Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Polska pod okupacją w filmie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
widiowy7   

A jak filmowo wypadł "Bołdyn" ? Bo czytałem, nie oglądałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kolejna recenzja, tym razem z "Newsweeka": http://kultura.newsweek.pl/kamienie-na-szaniec-roberta-glinskiego-newsweek-pl,artykuly,281076,1.html

Film balansuje między grzeczną lekturą dla gimnazjalistów a szczerym kinem wojennym.

I znowu konspiracja równa się samej walce.

Sam Gliński dokonuje zaskakującej interpretacji „Kamieni…” W jego filmie (uwaga, spoiler!!!) Zośka, po śmierci Rudego i innych kompanów, zaczyna kontemplować samobójstwo, a wreszcie daje się zabić Niemcowi w czasie akcji. W rzeczywistości chłopak zginął w ataku na niemiecki posterunek graniczny od przypadkowej kuli. U Glińskiego Zośka dojrzewa więc do pacyfizmu. To odważna interpretacja, w kontrze do patriotycznych czytanek.

Jeśli faktycznie tak jest - brawa dla reżysera. Drobna zmiana, a można pokazać, z czym musieli radzić sobie ci ludzie.

I następna, tym razem Piotr Zaremba: http://wnas.pl/artykuly/4162-gdyby-kazda-generacja-miala-swoje-kamienie-na-szaniec-polska-bylaby-lepsza-recenzja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tym razem Tomasz Raczek: http://tomaszraczek.pl/blog/id,1339/Moja-recenzja-KAMIENIE-NA-SZANIEC.html

Słowo "dyscyplina" prawie nie istnieje. Mają w sobie hipsterskie zamiłowanie do wystylizowanego wizerunku i luźny stosunek do rozkazów. Bardzo współczesne, ale zarazem bardzo mylące jeśli wziąć pod uwagę, że twórcy filmu podkreślają iż opowiadana historia zdarzyła się naprawdę.

Nie wiem do jakiego stopnia bohaterowie Glińskiego mają luźny stosunek do rozkazów, ale ciekaw jestem, co Tomasz Raczek powiedziałby o tym, co poprzedziło aresztowanie "Rudego". Ogólnie czytając te wszystkie recenzje coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że konspiracja została sprowadzona do paru obrazów. Wyjście poza nie już stanowi obrazę pamięci tudzież zakłamanie historii. Ale to rzecz jasna może być wrażenie mylne i na chwilę obecną proszę te moje opinie traktować w kategorii próby zwrócenia na siebie uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W jutrzejszej "Gazecie Wyborczej" wywiad z Glińskim, a późnym wieczorem, bądź też w środku nocy, tylko na forum, pierwsze wrażenia Sebastiana P.

EDIT:

Pardonsik, rozmowa z reżyserem oraz recenzja "GW" już dostępne na ich stronach:

http://wyborcza.pl/1,76842,15575022,Sobolewski_o__Kamieniach_na_szaniec___film_efektowny_.html

http://wyborcza.pl/1,76842,15575005,Rezyser__Kamieni_na_szaniec___Widzialem_na_Majdanie.html

Nie ukrywam, że idę na film z dużymi nadziejami.

I drobna polemika z recenzją Tadeusza Sobolewskiego:

I nic nie poradzę - razi mnie, że bohaterowie tak od razu ładują się do łóżka po akcji pod Arsenałem, odreagowując traumę śmierci. Przesada. Warszawa miała śmierć na co dzień, na ulicach spływających - dosłownie - krwią rozstrzelanych, w getcie i poza gettem. Dwie perspektywy i wrażliwości - dzisiejsza i ówczesna - chwilami się tu rozłażą.

Rzecz jasna "razi mnie" to termin z gatunku "o gustach się nie dyskutuje", ale odreagowanie akcji pod Arsenałem przez jej uczestników, to rzecz normalna. To nie były roboty. Akcja bojowa sama w sobie była ogromnym przeżyciem, szczególnie dla tak młodych ludzi. Do tego dodać stan "Rudego", "Alka", stratę Huberta Lenka "Huberta" i już mamy wystarczający zestaw do tego, aby szukać sposobu na odstresowanie. Inaczej trochę jednak człowiek reaguje kiedy coś złego spotyka jego bliskich, inaczej, kiedy ludzi mu nie znanych. Znamy przecież reakcje Tadeusza Wiwatowskiego na śmierć Zdzisława Zajdlera, Jerzego Zborowskiego na śmierć Bronisława Pietraszewicza, czy w końcu "Zośki" na śmierć "Rudego" i "Alka". Cała trójka ciężko przeżyła stratę ważnych dla siebie osób. Stąd też taka scena u Glińskiego jest absolutnie w porządku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Byłem, widziałem, nie żałuję. Obraz konspiracji, tej zbrojnej, warszawskiej, przedstawiony przez Roberta Glińskiego wpisuje się w to, jak sam ją postrzegam po kilku latach ślęczenia nad wspomnieniami, dokumentami i literackimi jej przedstawieniami. W Kamieniach na szaniec A.D. 2014 jest z nią trochę jak w jednym z listów Stanisława Sosabowskiego "Stasinka" do Józefa Rybickiego "Andrzeja" [Gabinet Rękopisów BUW, nr inw. 5300, list z dnia 19 grudnia, rok nieznany]:

