosztowała 600 zł, masło 500 zł, dolar papierowy 300-400 zł, dolar złoty 2000 zł. Ciekawe czy tak nagły skok cen produktów spożywczych spowodowany był zbliżającym się niechybnie powstaniem (chociaż przecież i tak dokładną datę rozpoczęcia powstania otrzymano 1 sierpnia we wtorek rano)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ciekawe czy tak nagły skok cen produktów spożywczych spowodowany był zbliżającym się niechybnie powstaniem (chociaż przecież i tak dokładną datę rozpoczęcia powstania otrzymano 1 sierpnia we wtorek rano)?

A w jaki niby sposób? To kupcy musieliby mieć wtyki w KG;) Front się zbliżał, Niemcy przez miasto przechodzili, to i ceny skoczyły...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos: i ty masz rację i Szumo - kłania się tutaj tak zwana prosta ekonomia. Podaż [czyli możliwości ściągnięcia różnych dóbr do miasta] spadła drastycznie, gdyż przemarsz i tereny zajęte przez RKKA były naturalnym rezerwuarem dla miasta i to niemal wszystkiego - od siły roboczej po kapustę i mięso. Z drugiej strony obecność licznych jednostek wojska to wzrost popytu z racji tego, że ilość żolnierzy w najbliższej okolicy miasta wzrosła - nieważne przy tym czy byli oni na urlopach, przejazdem czy na wycieczce w ramach dnia wolnego. Poza tym oni jak już placili to "porządną niemiecką walutą" a nie "młynarkami".

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Yhym... czyli mam rozumieć, że sklepikarze w jakiś dziwny sposób dowiedzieli się o wybuchu Powstania planowanym na 1 sierpnia na godz. 17? A jakiś dowód;)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos: a co mają żołnierze niemieccy do tego, że sklepy zostały zamknięte, bo sklepikarze wiedzieli o godzinie "W"? Tyle, że sklepy mogły zostać zamknię nieco wcześniej jak doszły wiadomości o tym że na Żoliborzu walki wybuchły...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie ja rzuciłem hasło, nie ja powinienem to udowodnić;) Nie twierdzę, że tak na pewno nie było, ale zapewnienie na logikę średnio mnie przekonuje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Yhym... czyli mam rozumieć, że sklepikarze w jakiś dziwny sposób dowiedzieli się o wybuchu Powstania planowanym na 1 sierpnia na godz. 17? A jakiś dowód;)?

Wydaje mi się, że tutaj można tylko gdybać. Może któraś z łączniczek się wygadała, a może któryś ze sklepikarzy miał w rodzinie żołnierza AK szykującego się do powstania? Myślę jednak, że bardziej prawdopodobne jest to, że ceny poszły w górę wraz ze wzrostem liczby żołnierzy niemieckich w mieście.

FSO, wspominasz o rozpoczęciu walk na Żoliborzu, a my tu rozmawiamy o 31 lipca, czyli do powstania pozostał jeszcze jeden dzień. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Szumo: pisałem o godzinie W i Żoliborzu w kwestii wątpliowości Albinosa o P.W. i jego wpływie. Data wybuchu, dokladniej jej ustalenie nie oznacza, że w ciągu tego jednego momentu wiedzą o niej wszyscy od Bora po wróble na dachach...

Sam fakt takiego a nie innego zachowania to efekt działań dóch starych aktorów scen wojennych czyli WH i RKKA. Czemu - pisałem. Ponadto faklt zamknięcia połowy sklepów oznacza dalsze ograniczenia możliwości po stronie podaży - czyli wzrost cen. To są zwykłe prawa ekonomii a nie wielka polityka...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Szumo: pisałem o godzinie W i Żoliborzu w kwestii wątpliowości Albinosa o P.W. i jego wpływie.

Napisałeś o wpływie (ewentualnym) przedwczesnych walk na Żoliborzu, na reakcje handlarzy... A Szumo słusznie zwrócił uwagę, że rozmawiamy o 31 lipca, a nie o 1 sierpnia. Więc takie tłumaczenie odpada. Co do reszty, temat dotyczy nastrojów w Warszawie, a nie wpływu ACz i Wehrmachtu na sytuację gospodarczą w Warszawie, więc prosiłbym o darowanie sobie tego wątku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.