Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Dante666   

Przed powieszeniem.

Zaraz o wypowiedzeniu tych słów przetarł okulary i rzucił je w tłum ludzi.

Wiem to bo byłęmw szkole z jego Imieniem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
- "I ty Brutusie przeciwko mnie?" Juliusz Cezar

Według Williama Szekspira ;) gdyż gros źródeł starożytnych podaje, że Cezar nic nie powiedział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

no to raczej błędnie uczono was o własnym patronie ;)

Jeśli po wypowiedzeniu tych słów rzucił okulary

to były to jego... przedostatnie słowa.

bo ostatnimi w takim razie musiały by być:

"Już więcej nie będą mi potrzebne".

Zreszta pewnie i jedno i drugie to apokryf.

ani Mikołaj W. Berg w "Zapiskach o powstaniu polskim 1863 i 1864" nic o jednym, czy drugim nie wspomina, a zwraca uwagę na takie szczegóły jak granatowy paltot Traugutta, czy poprawianie brody przez Krajewskiego, słowa siostry Żulińskiego (Odwagi bracie)...

ani Marian Dubiecki się o tym nie zająknął w "Bohaterskim Naczelniku Powstania Styczniowego" czy pozycji: "Romuald Traugutt i jego dyktatura", wspominając jedynie rozmowę/spowiedź (Berg/Dubiecki) ze spowiednikiem ojcem Serafinem.

W podsumowaniu u Henryka Cederbauma, który podjął się tłumaczenia i opracowania "Wyroku Audytorjatu w sprawie Rządu Narodowego w 1864 r." takoż nie ma takich wzmianek.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bobrzan   

Stanisław Żółkiewski : "Pięknie i słodko umrzeć za ojczyznę" - wypowiedział te słowa na kilka chwil przed śmiercią, broniąc się do końca z garstką wiernych mu żołnierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Bardzo boli mnie głowa. - Franklin Delano Roosevelt.

Dziękuję. - najprawdopodobniej ostatnie słowa Fuhrera, skierowane do jego sekretarki Traudl Junge

Strzelaj w pierś. - Benito Mussolini w ostatnim życzeniu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone - Hasan ibn Sabbah podobno na łożu śmierci, choć można z tym polemizować, jak to z Nizarytami, niczego pewnym być nie można. :)

Edytowane przez Tankfan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponoć podczas egzekucji Marii Antoniny nadepnęła na odcisk katu i przeprosiła go tymi słowami: „przepraszam panie nie zrobiłam tego specjalnie”, a inna wersja, że mówiła coś o dzieciach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eli, Eli, lema sabachthani?

Pan nasz tak powiedział w ostatniej godzinie ....

Będę z Chrystusem i to wystarczy

Michael Faraday

Bóg mi wybaczy. To jego fach.

H.Heine

Chryste, przebacz!

Generalny Gubernator Hans Frank

Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie.

MM autor " Księcia " cóż był konsekwentny i znal ludzi swoich czasów ....

Mogłem się nie przerzucać ze szkockiej na martini.

Te słowa potwierdzają wielkość Humphreya Bogarta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Neron fatalnie grał na lirze, ale kiedy umierał wzdychał, „Jaką niepowetowaną stratę poniesie sztuka muzyczna”

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Neron fatalnie grał na lirze, ale kiedy umierał wzdychał, „Jaką niepowetowaną stratę poniesie sztuka muzyczna”

Znam inna wersje " Jakiegoż świat traci artystę ...." , a czy grał fatalnie znamy raczej niechętnych mu kronikarzy ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Znam inna wersje " Jakiegoż świat traci artystę ...." , a czy grał fatalnie znamy raczej niechętnych mu kronikarzy ....

Kwestia tłumaczenia: Qualis artifex pereo!,- dosłownie: jakimż artystą będąc, ginę! . Lecz to nie były ostatnie słowa wypowiedziane przez Nerona. Swetoniusz pisze (Żywot Nerona 49)

Już zbliżali się konni, którym polecono przywlec go żywego. Gdy to usłyszał, rzekł po grecku, drżąc ze strachu:

Tętent bystro lecących uderza mię koni

(Horn. //. X 535; w. 456 przekładu F. Ks. Dmochowskiego)

i wbił żelazo w szyję przy pomocy swego sekretarza, Epafrodyta. Jeszcze oddychał, gdy wpadł centurion i rzucił mu opończę na ranę, i udając, że przybył z pomocą. Nero odpowiedział tylko: „Za późno" | i jeszcze: „Oto wierność". Z tymi słowami na ustach skonał.

Co do jego gry na lirze i w ogóle parania się sztuką jedno należy nadmienić. W antycznym Rzymie łączyło się to z infamią, zawódem artysty pogardzano, nie przystawało obywatelowi zajmować się sztuką , było to więc zarezerwowane dla obcokrajowców czy wyzwoleńców. Nic dziwnego , że kronikarze tak nieprzychylnie odnosili się do Nerona, jego upodobanie do sztuki zaszkodziło jego wizerunkowi.

Edytowane przez Amica

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Konający Hun Attyla (Pierwszy Sekretarz Partii Zjednoczonych Hunów) na łożu śmierci wyciąga swą spracowana piąchę w kierunku zachodnim i daje swoim wiernym towarzyszom ostatnią dyrektywę:

"Chłopaki, pokażcie tym pedałom"

(Podaję za Januszem Głowackim i jego "Wirówką nonsensu"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Konający Hun Attyla (Pierwszy Sekretarz Partii Zjednoczonych Hunów) na łożu śmierci wyciąga swą spracowana piąchę w kierunku zachodnim i daje swoim wiernym towarzyszom ostatnią dyrektywę:

"Chłopaki, pokażcie tym pedałom"

(Podaję za Januszem Głowackim i jego "Wirówką nonsensu"

Co za zacne słowa , pierwszy raz poczułem sympatie do Attyli :thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.