Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Przyczyny potęgi Asyrii

Rekomendowane odpowiedzi

Takie nieliczne społeczeństwo zajmujące taki mały obszar odegrało taką wielką rolę w historii starożytnej. Obszar ziemi uprawnej tego państwa nie przekraczał kilku tysięcy... Właśnie chyba to tchnęło Asyryjczyków do walki chęc zdobycia nowych terenów, zdobycia surowców, których nie posiadała. Miała też szczęście, gdyż jej sąsiedzi nie byli zbyt silni wtedy: Babilonia, Egipt. Chyba najważniejszym czynnikiem jednak było żelazo, czyli żelazne uzbrojenie na ogromną skalę. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Obfite deszcze,które uniezależniły Asyrię od rzek,w przeciwieństwie np. do Babilonii,gdzie deszcze nie padały często,na dodatek zasoleniu uległa woda rzeczna,co spowodowało pogorszenie ekonomicznej sytuacji chłopów,a w Asyrii wręcz odwrotnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Marek Stępień określił Asyrię jako "mały dzielny kraj". Asyria była pozbawiona bogactw naturalnych. Leżała jednak u zbiegu ważnych północnych szlaków handlowych. Musiała po prostu prowadzić zaborczą politykę zagraniczną by się rozwijać- przejąć szlaki i o nie zadbać- to był warunek potęgi i egzystencji społeczno-gospodarczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Cała Asyria bardzo źle i nieprzyjemnie mi się kojarzy. Myślę, że głównym założeniem tamtych ludzi było coś w rodzaju "po trupach do celu". Spotykamy tam niezwykle dużo niepotrzebnie przelanej krwi. To najbardziej charakterystyczna cecha ówczesnej Asyrii. Siłą podbijano zaplanowane tereny, a ich mieszkańców torturowano i zabijano. Ludobójstwo, nic innego. Tyle dzikości, zła posiadano, że upadek był do przewidzenia. Na szczęście jest to jeden z przykładów niemocy orucieństwa na życie w ciągłej chwale. Miasta zbudowane na fundamencie krwi szybko się rozpadają...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Tyle dzikości, zła posiadano, że upadek był do przewidzenia. Na szczęście jest to jeden z przykładów niemocy orucieństwa na życie w ciągłej chwale. Miasta zbudowane na fundamencie krwi szybko się rozpadają...

To jeden z powodów upadku. Asyryjczycy masowo przesiedlali ludność z podbitych terenów by zapewnić sobie jej posłuszeństwo. To wywoływało jednak nienawiść i bunty. Ale to nie jedyna przyczyna upadku. Od połowy VIII w. p.n.e. królowie asyryjscy z niepokojem spoglądali na Medów. Dawali sobie radę, ale do czasu...Jednak to nie o tym jest temat :) Temat jest o ich drodze do potęgi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Temat jest o ich drodze do potęgi

Omawiając przyczyny upadku, nakreślamy to, co mogliby zmienić Asyryjczycy, by nie pograżyć się. Czyli by zrobić to, co pomogłoby im stać się potęgą. :]

Od połowy VIII w. p.n.e. królowie asyryjscy z niepokojem spoglądali na Medów.

Każdy zapewne pamięta słynne oblężenie Niniwy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Spotykamy tam niezwykle dużo niepotrzebnie przelanej krwi. To najbardziej charakterystyczna cecha ówczesnej Asyrii. Siłą podbijano zaplanowane tereny, a ich mieszkańców torturowano i zabijano. Ludobójstwo, nic innego.
Potrzebnie.

Terror był dla Asyryjczyków środkiem do celu - zapewnienie sobie posłuszeństwa ludności podbitej. Zresztą przypadki takie był dość nieliczne (np. Aszurnasirapli) - z reguły nire wykraczali ponad normę. Częściej w przypadku buntów stosowano deportacje.

Nie było jeszcze imperium, którego twórcy nie mieliby krwi na rękach.

To jedne z powodów upadku.
To żaden powód upadku - Asyryjczycy w VII w pne mieli jeszcze wystarczające zaplecze by tłuc się w dwóch wojnach domowych i odeprzeć najazd Fraortesa.

Asyria upadła przez osłabienie spowodowane wojnami domowymi toczonymi po śmierci Asurbanipala i przez to, ze Medowie i Babilończycy zaatakowali jednocześnie w czasie owego osłabienia.

Główną rolę odegrało przymierze Medów i Babilińczyków oraz konflikty wewnątrzdynastyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Asyria upadła przez osłabienie spowodowane wojnami domowymi toczonymi po śmierci Asurbanipala i przez to, ze Medowie i Babilończycy zaatakowali jednocześnie.

A czy czasem tych wojen domowych i buntów nie zawdzięczamy sposobem obchodzenia się z ludami podbitymi, jak i nie (to drugie to raczej rzadko spotykane)?

A co mogłoby być innym powodem? Król dał swym podwładnym niesłodkiego cukierka czy też niesmaczny chleb? (alegoria)

Medowie i Babilończycy zaatakowali jednocześnie

Nie zaatakowaliby, gdyby nie "wyczuli" odpowiedniej sytuacji spowodowanej tymi wojnami domowymi. Gdyby państwo rozrastało się i było symbolem pokoju na świecie, wydaje mi się, że nie odważyliby się zepsuć nastroju wojownikom i ich panu, którzy razem stworzyliby niemalą mieszankę wybuchową siły i wiary w wygraną przejawiającą się w czynach. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
A czy czasem tych wojen domowych i buntów nie zawdzięczamy sposobem obchodzenia się z ludami podbitymi, jak i nie (to drugie to raczej rzadko spotykane)?
Nie, zawdzięczamy to nieporozumieniom między synami Asarhaddona i między ich następcami.
Nie zaatakowaliby, gdyby nie "wyczuli" odpowiedniej sytuacji spowodowanej tymi wojnami domowymi.
Aha, a Fraortes to kiedy zaatakował?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Aha, a Fraortes to kiedy zaatakował?

