Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
4313_1481369817

Wiek XIX - Wasze zdanie

Rekomendowane odpowiedzi

"Wszystko zaczęło się w XIX wieku."- zwykł mawiać profesor Wierzchosławski kiedy to jeszcze całkiem niedawno uczęszczałem na prowadzone przez Niego proseminarium. Epoka wynalazków, nowych doktryn, kolejnych coraz brutalniejszych konfliktów i ludzie. Ludzie zmieniający się nieustannie wraz z otaczającym ich światem. Jakie jest Wasze zdanie na temat tamtych czasów? Z czym Wam się kojarzy ta epoka? Jakie ślady współcześnie możemy odnaleźć po tamtych czasach?

Moje pierwsze skojarzenia z XIX wiekiem zawsze prowadzą mnie do naszych powstań narodowych, a potem "przed oczyma wyobraźni mojej" widzę zmieniający się świat pod wpływem: nowych wynalazków, doktryn, idei, ludzi, którzy swoim działaniem wpływali na bieg historii W zmieniającym się świecie XIX wieku odnalazłem "swoją" Japonię! Warto interesować się tym okresem i przypominać go. Zapraszam do wyrażania własnej opinii w tym temacie. Pozdrawiam i liczę na Wasze wskazówki, rady oraz propozycje odnośnie tego działu!

PS. Bardzo proszę o wyrażanie własnego zdanie, pomoże mi to w prowadzeniu działu XIX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Łyzio: wiek XIX to dwa kontrasty : rewolucja i porządek, konserwatyzm. Ten pierwszy to Napoleon i to co z nim związane, ten drugi to Franciszek Józef. Z tych racji najdłuższy wiek na ziemi - liczy on niemal 130 lat!

Dla mnie - to z jednej strony wiek wynalazków, postępu technicznego, idywidualistów, pracy rąk włąsnych, z drugiej to właśnie coś ulotnego, co sprawia, że cały czas gdzieś we mgłąch krakowskich, gdzieś na dachach domów jest delikatny całun wieku XIX.

Osobiście choć fascyuję się zmianami jakie wniósł [technika, wojsko i in.] także pociąga mnie to coś, ten austriacki konserwatyzm.

Może dlatego że mieszkam właśnie w Galicji?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Loix   

XIX wiek jest tajemniczy , ma niepowtarzalny klimat. W tym wieku rozwinęło się pojecie liberalizmu , konserwatyzmu , socjalizmu. To wiek kontrastów , wielkich ludzi i początek nowej ery w prowadzeniu wojen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Takie wrażenie mam, że okres ten trwale podzielił Europę na Wschód i Zachód. To jedno. Dał początek wielu prądom kulturalnym i społecznym.

Jednocześnie rozwój techniki wojskowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

nie [tutaj pasuje mi mina Kristoffersona, jak mówił Nie, ja jestem tylko z przodu [w sensie pierwszy] a nie w sensie dowódca], podział na Wschód i Zachód sięga lat wcześniejszych, dokładniej epoki Wielkich Odkryć geograficznych, epoki która sprawiła, że wschodnia część Europy to ekstensywne rolnictwo a na zachodzie rewolucja przemysłowa...

Prądu zaś w stylu kapitalizm, socjalizm to kultura masowa i coraz częstsze ruchy ludności zarówno w danej jednostce administracyjnej jak i ze wsi do miast.Ba - emigracja do krajów które pozwalały na karierę od pucybuta do milionera [słynny American Dream - about money money money...] to przecież kapitalizm w najczystszej postaci, kraje rozwijające się [Ziemia Obiecana] to czysty kapitalizm także w wykonaniu robotników... Europa to już prądy socjalne, to coraz mniejsze możliwości takich błyskotliwych karier, to coraz więcej zwykłej, niemal nużącej pracy - co coraz bardziej ograniczone możliwości awansu - tutaj powoli do głosu zaczyna dochodzić socjalizm.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do Waszych wcześniejszych myśli, warto jeszcze pamiętać i to też jedna z tych pierwszych myśli, które kojarzą się z XIX wiekiem. Tamta epoka przyniosła nam konserwatyzm, liberalizm, socjalizm, anarchizm, a także rozwój idei narodowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
"Wszystko zaczęło się w XIX wieku."- zwykł mawiać profesor Wierzchosławski kiedy to jeszcze całkiem niedawno uczęszczałem na prowadzone przez Niego proseminarium.

Pani profesor Maria Janion wielokrotnie wyrazala swe przekonanie, ze Romantyzm wciaz trwa w najlepsze.

Ja sie z tym zgadzam.

