Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Hapu

Wojny Czeczeńskie

Recommended Posts

Hapu   

I WOJNA CZECZEŃSKA

Początek I wojny w Czeczenii datuje się na 11 grudnia 1994 roku, gdy do republiki wkroczyły wojska rosyjskie. Pomimo początkowych niepowodzeń - jak podjęta na rozkaz ówczesnego indolentnego ministra obrony Rosji Pawła Graczowa próba zdobycia Groznego na Nowy Rok wyłącznie przez nieosłaniane jednostki pancerne – Rosjanie zajęli stolicę Czeczenii (luty 1995). Dowódcą wojsk rosyjskich był gen. Lew Rochlin, który odmówił przyjęcia za zdobycie Groznego tytułu Bohatera Rosji, gdyż nie uznał za zaszczytne zwycięstwa odniesionego nad własnymi obywatelami.Od tego momentu rozpoczęła się walka partyzancka, w której w walce z bojownikami czeczeńskimi przegrupowanymi w góry i zachowującymi kontrolę nad kilkoma miastami Rosjanie ponosili znaczne straty. Problemem dla sił rosyjskich były zwłaszcza walki w miastach, do których dowódcy i żołnierze rosyjscy byli kompletnie nieprzygotowani, jak też przenoszenie walk poza teren Czeczenii. W czerwcu 1995 r. Szamil Basajew przeprowadził terrorystyczny rajd na szpital w Budionowsku, a w styczniu 1996 r. akcję o takim samym charakterze na szpital w Kizliarze przeprowadził inny dowódca czeczeński – Salman Radujew. W grudniu 1995 roku Czeczeni zdobyli drugie co do wielkości miasto republiki Gudermes, jednak po kilku tygodniach walk zostali zmuszeni do ustąpienia. 21 kwietnia 1996 r. po namierzeniu jego telefonu satelitarnego i przeprowadzeniu rosyjskiego ataku rakietowego zginął Dżochar Dudajew, a władzę po nim przejął Zelimchan Jandarbijew. Po zaskakującym dla wojsk rosyjskich letnim ataku bojowników w sierpniu 1996 r. Czeczenom udało się odbić Grozny.

Przejście konfliktu w stan przewlekły, porażki Rosji, a także okres wyborów prezydenta Rosji (czerwiec-lipiec 1996 r.) zaktywizowały działania polityczne, w których wielką rolę odegrał generał Aleksander Lebied' (Lebiedź), krótkotrwały sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji – w ich wyniku 31 sierpnia 1996 r. w Chasawjurcie podpisano porozumienie pokojowe, kończące pierwszą wojnę czeczeńską. Na jego mocy m.in. problem statusu republiki został odłożony na 5 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bejdak   

Dla ciekawych tego tematu mogę polecić książki "Imperium na kolanach" Mirosława Kuleby i "Dziennik snajpera" Władysława Wilka.

Pierwsza jest dokładnym studium pierwszej wojny (1994-1996), włącznie z historią powstania republiki i podłożem polityczno-gospodarczym walk.

Druga natomiast książka jest pamiętnikiem Polaka, który zaciągnął się do Specnazu Gełajewa i walczył jako snajper na froncie szatojskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Szkoda mi tych biednych Czeczenów ciemiężonych przez Rosjan. No ale cóż Rosja nie moze ot tak sobie zrezygnować z części swojego terytorium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakt, Rosjanie nie mogą zrezygnować z Czeczenii bo to byłby w ich mniemaniu akt słabości. Czeczenia niepodległa pewnie nigdy nie będzie, ale Kreml mógłby przynajmniej zapewnić jej jak największą autonomię. Skończyły by się akty terroru na Rosjanach, a i światowa opinia publiczna zauważyła by ten gest dobrej woli ze strony Putina. Niestety to raczej sytuacja mało realna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Tutaj masz listę książęk, przykro mi że po angieslku, nie wiem ile z nich wydano po Polsku, ale mam nadzieję że mając tytuł i autora znajdziesz je w najgorszym wypodku będziesz musiał ją przeczytać po angilesku.

