Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Skirgiełło

Recommended Posts

Tofik   

Najwierniejszy i najlepiej współpracujący z Władysławem Jagiełłą Olgierdowicz, jeden z tych, którzy pertraktowali z Polakami w sprawie unii w imieniu Jagiełły. Po koronacji Jagiełły na króla został jego "pełnomocnikiem" (że to tak określę, bo rola Skirgiełły w WKL nie jest jeszcze do końca ustalona) i ścierał się z zakonem oraz Witoldem. Umowa z Witoldem zmusiła Władysława do zmniejszenia znaczenia Skirgiełły na rzecz Witolda. Witold rozpoczął kampanię przeciw Skirgielle i stale pracował nad tym, by zmniejszać teren jego dzielnic. Rodzony brat Jagiełły zmarł ok. 1394/1395. Co o nim sądzicie? Czy jego śmierć znacząco pogarszała sytuację Władysława na Litwie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno znacznie pogorszyło sytuację Jagiełły na Litwie. Skirgiełło starał się walczyć o poparcie Władysława na Litwie, ale po jego śmieci nie miał kto już go bronić więc teraz Litwini źle wspominają Jagiełłę a Witolda nazwali nawet Wielkim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najwierniejszy i najlepiej współpracujący z Władysławem Jagiełłą Olgierdowicz, jeden z tych, którzy pertraktowali z Polakami w sprawie unii w imieniu Jagiełły. Po koronacji Jagiełły na króla został jego "pełnomocnikiem" (że to tak określę, bo rola Skirgiełły w WKL nie jest jeszcze do końca ustalona)

(...)

Używano na określenie jego roli formy: namiestnik, w litewskiej literaturze: gubernator (Kronika litewska wyd. Narbutta).

Sam jako i bracia pisał się księciem litewskim: dux Lithuaniae dominus trocensis et połocensis.

Pamiętać jednak trzeba, że ambicje, a jak i się zdaje porywczy charakter Skirgiełły; pomimo jego zgodnej współpracy z królem; przysparzał czasem kłopotów w planach królewskich.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   

ale po jego śmieci nie miał kto już go bronić więc teraz Litwini źle wspominają Jagiełłę a Witolda nazwali nawet Wielkim.

Przecież chodzi o separatyzm, który przejawiał Witold i dążył do samodzielności swojego dominum kosztem Korony. Współcześni Litwini uważają, iż Jagiełło zatrzymał procesy państwotwórcze i dążył do integracji polsko - litewskiej. Zarazem chodzi o spolonizowanie szlachty w późniejszych wiekach, co nie jest bezpośrednią zasługą (czy raczej winą) Jagiełły, ponieważ nie mógł przewidzieć tego procesu, a nacjonalistom łatwo oceniać poprzez pryzmat późniejszych wydarzeń i wiązać to w proces przyczynowo - skutkowy. Należy przy tym zauważyć, że Jagiełło przez piszącego kilkanaście lat po jego śmierci, Jana Długosza, oceniany jest krytycznie głównie z powodu jego przywiązania do Litwy i przedkładania interesu Wilna nad interes Krakowa i Korony.

Dobrze obrazuje to książeczka Alvydas Nikžentaitis, Witold i Jagiełło: Polacy i Litwini we wzajemnej stereotypie, Poznań 2000, ss. 89.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.