Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Zygmunt August - Stanisław Cynarski

Recommended Posts

Tytuł: Zygmunt August

Autor: Stanisław Cynarski

Wydawnictwo: Ossolineum

Rok wydania: 1998

Ilość stron: 240

ISBN: 83-04-04373-4

Ostatniemu z Jagiellonów przypadło panować w okresie największego rozkwitu Rzeczpospolitej. Jemu to zawdzięczamy Unię Lubelską, wzmocnienie państwa, tolerancję religijną, zdobycie Inflant. W młodości utracjusz i kobieciarz, w życiu dojrzałym jeden z wybitniejszych władców na naszym tronie. Sukcesy polityczne nie przełożyły się na osobiste: dwie niekochane żony Habsburżanki narzucone wbrew woli i jedna ukochana Barbara Radziwiłłówna, która zmarła zbyt wcześnie.

Zapraszam forumowiczów do oceny książki z serii Biografie Ossolineum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Trzyma poziom - nie jest ogromnie szczegółowa, ale bardzo dobrze przedstawia życie i rządy Zygmunta Augusta, chyba wszystkie aspekty jego panowania i żywota zostały tam opisane. Polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi w tej książce brakowało perełek z życia Zygmunta Augusta, opisów jego codziennego dnia. Lektura tak jak mówił Tofik trzyma poziom, na pewno ogarnia całość życia Zygmunta Augusta, ale czuje pewien niedosyt. Być może jest to wynik tego, że po prostu brak źródeł pozwalających na bardziej szczegółowy opis tej kwestii, którą poruszałem na początku posta. Książkę oczywiście śmiało polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.