* Khassan Baiev. The Oath: A Surgeon Under Fire. ISBN 0-8027-1404-8

* Vyacheslav Mironov. Ya byl na etoy voyne. (I was in this war) Biblion - Russkaya Kniga, 2001. Partial translation available online [7]

* Matthew Evangelista, The Chechen Wars: Will Russia Go the Way of the Soviet Union?. ISBN 0-8157-2499-3.

* Roy Conrad. A few days... Available online [8]

* Olga Oliker, Russia's Chechen Wars 1994 - 2000: Lessons from Urban Combat. ISBN 0-8330-2998-3. (A strategic and tactical analysis of the Chechen Wars.)

* Charlotta Gall & Thomas de Waal. Chechnya: A Small Victorious War. ISBN 0-330-35075-7

* Paul J., Ph.D. Murphy. The Wolves of Islam: Russia and the Faces of Chechen Terror. ISBN 1-57488-830-7

* Anatol Lieven. Chechnya : Tombstone of Russian Power ISBN 0-300-07881-1

* John B Dunlop. Russia Confronts Chechnya : Roots of a Separatist Conflict ISBN 0-521-63619-1

* Paul Khlebnikov. Razgovor s varvarom (Interview with a barbarian). ISBN 5-89935-057-1. Available online in full [9]

* Marie Benningsen Broxup. The North Caucasus Barrier: The Russian Advance Towards the Muslim World. ISBN 1-85065-069-1

* Anna Politkovskaya. A Small Corner of Hell : Dispatches from Chechnya ISBN 0-226-67432-0

* Chris Bird. "To Catch a Tartar: Notes from the Caucasus" [iSBN 0-7195-6506-5]

* Carlotta Gall, Thomas de Waal, Chechnya: Calamity in the Caucasus [iSBN 0-8147-3132-5]

* Yvonne Bornstein and Mark Ribowsky, "Eleven Days of Hell: My True Story Of Kidnapping, Terror, Torture And Historic FBI & KGB Rescue" AuthorHouse, 2004. ISBN 1-4184-9302-3.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ladek   

Ja wiem że czeczeni chcą swoją wojne w Polsce prowadzci ciągłe ataki na Polaków np. w Łukowie ale oni też dostają i to gorzej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja wiem że czeczeni chcą swoją wojne w Polsce prowadzci ciągłe ataki na Polaków np. w Łukowie ale oni też dostają i to gorzej.
Co ten człowiek wygaduje? Napisz ladku o co ci chodzi, bo to jakaś niedorzeczność..

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Tutaj masz listę książęk, przykro mi że po angieslku, nie wiem ile z nich wydano po Polsku,

No właśnie, a czy ktoś mógłby podać tytuły opracowań dostępnych w naszym ojczystym języku?

Share this post


Link to post
Share on other sites
JJ   

A w czym upatrujecie konfliktów wewnątrz Czeczenii w latach 1995 - 1999?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

Jest pare przyczyn.

1) Rosyjska - Rosja nie moze sobie pozwolic na utrate tego kawałka terenu. Mogłoby to spowodować utratę Kaukazu w ogóle, a nawet zapoczątkowac rozpad Federacji Rosyjskiej itd. Warto pamiętac, ze ZSRR rozpadł się na "republiki zwiazkowe" - tzn. z republik tworzących ZSRR powstały niepodległe państwa, a Czeczenia to część składowa byłej Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej, a póżniej Federacji Rosyjskiej. Czyli utrata Czeczenii miałaby dla Rosji zupelnie inny charakter niz utrata Litwy czy Kazachstanu.

Stad rózne interwencje rosyjskich specsłużb.