Najwyraźniej jego pozycja i siła była większa, niż asyryjska...

Nie, zawdzięczamy to nieporozumieniom między synami Asurbanipala i ich następcami.

Ok, nie mówię, że Ci nie wierzę, ale na podstwie owych źródeł wiedzy, których treść przedstawię poniżej, wynika coś innego:

Imperium asyryjskie zbudowane ogniem i mieczem istnieje po to, by toczyć wojny. Podbiwszy sąsiadów, zmusza ich do posłuszeństwa stosując barbarzyńskie kary, kalecząc ich, polewając rozgrzaną smołą, urządzając masowe egzekucję odzierając pokonanych żywcem ze skóry lub nabijając na pal. Imperium, kótre uprowadziło w niewolę całe narody, zaczyna się chylić ku upadkowi. Zbudowane jedynie na przemocy, nie może trwać dłużej. Okrucieństwo żołnierzy i dzikość ich dowódców wzbudzają nienawiść i powszechną chęć zemsty i buntu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Najwyraźniej jego pozycja i siła była większa, niż asyryjska...
Tak, i dlatego został zabity, a jego najazd odparty... :roll:
Ok, nie mówię, że Ci nie wierzę, ale na podstwie owych źródeł wiedzy, których treść przedstawię poniżej, wynika coś innego:
Nie podałeś co to jest za źródło Twojej wiedzy.

Może podaj kokretnie - jacy władcy asyryjscy dopuszczali sie takich praktyk. Na źrółach of course.

"Niektóre spośród asyryjskich prowincji i państw lennych, w tym także królestwo Judei, przejawiały wprawdzie wrogość wobec Asyrii, inne jednak, zwłaszcza część Mannejczyków, udzielały swemu suzerenowi czynnego poparcia. Nawet w miastach Babilonii, sądząc po datowaniach stosowanych w latach panowania Szinszariszkuna, do czasu ostatecznego upadku Niniwy nie brakowało zwolenników Asyrii; było to szczególnie widoczne w Uruk, gdzie jak przypuszczają, jeszcze w 614 r pne wybuchła rebelia proasyryjska"

Saggs "Wielkość i upadek Babilonii" str. 128

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Może podaj kokretnie - jacy władcy asyryjscy dopuszczali sie takich praktyk. Na źrółach of course.

Jakby było napisane... :>

Sorka za niekompletne info: Tak żyli ludzie, W Babilonie, strona 14.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Jakby było napisane...
Ależ jest napisane, roczniki asyryjskie dokłądnie informują. Wystarczy poszukać w naukowych opracowaniach, nie w "Tak żyli ludzie":

Np. Aszurnasirapli II:

"Przed bramą miasta ustawiłem słup, obdarłem ze skóry wszystkich przywódców buntu, a skóry ułożyłem na słupie. Niektórych zamurowałem w słupie, innych wbiłem na pale ustawione na słupie, jeszcze innych nadzialem na pale ustawione wokół słupa. Wiele skór zdjąłem w mym kraju, a okryłem nimi mury... wielu jeńców spaliłem... Wielu zołnierzy pojmałem zywcem. Niektórym obciąłem dłonie, innym nos, uszy i kończyny. Wielu wojownikom wyłupiłem oczy... Ułożylem stos z żywych, a drugi z głów. Rozwiesiłem je na drzewach wokół miasta. Spaliłem ich młodzież, chłopców i dziewczęta... Od mego miecza zginęło 6500 wojowników, a resztę pochłonął Eufrat gdyż na pustyni cierpieli pragnienie..."

Roux "Mezopotamia" str. 247

Albo Salmanasar III:

"Zabiłem 14000 wojowników, zalawszy ich niczym Adad, gdy sprowadza burzę. Ich trupy były wszędzie, a równinę napełnili uciekający żołnierze... Równina była za mała by [tekst niejasny] ich pochować. Ich trupy wypełniły Orontes od brzegu do brzegu zanim powstał most."

ibid. str. 251

To dwa przykłady - i wiele więcej się nie znajdzie.

Tak w ogóle to najwyraźniej Aszurnasirapli miał dość specyficzne poczucie humoru: potopił ludzi, bo chciało im się pic :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Ależ jest napisane,

Rzecz jasna w "moich" nie.

Tak w ogóle to najwyraźniej Aszurnasirapli miał dość specyficzne poczucie humoru: potopił ludzi, bo chciało im się pic

Akurat nasuwa mi się: "Powiedział: Nie są głodne, może chce im się pić! - po czym wrzucił je do morza." :}

No to Aszurnasirapli II i Salmanasar III... dzięki za informacje, sargon. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Asyria dążyła do zapewnienia sobie surowców takich jak miedzi, srebra czy żelaza, niewolników co na pewno miało wpływ na ich podboje. Aszurnasipal II wprowadził do wojska tarany i wieże oblężnicze. Dzięki żelazu byli silniejsi militarnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.