Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Od Staroduba do Moskwy. - Andrzej Przepiórka

Recommended Posts

Tytuł: Od Staroduba do Moskwy. Działania wojsk Dymitra II Samozwańca 1607–1

Autor: Andrzej Przepiórka

Wydawnictwo: INFORTeditons

Rok wydania: 2008

Ilość stron: 296

ISBN: 978-83-89943-20-4

Kolejna pozycja serii poświęcona jest działaniom wojsk Dymitra II Samozwańca w okresie od września 1607 roku do końca lata 1608 roku. Książka przedstawia wydarzenia bardzo słabo opracowane w polskiej historiografii. Mimo iż problematyka dymitriad doczekała się liczącej setki pozycji bibliograficznych literatury naukowej, nadal brakuje prac poświęconych militarnym aspektom działalności Dymitra I i Dymitra II. Również okres między pojawieniem się tego ostatniego pod koniec czerwca 1607 roku w Starodubie a jego przybyciem pod Moskwę, jedynie w mocno już przestarzałych pracach Aleksandra Hirschberga doczekał się szerszego ujęcia. Autor stara się przedstawić skomplikowaną sytuację w państwie moskiewskim w momencie pojawienia się nowego samozwańca, nieudaną wyprawę jego wojsk na odsiecz Tuły i równie niefortunne oblężenie Briańska, wreszcie zwycięską ofensywę oddziałów Dymitra II na Moskwę, krwawe bitwy pod Bołchowem i nad rzeką Chodynką oraz założenie obozu tuszyńskiego i ukształtowanie się jego politycznego oblicza. Poprzez uczestnictwo w tych wydarzeniach na kartach polskiej historii na stałe zagościły takie postacie jak Roman Różyński, Aleksander Zborowski, Jan Piotr Sapieha, pamiętnikarze – Józef Budziło i Mikołaj Marchocki, czy też słynny później Aleksander Józef Lisowski.

Zapraszam forumowiczów do oceny książki z serii Bitwy/Taktyka wydawnictwa INFORTeditons.

PS W tytule tematu tytuł książki został skrócony ze względów praktycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Bardzo dobra - trochę polityczno-militarna ze względu na dywagacje dotyczące pochodzenia Samozwańca czy składu jego wojska (rokoszanie vs regaliści), ale to nie umniejsza rangi pracy. Dobre opisy batalii pod Bołchowem i Chodynką, podobna monografia przydałaby się w przypadku Dymitra I (bitwy pod: Nowogrodem Siewierskim i Dobryniczami), bo, ani Andrusiewicz, ani Czerska ("Borys Godunow"; nie czytałem "Dymitra Samozwańca"), ani tym bardziej Hirschberg nie wyczerpują tego tematu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie dopadłem :huh: Bardzo interesująca lektura, zwłaszcza że dotyczy tematyki słabo do tej pory znanej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczególnie cenne jest przedrukowane żródło:

"Regest wojska które jest przy caru na Moskwie"

Autor nie ustalił niestety daty jego sporządzenia choć to niewielki problem:

najprawdopodobniej dnia 17 września 1608 roku( a na pewno między 11 a 29 września)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.