2) Czeczeńska - ultrasi zwani mudahedinami, czesto weterani jeszcze z Afganistanu czy innych konfliktów z Rosjanami po prostu pragną upadku tego państwa, odrywania kolejnych (szczegolnie islamskich) terenów itd.

3) Podział łupów. Dowódcy polowi to czesto nie romantyczni wojownicy o wolnośc, niepodległośc i szczęśliwośc narodu, a żadni władzy watażkowie powiązani czy to ze światem rpzestepczym, czy Rosjanami, czy islamistami... a zreszta nie wazne z kim i tak w sumie wychodzi na jedno, ropa, porwania, okupy, rabunki, zamachy, zabójstwa, narkotyki, samosądy...

[ Dodano: 2007-12-13, 19:43 ]

Rosja oburzona programem w polskiej telewizji

Rosja wyraziła oburzenie wywiadami, które przeprowadził program drugi Telewizji Polskiej (TVP) oraz dziennik Rzeczpospolita, z Ahmedem Zakajewem, quasi-dyplomatycznym przedstawicielem nieuznawanej przez Moskwę Czeczeńskiej Republiki Iczkeria.

- Wywiad z Zakajewem, który został oskarżony o terroryzm, przeprowadzony w programie drugim polskiej telewizji państwowej oraz w gazecie Rzeczpospolita, nie może nie wywoływać oburzenia - powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ Michaił Kamynin w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa.

- Nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że organizatorzy tego wywiadu mieli nadzieję na wniesienie elementu konfrontacji do stosunków rosyjsko-polskich, które ostatnio pokazały pozytywną dynamikę. Widać nie wszyscy w Polsce wzięli sobie tę tendencję do serca - dodał Kamynin. W wywiadzie dla TVP2 Zakajew powiedział, że losy Polaków i Czeczenów są podobne.

- Wy udowodniliście, że dzięki determinacji i poświęceniu można uzyskać wolność. Jesteście dla nas przykładem - powiedział w TVP2 Zakajew, przebywający na emigracji w Londynie.

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Zakajew wyraził żal, że liderzy europejscy, w tym premier Donald Tusk, przedkładają dobre stosunki z Rosją nad sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Rzeczpospolita po ukazaniu się wywiadu w TVP2 komentowała, że udział Zakajewa w programie polskiej publicznej telewizji "można uznać za sensację, bo każde jego publiczne wystąpienie zawsze wywołuje protest Moskwy".

- Reakcja Kremla na ten program będzie ostra i negatywna - powiedział gazecie Oleg Panfiłow, dyrektor Centrum Ekstremalnego Dziennikarstwa w Moskwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
Poszukuje ksiażek i publikacji dotyczacych wojen czeczeńskich. Proszę o info dot tytułów i autorów

Najlepszą pozycją dostępną w języku polskim w necie jest "Rosja-Czeczenia" Ciesielskiego.

Do innych poważnych pozycji trzeba znać języki obce.

[ Dodano: 2008-01-06' date=' 17:34[/i'] ]

Jest pare przyczyn.

1) Rosyjska - Rosja nie moze sobie pozwolic na utrate tego kawałka terenu. Mogłoby to spowodować utratę Kaukazu w ogóle' date=' a nawet zapoczątkowac rozpad Federacji Rosyjskiej itd. Warto pamiętac, ze ZSRR rozpadł się na "republiki zwiazkowe" - tzn. z republik tworzących ZSRR powstały niepodległe państwa, a Czeczenia to część składowa byłej Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej, a póżniej Federacji Rosyjskiej. Czyli utrata Czeczenii miałaby dla Rosji zupelnie inny charakter niz utrata Litwy czy Kazachstanu.

Stad rózne interwencje rosyjskich specsłużb.

2) Czeczeńska - ultrasi zwani mudahedinami, czesto weterani jeszcze z Afganistanu czy innych konfliktów z Rosjanami po prostu pragną upadku tego państwa, odrywania kolejnych (szczegolnie islamskich) terenów itd.

