Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Jan Kazimierz Waza - Zbigniew Wójcik

Recommended Posts

Tytuł: Jan Kazimierz Waza

Autor: Zbigniew Wójcik

Wydawnictwo: Ossolineum

Rok wydania: 1997

Ilość stron: 248

ISBN: 83-04-04353-X

Ostatni z Wazów na polskim tronie był jedną z najbardziej barwnych postaci w całej historii. Jako młodszy z królewiczów szukał kariery w Kościele, został nawet kardynałem. Włóczył się po Europie i przyprawiał wielu zmartwień ojcu, był szpiegiem, siedział w więzieniu. Zostawszy królem ożenił się z wdową po swoim bracie, czym oburzył opinię publiczną, pokonał Chmielnickiego pod Beresteczkiem, nieomal nie stracił korony podczas potopu, a pod koniec panowania został upokorzyny przez Lubomirskiego. Kiedy wszystkie jego plany polityczne wzmocnienia tronu legły w guzach abdykował i wyjechał z kraju. Jego postać spopularyzował w "Potopie" Sienkiewicz. A jaki był naprawdę? Biografia ta znakomicie zarysowuje nam postać tego władcy, budzącego do dziś kontrowersje.

Zapraszam forumowiczów do oceny książki z serii Biografie Ossolineum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Jak dla mnie książka zdecydowanie warta polecenia. Okres panowania Jana Kazimierza jest dość szeroko opracowany z powodu tego, że pozycji o wojnach kozackich i "potopie" jest od groma (raczej w odosobnieniu są monografie etapu wojny polsko-rosyjskiej 1660-1667, choć w ostatnich latach zaczyna się to zmieniać), biografia autorstwa Wójcika stanowi świetną syntezę tychże wydarzeń, przy tym odpowiednio szeroko naświetlając rolę Jana Kazimierza w dziejących się za jego życia wydarzeniach. Choć muszę przyznać, że podejście autora do niektórych postaci (trochę Jerzy Lubomirski [nazwany "jednym z największych zdrajców polskich"], a w szczególności Janusz Radziwiłł, którego oskarża o przekupienie Sicińskiego [choć zaznacza, że wskazują na to tylko poszlaki] i podpisanie dwu układów kiejdańskich [w rzeczywistości ten z 17 sierpnia został zawarty w Jaszwojnie]) jest mi dalekie :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.