To chyba to wlasnie, a nie wszystko, zaczelo sie w XIX wieku. Romantyczny sposob postrzegania swiata. Mierzenie sil na zamiary. Podporzadkowanie rzeczywistosci - ideom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy także, że na przestrzeni całego wieku XIX zmienia się także oblicze człowieka. Jego możliwości rozwoju czy przemieszczania zwiększają się w szybkim tempie. To już nie ten sam człowiek, który żyje w swoim kwadracie otoczenia 5km X 5km i zna go doskonale. A jakże małym zaczyna się stawać świat...Rozwój kolei pozwala ludziom na szybkie przebywanie tras, które kiedyś zajmowały wiele czasu. Tan skok przez wszystkie pokolenia był niebywały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Łyzio: i tak i nie. Z jednej strony ludzie dostali możliwość przemiszczania się - jeszcze niezbyt nowoczesna kolej, pierwsze samojezdy [pardon: samochody], statki, telefony, telegrafy i co jeszcze można wymyśleć... Z drugiej - spójrz: nie ruszając się z miejsca - powiedzmy by daleko nie szukać - miejscowość o nazwie Trzebinia [małopolskie, pow. chrzanowski] - doszedł ów telefon, telegraf, doszły gazety. W tych ostatnich - wieści ze świata. Aktualnie i to nie aktualnie trzy tygodnie, miesiąc temu, ale aktualne na trzy dni wstecz najdalej, a bywa że i na wczoraj. Telegraf do gazety, telefon, wyprawy dziennikarzy w świat agencje prasowe. Także świat zapukal do okien domów.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W wieku XIX (do samego stulecia nic nie mam, tak jak nic nie mam do XIII czy XVI wieku, to tylko określenie jakiegoś czasu) na pewno wiele rzeczy uległo zmianie. W prawodawstwie - kodeks Napoleona, który przetrwał samego autora, w myśli społeczno-ekonomicznej: Wiosna Ludów, Karol Marks (jak również w nauce, filozofii i ekonomii, jego teoria dot. "antyfilozofii"), a przez to większa aktywność dotychczas pasywnej części społeczeństwa (Francja, Niemcy, Węgry, po części Polska), rozwój nauki (zwłaszcza historiografii, tu: niemiecka!- to był rewolucyjny postęp), rozwój czasopism, druku, przemysłu (sic!), koniec średniowiecznego feudalizmu (w pełnym tego słowa znaczeniu, elementy feudalne i wyzysk biedoty przez arystokrację pozostał), zmiany w myśleniu Watykanu (słynny dokument papieża Leona XIII - mogę się pomylić z ichnią numeracją), zmiana geopolityczna na Bałkanach (Rosja, Austria i Anglia!), niepodległość Grecji, zmiana polityki działań jezuitów (zwłaszcza w Ameryce Płd.). :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiek XIX to zbyt duża ufność w ideały : socjalizm liberalizm, anarchizm: taka "Wyniosła wieża".I dużo bomb przecież.

Proszę o rozwinięcie tej myśli - Łyzio - moderator XIX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Rozwój kolei pozwala ludziom na szybkie przebywanie tras, które kiedyś zajmowały wiele czasu. Tan skok przez wszystkie pokolenia był niebywały.

Podpisuje się obydwoma rękami. To masowy i szybki transport umożliwił industrializację (bez kolei producent działałby na lokalny rynek i nigdy nie wyszedłby poza rozmiar małej fabryczki). Umożliwił masowe przemieszczanie się ludzi (wcześniej większość spędzała swoje życie nie tracąc z oczu wieży swojego parafialnego kościoła)

Dołożyłbym jeszcze do tego telegraf i mamy pierwszy krok w stronę globalizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec XIX wieku w Hadze odbyły trzy pokojowe spotkania państw, ich architektem był car, Mikolaj I. I co? Wojna .... wybuchła.

Proszę o rozwinięcie tej wypowiedzi - Łyzio - moderator XIX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Piękny wiek dla historyków wojskowości i militarystów

Proszę o rozwinięcie tej myśli - Łyzio - moderator XIX wieku.

W ramach prośby moderatora o rozwinięcie może wypunktuje:

-wiek XIX wiekiem Boga Wojny Napoleona

-Carl von Clausewitz i jego dzieło O wojnie

-armie stają się obywatelskie

-uprzemysłowienie wojny

-wykorzystanie kolei do przemieszczania wojsk

-połączenie technologii z entuzjazmem obywatelskim (wojna secesyjna)

-zmiany w taktyce: dążenie do zniszczenia głównych sił wroga

-zmiany w organizacji armii

-ciągły rozwój artylerii i fortyfikacji

-zmiany na morzu w postaci szybszych opancerzonych jednostek

-pierwsze zdjęcia z frontu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.