Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pawlo18

Ciekawe pozycje książkowe

Rekomendowane odpowiedzi

pawlo18   

Witam mam prośbę do forumowiczów o przedstawienie jakiś ciekawych propozycji książkowych o tym okresie w dziejach Polski, ponieważ mieszkam w małym mieście i moja biblioteka ma małe zasoby książkowe, a szczególnie książek historycznych, ale jest możliwość ściągnięcia z biblioteki w większym mieście i chciałbym mieć sprecyzowane książki, które miałbym ewentualnie taką drogą pozyskać. Mianowicie mam na myśli literaturę, która by mówiła o powstaniach: kościuszkowskim, styczniowym, listopadowym, także o represjach Polaków w tym czasie, czy też instytucjach próbujących podtrzymywać naszą kulturę i duch polskości (o literaturze także, która powstawała w tamtym czasie Mickiewicz, Słowacki, Sienkiewicz czy Konopnicka). Dodam, że jest to mi potrzebne do pracy na olimpiadę "Losy Polaków na wschodzie po 17 września 1939r.". Najbardziej oczywiście adekwatne byłyby pozycje związane bezpośrednio z zaborem rosyjskim, ale i z innych książek będę niezmiernie wdzięczny.

Z góry dziękuję forumowiczom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Proponuję trzy pozycje na temat powstań:

1) Kieniewicz S., Zahorski A., Zajewski W., Trzy powstania narodowe, KiW (Książka i Wiedza), 2006.

Niniejsza pozycja przedstawia ogólny zarys trzech największych powstań polskich: kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego. Wybitni polscy profesorowie skreślają „trzy po trzy” na przeszło 400 stronicach. Mnóstwo bardzo dobrych map, dających możliwość wizualnego rozeznania się np. w działaniach i celach powstańców/agresorów.

Kolejne dwie książki które niżej zapodam, omawiają stricte tematykę powstania listopadowego:

2) Brandys M., Koniec Świata Szwoleżerów, ‘BGW’, Warszawa 1992, 3 Tomy (przy czym są jeszcze wcześniejsze wydania, roczniki: 1974, 1976)

3) Askenazy S., Łukasiński, Warszawa 1929, rep. wyd. Kurpisz, Poznań 2005, 2 Tomy

Zarówno Brandys jak i Askenazy, podają wręcz na tacy czytelnikowi „owe czasy”, zarówno poprzedzające wybuch powstania tzn. lata 1815-1830, jak i okres walk roku 1831.

Kłaniam Się

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pawlo18   

Wielkie dzięki ;) liczę na to także, że w tych książkach będzie dobra bibliografia, która też pomoże mi napisać pracę w sensie innych pozycji książkowych.

Edytowane przez pawlo18

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Rozumiem że jesteś uczniem gimnazjum?, liceum?

Pozycja nr 1, podana przeze mnie w 101% wyczerpie temat, jeżeli chodzi oczywiście o ogólny zarys powstań, bo rozumiem że o taki tobie chodzi?.

Co do bibliografii, to radzę szukać tylko w pozycji nr 1, jako że tam na końcu znajdziesz stosowny spis opracowań i źródeł. Natomiast co do Brandysa, to charakter owej pracy spowodował że autor nie zamieścił stosownych przypisów. Askenazy natomiast, tworzył swoje dzieło prawie wiek temu i z tej racji dostęp do bibliografii z której on korzystał będzie raczej bardzo trudny.

Kłaniam Się

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Tak, książkę nr 1 polecam gorąco, zarówno dla początkujących, jak również i średniozaawansowanych w temacie.

Autorowi tematu przypominam jednak o opcji szukaj. W dziale POLSKA POD ZABORAMI, w subforum POWSTANIA, taki temat już istnieje => https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=3387 Poleconych jest tam trochę książek wraz z rekomendacją.

Ponadto wątek ten, bardziej pasuje do działu pomocowego, gdzie też zostaje przeze mnie przeniesiony.

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stefan Kieniewicz popełnił też monumentalne dzieło o samym Powstaniu Styczniowym, "Powstanie Styczniowe", Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1983, ISBN 83-01-03652-4.

Dalej polecam Wiesława Majewskiego, "Grochów 1831", Wydawnictwo MON, Warszawa 1982, ISBN 83-11-06677-9.

Ciekawą pozycją jest też: Zbigniew Gnat-Wieteska, "Generałowie Powstania Styczniowego", Oficyna Wydawnicza "Ajaks", Pruszków 1994, ISBN 83-85621-26-1.

Gorąco polecam natomiast jako ciekawostkę i materiał dotyczący wojska Powstania Kościuszkowskiego (mundury, wykazy oddziałów, stany, kalendarium, mapy): Leonard Ratajczyk, Jerzy Teodorczyk, "Wojsko Powstania Kościuszkowskiego", Wydawnictwo MON, Warszawa 1987, ISBN 83-11-07090-3.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jeśli mowa o powstaniu kościuszkowskim to polecam "Maciejowice 1794" Wojciecha Mikuły traktujące o końcowym etapie powstania kościuszkowskiego, znalazła się tam też krótka historia Adama Ponińskiego po powstaniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pawlo18   

Przepraszam za to, że nie umieściłem tego tematu w dziale pomocy, ale mam słabe doświadczenia z nim, bo góra 1, 2 pozycje były podawane, więc chciałem uzyskać informacje w dziale, który więcej osób przeszukuję.

Za podane książki serdecznie dziękuję ;). Mam takoweż pytanie czy nie ma jakiś książek o instytucjach, które podtrzymywały polskość? Byłbym bardzo wdzięczny, bo wiem, że więcej książek można znaleźć o powstaniach aniżeli o takich sprawach "mniej" ciekawych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

pawlo10 : jeżeli interesuję Cię okres w ogóle między Powstaniem Kościuszkowskim a I wojną światową - zapraszam do serii Dzieje Narodu i Państwa Polskiego - jest tam wszystko bardzo fajnie i porządnie rozpisane. Także masa ciekawostek. Od monografii n.t. niemal pojedynczych wydarzeń po przekrojowe prace typu społeczeństwo polskie w latach... Co do instytucji podtrzymujących polskość to najgłówniejszą z nich po 1864 był ustrój polityczny Galicji.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Widzę, że konkurent w Olimpiadzie ;) Baa! Nawet ten sam temat wybrałeś ;) (bo dobrze rozumiem, że pierwszy?)

Ja od siebie dodam jeszcze:

T.Łubieński - Bić się czy nie bić? - o polskich powstaniach, Kraków 1989.

W. Zajewski - Powstanie listopadowe 1830-1831, Warszawa 1998

S. Herbst - Z dziejów powstania kościuszkowskiego 1794, Warszawa 1983

G. Kieniewiczowa - Pamiętniki powstań narodowych, Warszawa 1988

praca zbiorowa - Kronika Powstań Polskich 1795-1944, Warszawa 2005

T. Cegielski, Ł. Kądziela - Rozbiory Polski 1772-1793-1795, Warszawa 1990.

Co prawda książek tych jeszcze nie czytałam, ale wzięłam je ze spisu lektur do jakiegoś konkursu, który obejmował tematykę rozbiorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Reaktywując temat, warto wspomnieć o zakazie by Litwini nie mogli wydawać pism z użyciem alfabetu łacińskiego.

J. Złotowski "Figura łaskami słynąca... ", E. Aleksadroviĉius, A. Kulakauskas "Pod władzą carów. Litwa w XIX wieku"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.