Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Szumo   

Czytaliście już jakieś komiksy, które były typowo historyczne lub fabułę miały wplecione w historię? Ja mam za sobą lekturę komiksu Westerplatte 39' i Antologii Komiksu 44' wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Obydwie pozycje polecam wszystkim, którzy lubią czytać komiksy. Ktoś ma coś ciekawego do polecenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Oczywiście, poza tym: ''101. Airborne'' pana Pierzgalskiego oraz ''Ostatni lot''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co sądzicie o tych komiksach historycznych które ostatnio zyskuja coraz bardziej na popularności. Ja mam mieszane uczucia ze wskazaniem na negatywne. No bo przecież nie da sie rzetelnie opisać historii w jakiejs historyjce no a poza tym według mnie nic nie zastąpi książki jeśli ktoś chce zgłębiać tajniki historii. Nie macie wrażenia że to kolejny krok to ogłupiania społeczeństwa a szczególnie ludzi młodych którzy i tak sa już dostatecznie ogłupieni grami, telewizja itp. Jak tak dalej pójdzie to za kilkadziesiąt lat Polska będzie krajem idiotów (przepraszam za wyrażenie) albo w ogóle nie bedzie istnieć :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
według mnie nic nie zastąpi książki jeśli ktoś chce zgłębiać tajniki historii

A czy komiks ma ją zastąpić ? ;P Może zachęcić do sięgnięcia po nią.. Ja się zacząłem interesować II WŚ od Czterech Pancernych, ktoś inny od komiksu :)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zdecydowanie pozytywne. Muzeum Powstania Warszawskiego od lat organizuje co roku konkurs na komiksy o Powstaniu Warszawskim (w tym roku konkurs ma charakter międzynarodowy). To że komiks nie zastąpi książki, to zgoda. Ale co ma popchnąć młodego człowieka do sięgnięcia po książkę? Jak przeczyta komiks, może zainteresuje się opisywanym wydarzeniem w sposób dokładniejszy. Lepsze to, niż miałby kompletnie nic nie wiedzieć. Tak samo nie bardzo rozumiem, czemu mają ogłupiać. Komiks komiksowi nie równy. Sam będąc dzieciakiem przeczytałem kilka, i nie powiem, abym czuł się ogłupiony przez nie. Więcej, miałem właśnie ochotę dowiedzieć się, jakie wydarzenia opisywali autorzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo do swojego zdania może i macie racje że komiks może zainteresować do sięgnięcia po książkę ale to jest kolejny stymulator. Nie macie wrażenia że niedługo bez takiego "zachęcacza" ludziom (szczególnie młodym) nic się nie będzię chciało? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie macie wrażenia że niedługo bez takiego "zachęcacza" ludziom (szczególnie młodym) nic się nie będzię chciało? happy.gif

Nie mam takiego wrażenia. Z jednego prostego powodu. To niestety już jest faktem. Teraz trzeba szukać drogi dotarcia do młodych ludzi. Tak patrząc na obchody Powstania Warszawskiego, wyraźnie widać, że władze MPW poprzez chociażby koncerty organizowane na rocznice, chcą trafić właśnie do młodych. Reakcje na Powstanie Warszawskie Lao Che. Także sporo osób zainteresowało się tematem właśnie od tego krążka. Akcja Discovery z nagraniem piosenek powstańczych. Też krok mający trafić w gusta określonych odbiorców. Historia powoli staje się takim samym towarem, jak wyjazd na wakacje czy samochód. Klienta trzeba przyciągnąć. Oczywiście pomijam tutaj osoby, które zajmują się historią z pasji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Hm...ja co do komiksów historycznych to w jakiś tam sposób na pewno oddają historię i w ogóle..ale mam wrażenie ,że są nazbyt ogólne...jednak to nie to samo co książka.:)

A tak poza tym..trzeba brać pod uwagę ,ze nie wszyscy mogą lubić taką formę przekazu jak komiks.I nie każdego to zainteresuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zacznijmy od tego, że patrzenie na komiks historyczny jako na coś, co ma nas uczyć tudzież stanowić jakiekolwiek źródło wiedzy, jest pomyłką totalną. Komiks ma zachęcić do poznania tematu, ale nie uczyć. Nie mieszajmy tego.

A tak poza tym..trzeba brać pod uwagę ,ze nie wszyscy mogą lubić taką formę przekazu jak komiks.I nie każdego to zainteresuje.