3) Podział łupów. Dowódcy polowi to czesto nie romantyczni wojownicy o wolnośc, niepodległośc i szczęśliwośc narodu, a żadni władzy watażkowie powiązani czy to ze światem rpzestepczym, czy Rosjanami, czy islamistami... a zreszta nie wazne z kim i tak w sumie wychodzi na jedno, ropa, porwania, okupy, rabunki, zamachy, zabójstwa, narkotyki, samosądy...

.[/quote']

1)Tak-ze strony rosyjskiej podstawowa przyczyna II wojny czeczeńskiej to dążenie do zachowania integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej.Po stronie Rosji walczy ponad 20 tysiecy Czeczenów a gros akcji przeciw islamistom prowadzą złożone z etnicznych Czeczenów bataliony armii federalnej i federalnego MSW-Wostok,Zapad,Siewier i Jug oraz czeczeński OMON i pułk milicji imienia Ahmada Kadyrowa..

2)Ultrasi -mudżahedini sa głównie nieczeczeńskiej narodowości(choć ultrasem jest i były "prezydent" Umarow (zrzekł się funkcji i zlikwidował wirtualną Iczkerię) np szef sztabu Egipcjanin Seif Islam,czy dowódca sił zbrojnych Ingusz Jewłojew.Oni walczą nie o wirtualną Iczkerię(wirtualnie zamienioną w XI na Emirat Kaukaski) przez "prezydenta" Umarowa-oni walczą o ustanowienie Emiratu Kaukaskiego na Kaukazie.

3)Owszem -szereg aktów terrorystycznych finansowanych jes z zewnątrz -z niektórych państw arabskich.

[ Dodano: 2008-01-06, 17:43 ]

Fakt' date=' Rosjanie nie mogą zrezygnować z Czeczenii

[b']Owszem-poprzednia rezygnacja skończyła się próbą Basajewa wywołania powstania w Dagestanie oraz całą serią aktów terrorystycznych.[/b]

bo to byłby w ich mniemaniu akt słabości. Czeczenia niepodległa pewnie nigdy nie będzie, ale Kreml mógłby przynajmniej zapewnić jej jak największą autonomię.

Zapewnił-najszerszą autonomię spośród wszystkich podmiotów Rosji a większość obecnych władz Czeczenii stanowią amnestionowani bojownicy.Czeczenem jest prezydent Czeczenii,premier,ministrowie,republikańskie MSW a cywilów rosyjskich zostało około 1 %.

Skończyły by się akty terroru na Rosjanach,

One już się de facto w Czeczenii skończyły.Listopad 2007-bez strat(zabici)w armii federalnej w Czeczenii-to pierwszy taki przypadek od początku konfliktu.

a i światowa opinia publiczna zauważyła by ten gest dobrej woli ze strony Putina.

Swiatowa opinia jest manipulowana przez "wolne media"

Niestety to raczej sytuacja mało realna.

To sytuacja osiągnięta -walki w Czeczenii de facto się skończyły,islamistów likwiduje republikańskie MSW i złożone z etnicznych Czeczenów bataliony armii federalnej a "prezydent Iczkerii" Umarow zlikwidował wirtualną Iczkerię zastępując ją Emiratem Kaukaskim.

Rosja więcej kłopotów ma obecnie w Inguszetii bo tam przeszli mudżahediniislamiści z Czeczenii w liczbie kilkudziesieciu -ale bez przesady-szczyty ich obecnych możliwości to mordowanie milicjantów i nietutejszych rodziń głównie rosyjskich ale też cyganskiej ,koreańskiej.

Jeszcze coś a propos obecnej skali walk w Czeczeni-w ubiegłym roku w Czeczenii zlkwidowano około 70 islamistów straty sił federalnych(w znacznym stoppniu-złożonych z Czeczenów batalionów Wostok Zapad,Siewier i Jug )były mniejsze a największe straty (bojowe i niebojowe)poniesli milicjanci czeczeńscy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.