Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Col di Lana

Recommended Posts

widiowy7   

Zaciekłe walki w Dolomitach. Chodziło o opanowanie tzw, Drogi Dolomickiej, łączącą najważniejsze miasta regionu, po obydwu stronach Dolomitów.

Austriackie, tyrolskie jednostki górskie, walczyły w tym czasie z Rosjanami. Początkowo, jednostki C.K armii, była to zbieranina oddziałów zapasowych, policyjnych, bataliony powoływanej obrony terytorialnej i Landsturmu.

Odcinek tyrolski to ok. 350 km. Austriaków było ok 50 tys. Włosi dysponowali wtedy siłami ok 190 tys, ludzi.

Czy coś więcej wiadomo o walkach jakie się tam rozgrywały?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję zajrzeć do książki "Fortyfikacje w czasach Conrada von Hoetzendorf" Teren Tyrolu był szeroko ufortyfikowany, zaś możliwości przemieszczania się armii wysoce ograniczone. Każda z dróg prowadzących w strone terytorium A-W posiadała jakieś umocnienia, aby zdobyć jakąś drogę trzeba było te fortyfikacje obezwładnić - artylerii górskiej się nie bały, a ciężką artylerię w tym terenie ciężko było przemieścić i umieścić na stanowiskach bojowych. Te fortyfikacje kupiły Austriakom czas na organizację obrony. Przewaga liczebna nie miała tu wielkiego znaczenia - vide walki o Monte Cassino i kampania we Włoszech w czasie DWS.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Wiem o tym, co napisałeś powyżej . Ale w któryś "Militariach" jest ta bitwa dobrze opisana. Wynika z tego artykułu, że Włosi mogli wygrać, tylko na początku ofensywy byli po prostu zbyt ostrożni. Zawiódł po prostu wywiad, armia włoska atakowała wyjątkowo ostrożnie (czyt.wolno ).

A na przeciwko stały faktycznie słabe siły austriackie.

No i pierwsze, skuteczne użycie miny ( na froncie włoskim ), do wysadzenia szczytu Col di Lana 17 IV 1916.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.