Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Przebicie ze Śródmieścia - 13/14.08

Recommended Posts

Albinos   

Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się Powstaniem, zna historię przebicia ze Starówki do Śródmieścia w nocy z 30/31 sierpnia, którego to elementami było legendarne już przejście blisko 60 ludzi od "Radosława" górą, między stanowiskami niemieckimi, i desant kanałowy "Czaty" na plac Bankowy. Ale zapewne mało kto słyszał o podobnej akcji, ze strony Śródmieścia, która miała miejsce w nocy z 13/14 sierpnia, i która również zakończyła się niepowodzeniem.

Kiedy KG została zmuszona do przejścia na Barokową, a Niemcy odcięli Starówkę od Śródmieścia, "Bór" automatycznie stracił możliwość sprawnego komunikowania się z "Monterem". Istniała jedynie droga via Londyn. Wobec tego powstał plan, aby wykonać przebicie w kierunku Starówki. Planów było kilka. Z Powiśla przez Mariensztat po Plac Zamkowy. Z Królewskiej przez Ogród Saski na Senatorską. W końcu wybrano podstawy na Grzybowskiej i Krochmalnej, przez Hale Mirowskie i plac Bankowy na Długą. Po przebiciu i umocnieniu korytarza, KG miała przejść do Śródmieścia, po czym korytarz miał zostać zwinięty. Jednak nawiązano komunikacji kanałami, rozwiązało częściowo sprawę, więc postanowiono nie przenosić KG. Jednak "Bór" nie zabronił "Monterowi" przeprowadzić takiej akcji. W zasadzie sam gen. Chruściel (wówczas jeszcze płk), nie wiedział, czemu dokładnie miała akcja służyć. Samo połączenie Starówki ze Śródmieściem na parę godzin nie miało sensu, a trwałe, było bez szans powodzenia. W rezultacie "Monter" uznał, że pozostawi sprawy swojemu biegowi, traktując całość jako swoiste rozpoznanie bojem pozycji wroga wzdłuż Chłodnej.

Do przeprowadzenia akcji wyznaczono szefa sztabu Obwodu Śródmieście, mjra Bernarda Romanowskiego "Wolę". Do akcji wyznaczył baon "Harnaś" (trzy kompanie plus OS), pluton "Podkowa" z kompanii "Żmudzina" ze Zgrupowania "Bartkiewicz" i dwa plutony WZW. Całość około 700 dobrze uzbrojonych, i nawet nie specjalnie zmęczonych ludzi (rejon gdzie oddziały stacjonowały był względnie spokojny, co nie stwarzało zagrożenia wobec wycofania tak pokaźnych sił).

Jak należy ocenić sam pomysł akcji? Czy można było pokusić się o coś więcej? Gdzie należy upatrywać głównych przyczyn niepowodzenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.