Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Mord pod Ciepielowem - opracowanie

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Plik mi się nie otwiera. AR 6.0.2 informuje jako plik uszkodzony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Za pierwszym razem też pojawiło mi się, że plik jest uszkodzony. Po odświeżeniu wszystko działa poprawnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Kupa pracy ze strony naszego kolegi Tomasz N. Efekt mierny. Ktoś czytający to opracowanie po raz pierwszy niewiele z niego zrozumie. Błędy typu że żołnierzy w Cukrówce roztrzelano w rowie, a tak praktycznie na polu przy lesie. Stwierdzenie w rowie może się kojarzyć z archiwalnymi fotografiami. Opis zdjęcia żołnierzy prowadzonych w koszulach, jako prowadzonych na roztrzelanie też nie powinno mieć miejsca. Gdyż z fotografi nie dowiemy sie nigdy gdzie ich prowadzono, możemy tylko przypuszczać . Ale bardzo dobrze że Tomasz N zrobił takie opracowanie. Możliwe że da ono początek wyjaśnieniu do końca sprawy mordu pod Ciepielowem.

Przypomniała mi się sprawa szelek, przez Tomasz N uznana jako absurd. wprawdzie polski żołnierz ( szeregowy ) szelek nie miał. Ale mieli je oficerowie i cywile. Przypomnijmy jak wyglądał żołnierz z garnizonu Kieleckiego. Był nieumundorowany, lub w umundurowaniu niekompletnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zastanawiając się nad uwagami Atrixa, doszedłem do wniosku, że napisanie czym się będę zajmował, nie wystarcza. Będę musiał jeszcze dodać akapit czym się nie zajmuję, zostawiając rozwikłanie innym. Bo wyjaśnieniem okoliczności mordu w lesie Cukrówka, choć podaję wszystkie znane mi wersje opisu, nie zajmuję się, z góry przyjmując, że do niego doszło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Zastanawiając się nad uwagami Atrixa, doszedłem do wniosku, że napisanie czym się będę zajmował, nie wystarcza. - Wystarcza .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Coś się skończyło. Chciałbym podziękować kolegom Atrixowi, Ciekawemu i Vissegerdowi za wniesione uwagi, które z przyjemnością uwzględniłem. Czekałem na nie, bo gdzie, jak nie na tym Forum, można znaleźć osobę zdolną przeprowadzić korektę rzeczową tego tematu. Ostatecznie, mimo zastrzeżeń Atrixa, wprowadziłem poprawki uściślające zakres opracowania. Poprawiłem też fragment tyczący „Unsere …” na str. 11-12. Ma on obecnie następującą treść:

----------------------------------------------------------------------

5 minuten später höre ich 1 Dtzd schwere(przekreślone)deutsche Maschinnenpistolen bellen. Ich eile in Richtung, sehe 1 00 (zera dopisane ołówkiem) km(przekreślone) (maszyną nad) mtr zurück, die 300 polnischen Gefangenen erschossen im Strassengraben liegen.

Bez poprawek ołówkiem powinno brzmieć to tak:

W 5 minut później usłyszałem terkot tuzina ciężkich (przekreślone) niemieckich pistoletów maszynowych. Pośpieszyłem w tym kierunku 1 km(przekreślone) metr z powrotem i ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców, leżących w przydrożnym rowie.

Czy to napisałby żołnierz niemiecki? Ciężkie niemieckie pistolety maszynowe? Ciężkie mogą być karabiny maszynowe. Czyżby zatem autor chciał napisać, że rozstrzelano ich z 12 ckm-ów i nagle zmienił zdanie? Ale wtedy to już nie jest relacja, a beletrystyka. Poza tym, czy niemiecki żołnierz akcentowałby ich niemieckość?

---------------------------------------------------------------------

Oczywiście poprawiłem też tekst „Unsere …” na str. 39.

Całość w tym kształcie ma już dziś wersję papierową, jako egzemplarze obowiązkowe, zgodnie z wymogami ISBN. Ostateczna wersja PDF też niedługo się tu pojawi.

Mam natomiast inny pomysł. Wydawanie czegoś w tej postaci nie jest drogie, a moje opracowanie, o wąsko określonym temacie, nie wyczerpuje zagadnienia.

Może zatem za rok w lipcu wydać kolejny taki tomik, poświęcony np. działaniom bojowym, czy współczesnemu obrazowi zbrodni ciepielowskiej. Atrix ma wiele relacji godnych opublikowania. Viss chciałby zająć się mapą działań bojowych.

Tekst może napisać każdy, oczywiście firmując go swym nazwiskiem. A ja, jak Bóg pozwoli, to je sfinansuję w wersji papierowej pod wymogi ISBN, podobnież jak to opracowanko. Myślę, że na Forum znajdzie się osoba zdolna przeprowadzić jego korektę językową, bo co do rzeczowej, to to forum moim zdaniem ją gwarantuje.

Co myślicie o mojej propozycji ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Moim zdaniem popełniłeś Tomaszu N pewien błąd . Nie uwzględniłem jednego zdjecia , które starałem się na forum porównywać z innymi archiwalnymi zdjęciami. I dowieść że zrobione było ono w lesie w Dąbrowie. A jest ono wiążące i innym znanym zdjęciem. Moim zdaniem zrobione było poprzedając to drugie. Wydaje mi się że jest to grupa jeńców prowadzona do jakiegoś punktu zbornego.

ciepieloew.jpg - jako 1

ciepielc3b3w3poewdepartingtoeexecutioenplace1.jpg - jako 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tomasz N napisał:

moje opracowanie, o wąsko określonym temacie, nie wyczerpuje zagadnienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Zdjęcie które opisałem jako 2, widoczne na nim drzewa bardzo przypominaja otoczenie rowu z zabitymi jeńcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, niestety, dopiero dziś wysłałem Ci moje uwagi mail'em, może się przydadzą ;)

Pozostaje mi jeszcze rozrysowanie pozycji wojsk na mapce, to dołączymy może...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie szkodzi bo te poprzednie też wiele mi wyjaśniły.

Co sądzisz o mojej propozycji ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.