Nie wszystkich, ale część na pewno. To już chyba powinno wystarczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zacznijmy od tego, że patrzenie na komiks historyczny jako na coś, co ma nas uczyć tudzież stanowić jakiekolwiek źródło wiedzy, jest pomyłką totalną. Komiks ma zachęcić do poznania tematu, ale nie uczyć. Nie mieszajmy tego.

Właśnie o to mi chodzi że zaczyna się to mieszać. Kiedyś w wiadomościach był poruszany ten temat chyba przy okazji komiksu o Powstaniu Warszawskim i w podsumowaniu dziennikarz stwierdził, trzymając w jednej ręce komiks o Powstaniu a w drugiej książkę Davisa Powstanie Warszawskie , że łatwiej przeczytać komiks niż kilkuset stronicową książkę.

Jeżeli media zaczynają to lansować no to coś jest tu nie tak.

Zgodzę się że historia też jest towarem i trzeba jakoś ja sprzedać ale żeby nie obróciło się to przeciwko niej dlatego trzeba to robić mądrze i pokazywać młodym ludziom że komiks to nie jest źródło wiedzy a jedynie coś co ma zachęcić do jej zgłębienia. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli media zaczynają to lansować no to coś jest tu nie tak.

Daviesa też lansowały, i nie powiem żebym był z tego specjalny zadowolony. Media z natury rzeczy lansują to, co ma szansę się dobrze sprzedać. Jakoś nie przypominam sobie, aby jakoś często i głośno mówiły o poważnych książkach historycznych, czy nawet popularnonaukowych.

Zgodzę się że historia też jest towarem i trzeba jakoś ja sprzedać ale żeby nie obróciło się to przeciwko niej dlatego trzeba to robić mądrze i pokazywać młodym ludziom że komiks to nie jest źródło wiedzy a jedynie coś co ma zachęcić do jej zgłębienia. wink.gif

Ale w którym miejscu media przekazują: nie czytajcie książek, tylko komiksy? To że nie mówią o książkach, nie znaczy że zniechęcają do czytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To że nie mówią o książkach, nie znaczy że zniechęcają do czytania.

Ale zachęcają do czytania komiksów, być może kosztem książek. :)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale zachęcają do czytania komiksów, być może kosztem książek. wink.gif

Bo rzeczywiście przeczytanie komiksu jest tak strasznie czasochłonne, że na książkę czasu nie będzie. Jeśli mam być szczery, to dla mnie to jest robienie problemu z niczego. Jeśli młody człowiek ma nie wiedzieć totalnie nic, albo wiedzieć chociaż co, kto i kiedy po przeczytaniu komiksu (a teraz komiksy są robione naprawdę sensownie, swoją drogą ciekawe, ile osób, które są przeciw, miało taki komiks w ręku i przeczytało go), to ja naprawdę jestem absolutnie za takimi komiksami. MPW od lat organizuje takie akcje, i to efekt przynosi. Komiks o Westerplatte wywołał na nowo zainteresowanie tematem. To jest nic? Chyba, że ktoś ma lepszy pomysł na dotarcie do młodych ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zmieniły się czasy, zmienił się czytelnik, trzeba więc znajdować inną formę przekazu. Zgadzam się z Albinosem - lepiej żeby ktoś przeczytał chociaż komiks, jeżeli dzięki temu ma do niego trafić jakis okruch wiedzy. Komiks zupełnie niesłusznie jest wciąż postrzegany jak literatura gorszego sortu, a przecież mamy tam takie ważne prace jak np. 'Maus' czy 'Persepolis'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zmieniły się czasy, zmienił się czytelnik, trzeba więc znajdować inną formę przekazu. Zgadzam się z Albinosem - lepiej żeby ktoś przeczytał chociaż komiks, jeżeli dzięki temu ma do niego trafić jakis okruch wiedzy. Komiks zupełnie niesłusznie jest wciąż postrzegany jak literatura gorszego sortu, a przecież mamy tam takie ważne prace jak np. 'Maus' czy 'Persepolis'.

Dla mnie komiks to forma rozrywki a nie źródło wiedzy ale niestety niedługo może stać się tym drugim. I o to mi chodzi. Nie mam nic przeciwko komiksom tylko młody człowiek stojący przed wyborem książka czy komiks w 95 % wybierze komiks a czy później będzie mu się chciało zajrzeć do książki bo coś tam go zainteresowało to szczerze wątpię. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.