Nie można wpadać w sentyment patriotyczny i idealizować ich postacie [tj. ludzi z grupy żoliborskiej Oddziału Dyspozycyjnego "A" Kedywu OW AK] bo my wszyscy staliśmy niesłychanie daleko od popularnej sylwetki bohaterskiego Żołnierza Polski Podziemnej.

Stali daleko, bo nie przestrzegali wszystkich zasad bezpieczeństwa, pozwalali sobie na brawurę, nie zawsze wykonywali rozkazy, pili, za co stawali do raportów, a mimo to dalej walczyli. I tak jest u Glińskiego (bez picia). Bez zbędnego patosu, ze wskazaniem tego, co ciągle wymaga dyskusji. Rzecz jasna można przyczepić się do szczegółów, ponarzekać na wybór takiego a nie innego miejsca na odbicie "Rudego" czy w końcu wytknąć palcem drobne dłużyzny i niezgodności z książką. Ale koniec końców film przekazuje pewną opowieść, którą zwyczajnie warto wysłuchać. Gdyby mnie ktoś zapytał, czy oglądając Kamienie na szaniec w wersji z roku 2014 zobaczy konspirację taką, jaka ona mogła być, ze wszystkimi jej wadami, wątpliwościami, jakie ją otaczały, ale i z tym, co dawało jej siłę, to powiedziałbym: tak.

Chociaż, i to muszę przyznać, Kolumbowie czy Akcja pod Arsenałem to jednak wyższa półka. Ale to już rzecz czysto subiektywna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To wracamy do ostrych komentarzy: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,15581365,Ostro_o__Kamieniach_na_szaniec___Niewyobrazalna_konfabulacja.html

Zamiast dyskusji nad tym jak mówić o konspiracji, okupacji, czy ogólnie o problemach naszej historii, mamy zwyczajną pyskówkę. Przykre to trochę. Ale w zasadzie powinienem się tego spodziewać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Rzecz dość stara, a ciekawa, czyli Za wami pójdą inni Antoniego Bohdziewicza z 1949 r., z Adamem Hanuszkiewiczem w roli głównej. Pomijając wszystkie propagandowe wstawki film dobrze pokazuje okupowaną Warszawę i funkcjonowanie konspiracji (a i samych konspiratorów). Na plus na pewno wykorzystanie do ujęć fragmentów nie zniszczonego/odbudowanego miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To co prawda nie film, ale temat chyba najbliższy, zatem tu wrzucam:

"Kamienie i Szaniec. Analizy, rozmowy, kontrowersje wokół filmu Roberta Glińskiego" red. M. Jakubowska.

W środku rozdziały:

M. Jakubowska "Biało-czerwona historia w tle..." (Wstęp)

P. Zwierzchowski "Wojna i śmierć"

M. Sabat "'Zośka' postać z emocji czy brązu"

A. Luter "Wiara, Nadzieja, Miłość czyli transcendencja wojny"

M. Jakubowska "Do tanga trzeba dwojga... (Analiza neoformalna filmu)"

R. Gliński "Arsenał długich i krótkich ujęć"

K. Szpetmański "Lepimy z gliny i kamienia... (O współpracy montażysty z reżyserem)"

A. Cybulski "Gliński kontra Kamiński. Wierna czy niewierna ekranizacja?"

K. Żyto "Historia i codzienność w kinie Roberta Glińskiego"

N. Koczarowska-Różycka "Świętości nie szargać, kamieni nie ruszać (Kilka uwag na marginesie filmu)"

"Tylko świnie siedzą w kinie? Rozmowa z Robertem Glińskim o recepcji filmu 'Kamieni na szaniec'".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Od niedzieli 5 marca TVP1 będzie pokazywać nowy serial osadzony w realiach okupowanej Polski - Wojenne dziewczyny:

 

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wojenne-dziewczyny-w-jedynce-od-marca#

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wojenne-dziewczyny-w-tvp1-potencjal-na-kilka-sezonow

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.