Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Fort 52 Borek w Krakowie

Recommended Posts

W Krakowie znajduje się Fort 52 Borek, prześliczny, że tak powiem, gdybym był miliarderem kupiłbym go i zrobił z niego galerię handlową. Jego część znajduje się pod nasypem z ziemi, a całość w lesie, co daje mu bardzo fajny klimat. Fosa, a do tego coś a la Barbakan przed samym fortem. Ten fort ma ogromny potencjał. Czy ktoś zna jego historię jestem tego bardzo ciekaw.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witaj;

" Ukazał się 18 tom Atlasu Twierdzy Kraków poświęcony Fortowi 52 Borek. Uważa się, że jest to obecnie jeden z najniebezpieczniejszych, a zarazem najciekawszych tego typu obiektów w Krakowie.

- Fort Borek nigdy nie miał szczęścia. Powstało już kilka koncepcji jego adaptacji - najczęściej na cele hotelowe, ale żadna nie została zrealizowana - mówi Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, autor 18 tomu Atlasu Twierdzy Kraków, poświęconemu Fortowi Borek. Przedstawił on zarys historyczny i szanse rewitalizacji tego obiektu podczas posiedzenia naukowego Sekcji Architektura Militaris Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk.

Fort 52 Borek powstał w latach 1885 - 1886, na miejscu wcześniejszego fortu półstałego ziemno - drewnianego. Zadaniem Fortu było bronienie traktu wiedeńskiego (obecna ''Zakopianka'') oraz podejść do pierścienia fortecznego od strony Libertowa. Podczas II wojny światowej w Forcie przetrzymywani byli francuscy i rosyjscy jeńcy. 26 grudnia 1944 roku na przedpolu Fortu wylądowała amerykańska latająca forteca B - 17 o imieniu Candie, uszkodzona podczas bombardowania zakładów chemicznych w Blachowni Śląskiej. Po wojnie przez wiele lat w Forcie mieściła się filia ''Bacutilu'', następnie baza samochodowa i sprzętowa spółdzielni budowlanej. Z początkiem lat 80. ubiegłego wieku Fort opustoszał. Od połowy lat 80. czterokrotnie podejmowano próby zagospodarowania obiektu. Jedna z koncepcji zakładała utworzenie w nim kompleksu hotelowgo wraz z restauracją w wale artyleryjskim i salą konferencyjną. W sąsiedztwie Fortu planowano utworzyć strefę widokową i odtworzonym fragmentem krajobrazu warownego z 1914 r. Na przedpolu obiektu chciano umieścić makietę samolotu B - 17 ''Candie''. Otoczenie Fortu miało być parkiem edukacyjnym, z wkomponowanymi, wielkimi modelami terenowymi Twierdzy Kraków i poszczególnych typów fortów. Z planów nic jednak nie wyszło. Obecnie Fort, który z każdym rokiem ulega coraz większemu zniszczeniu, wciąż czeka na zagospodarowanie. Obiekt wraz z otoczeniem jest własnością miasta i jako wpisany do rejestru zabytków, podlega ochronie konserwatorskiej.

- Fort Borek tak jak wiele innych fortów należy przede wszystkim udostępnić dla bezpiecznego zwiedzania przez turystów. Nie musi to od razu oznaczać wielomilionowych inwestycji.

Konieczne jest najpierw spowolnienie procesu destrukcji poprzez usunięcie zieleni z murów, miejscowe izolacje, a przede wszystkim zabezpieczenia zagrażających życiu i zdrowiu studzienek i szybów. Obecnie obiekt wraz ze swoim otoczeniem pełni rolę dzikiego parku dla sąsiedniego osiedla Kliny. Gigantyczną pracą będzie wywiezienie wielu ton... śmieci z lewostronnego odcinka fosy. Na szczęście rozpoczęto już pierwsze prace porządkowe - stwierdza Krzysztof Wielgus. Jego zdaniem systematyczna poprawa stanu obiektu zwiększy szanse na znalezienie strategicznego inwestora, który zdecydowałby się na jego adaptację. Wciąż dopuszczalna jest możliwość utworzenia w nim hotelu.

Tekst: (TYM) Żródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 28 lutego 2005 r.

za: http://www.fortyck.pl/wiesci_41.htm

A także:

http://www.twierdza.art.pl/fort_52_borek.htm ; przy okazji strona o innych fortach..

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.