Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Edukacja w II RP

Recommended Posts

Zaraz po wojnie w Polsce mieliśmy, aż 30-40% analfabetów. Czyli, co 3 osoba nie potrafiła czytać i pisać.

Na szczęście w 1919 r. wydano dekret o obowiązku szkolnym od 7 do 14 roku życia. Obowiązkiem szkolnym objęto prawie 70% dzieci. Wojsko organizowało przymusowe nauczanie czytania i pisania dla żołnierzy. Za sukces należy uznać postępującą alfabetyzację wsi. W 19818 r. utworzono Uniwersytet w Lublinie, a w 1919 r. w Poznaniu.

Sanacja przejmując władzę w 1926 r. postulowała znaczne zwiększenie nakładów na oświatę jednakże stało się odwrotnie mimo obietnic. Ale były też dobre posunięcia Sanacji np. z inicjatywy Janusza Jędrzejewicza ustawa o szkolnictwie, która ujednoliciła system i wprowadziła nowe programy nauczania.

Niestety w 1933 r. ograniczono autonomię uniwersytetów i usunięto wielu profesorów tylko dlatego, że wspierali opozycję.

Niestety były także pewne problemy takie jak brak nauczycieli, czy brak środków za które można iść do gimnazjum i na studia. Czy taka sytuacja utrzymywała się przez całą II RP? Jaki był stosunek do nauczycieli i ich pozycja w społeczeństwie. Z znanych mi komentarzy wynika, że nauczyciel był w II RP osobą bardzo poważaną i nieźle zarabiającą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gnome   

Jarpenie mam pytanie skąd wziąłeś te dane dotyczące analfabetyzmu?, według spisu powszechnego z 1921 r. analfabetów (osób powyżej 10 roku życia nie umiejących czytać ani pisać) było ponad 33% zaś w 1931 23% i odsetek ten zmniejszał się z każdym rokiem zważywszy na fakt objęcia obowiązkiem szkolnym ponad 90% dzieci w 1939 r. (najlepszy wynik osiągnięto w latach 1926/1927 oraz 1927/28 kiedy ponad 95% dzieci pobierało naukę).

Jarpenie a czy mówi Ci coś takiego jak cztero klasowa szkoła powszechna , w świetle reformy jędrzejewiczowskiej właśnie takie szkoły powstawały na wsiach, powodując to, że dzieci wiejskie miały praktycznie zamkniętą drogę do matury, skądinąd prawdą jest, że reforma ta uporządkowała system.

Tak, że Jarpenie bez przesady nie było tak źle, aczkolwiek mogło być lepiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Niestety w 1933 r. ograniczono autonomię uniwersytetów i usunięto wielu profesorów tylko dlatego, że wspierali opozycję.

Znana była sprawa Wacława Sobieskiego, antysemity, stronnika endecji, wieloletniego wykładowcy UJ, powszechnie uznawanego za wybitnego historyka, szykanowanego za niewspomnienie o roli Piłsudskiego w swych dywagacjach na temat bitwy warszawskiej, co przyspieszyło zapewne jego śmierć w 1935 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z rocznikami polemizować nie będę, ale te 33% to właśnie ten, co trzeci obywatel, o którym mówiłem. Ta reforma Jędrzejewicza chyba także do szkolnictwa wprowadziła nacisk na kształcenie matematyczno-fizyczne takie profile były promowane. Co do ministerstw to zapomniałem wspomnieć, że podporządkowano je ministerstwom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

przeglądam właśnie pozycję p.t. "Województwo Śląskie" 1918 - 1928 i przyjmując, że kształcenie z różnych powodów było tam na dość wysokim poziomie można uznać, że rszta kraju była w dużo gorszej pozycji.

W 1928 roku na niecałe 4070 nauczycieli niemal wszyscy mieli ku temu kwalifikacje, ale egzamin miało zdanych około 380... co oznacza 10%...

Poza tym [dane za '28 r.] w szkołach powszechnych uczyło się ok 170 tys dzieci, w szkołąch średnich zaś - ok. 12500 - 12600...co nie stanowi nawet 10% liczby tych którzy uczyli się w szkołach podstawowych [zwanych powszechnymi wówczas...].

W różnych szkołach zawodowych dokształcających - uczyło się około 22,3 tys uczniów, z tym że w '18 r. ono niemalże nie istniało. Wydatki zaś na szkolnictwo wynosiły około 30 mln zł.

Specyfiką tego regionu kraju, było silne rugowanie szkól z językiem wykładowym niemieckim. Włodarze [Grażyński] cieszą się że średnio w województwie liczba uczniów w szkołach niemieckich, przy stale zmniejszającej się ich ilości wynosi przeciętnie 10 % wszystkich uczniów szkól powszechnych...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
palatyn   
Co do ministerstw to zapomniałem wspomnieć, że podporządkowano je ministerstwom.

???????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

z Edelmana - tym razem ciekawostka raczej.... związana z 1 maja:

"... Potem było gimnazjum wytrzymałem tam chyba ze dwa lata, a wyrzucono mnie po 1 maja, kiedy nie wolno było było chodzić na pochód, a ja poszedłem. Dyrektor powiedzial że mnie wyrzuca za moją glupotę: bo mu się grzecznie ukłoniłem. Gdybym się nie ukłonil, toby udał, że mnie nie widzi i nie byłoby problemu..." [s. 21]

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.