Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Historyczne Bitwy Bellony - najlepsza książka

Rekomendowane odpowiedzi

Jednej najlepszej wybrać zdecydowanie nie można - trudno jest bowiem porównywać średniowiecze z XX wiekiem, albo starożytność z epoką napoleońską - inny zakres źródeł, inna metodologia badań...

Jednak do najlepszych HB-ków osobiście zaliczam - chronologicznie:

- Książki Krzysztofa Kęcieka. Są dość spolaryzowane emocjonalnie ;) a i język momentami może niektórym się nie podobać, ale z pewnością napisane są z zębem, pasją, zacięciem - tak literackim jak i naukowym

- Książki P. Rochali - j.w. choć nie czytałem Lasu Teutoburskiego.

- Obertyn 1531 Marka Plewczyńskiego (majstersztyk)

- Smoleńsk i Moskwa1612 - najlepsze "moskiewskie"

- Warszawa 1656 Nagielskiego - klasyka, trzeci raz już wznawiana

- Kliszów 1702 - M. Wagnera (majstersztyk)

- Batoh i Zółte Wody-Korsuń - najlepsze "kozackie"

- Maciejowice Mikuły (właśnie odświeżam - brakuje kilku elementów, ale jest b. dobra)

- Książki napoleońskie Bieleckiego - choć napoleoniści mogą mieć tu nieco inne zdanie

- Tarutino i Smoleńsk 1812 (autora zapomniałem)

- Waterloo Malarskiego - klasyk

- książki R. Kisiela - nic lepszego o wojnach Fryderyka Wielkiego chyba w Polsce nie ma

- Gettysburg Swobody - "gwiazda" wśród habeków

- Chancellorsville Szkudlińskiego - fachowa, solidna, logiczna

- książki Dyskanta - zwłaszcza Cuszima i Port Artur. Trafalgar moim zdaniem nieco "przegadany"

- Afryka Wschodnia Brudka

- z DWS dwie najlepsze to El-Alamein oraz Charków-Donbas. Dobre są też książki Grzelaka o walkach z ACZ w 1939 (Szack-Wytyczno i Grodno, Kodziowice itd), na wyróżnienie zasługują też Sycylia, Tobruk, Lwów 39

- niektórzy cenią prace L. Wyszczelskiego - ale mi osobiście one nie leżą...

Jeśli o jakichś zapomniałem - to dopiszę :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Najlepszymi habekami, jakie czytałem to były Dublin 1916 i Gettysburg 1863. Fakt, że nie czytałem ich wiele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Z tych czytanych przeze mnie (zaznaczam, że przeczytałem mniej niż połowę) na wyróżnienie zasługują:

- Cedynia 972, P. Rochala: świetna zdolność do wyciśnięcia wszystkiego z tematu, wzór dla średniowiecznych habeków, w których źródła są bardzo lakoniczne i przeciętny autor opisałby daną sytuację nie na 200, a na 30 stronach... I co ważne - Rochala nie stosuje strategii zapełniania tekstu byle czym,

- Grunwald 1410, A. Nadolski: choć krótki, to stanowiący świetne wprowadzenie do tematu, już na wstępie obalający wiele mitów,

- Kircholm 1605, H. Wisner: tak, tak, bitwa została krótko opisana, ale prof. nie należy do tych autorów z grupy Rochali. Tak, tak, nie ma opisu wojskowości szwedzkiej, ale... Ale nie ma innej syntezy wojny 1600-1611 (pomijam tu syntezy o tytułach typu "Wojny polsko-szwedzkie" czy "Rapier i koncerz" Leszka Podhorodeckiego będące niczym innym jak zwyczajnym przekrojem przez wszystkie konflikty z północnym sąsiadem [ówczesnym]), nie ma innego tak dobrego uzupełnienia dla pracy Herbsta o etapie 1600-1602,

- Moskwa 1612, T. Bohun: niewiele jest prac, w których bibliografia ma więcej źródeł niż opracowań - na dodatek obcojęzycznych. Niewiele jest habeków, które z taką dokładnością opisują wszystkie elementy danego zagadnienia,

- Smoleńsk 1632, D. Kupisz: czytało mi się doskonale, dokładne omówienie problemu, interesujący fragment o próbach uzachodnienia wojska rosyjskiego,

- Szypka i Plewna 1877, B. Brodecki: habek stary, autor pisze w myśl zasady braterstwa Słowian :P Tylko co z tego? Nic nie przesłoni poruszenia całkowicie nieznanego u nas tematu, opisania XIX-wiecznej wojskowości obydwu stron, dokładnego opisu działań...

Co do pracy W. Mikuły, IMHO bardzo dobra, tyle, że tam skupienie się na temacie jest aż za duże - nie ma rozdziału o wojskowości, książka "zaczyna się" bodajże gdzieś od oblężenia Warszawy (nie mam książki przy sobie). Niezorientowany czytelnik może mieć problemy, zwłaszcza, że nie czyta się łatwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

W pierwszej kolejności książki autorstwa Grzegorza Swobody , Gettysburg , Little Big Horn , Batoche , Dublin.

Bardzo ciekawym HB- kiem był El Alemein , autorstwa Stefana Czmura , również Przedmoście rumuńskie , Wojciecha Włodarkiewicza warte jest przeczytania.

Polecam pozycje dotyczące problematyki Indian , Big Hole i Sand Creek , autorem jest Jarosław Wojtczak , który ma na sumieniu sumieniu HB- ki " meksykańskie " świetne pod każdym względem .

Bielecki i jego " napoleońskie" , tak tak , wiem są zarzuty , często poważne , ale facet pióro miał lekkie.

Cennymi pozycjami są HB-ki Dyskanta , Cuszima i Port Artur oraz Flisowski i Bitwa Jutlandzka.

Aby nie wyliczać w nieskończoność , dla mnie to pierwsza liga w której winni znaleźć się następujący autorzy :

Leśniewski ( Marengo , Wagram ) , Potkowski ( Crecy..) , Wyszczelski ( za całość) , Przeździecki ( Kunersdorf)

Rogacki ( Egipt i Iława) , Kisiel ( Strzegom , mniammm) , Czerep ( Łuck) , Kęciek ( za całość , Magnezja super) , Grzelak ( za Kresy ), Kisiel ( Praga) , Rochala ( za całość), Skworda ( Hammerstein ) , Radziwonka

( Blenheim ) , Mazowski ( Fuengriola, genialne) ,Kubiak ( Port Stanley) , Centek ( Verdun).

Stanowcze nie , dla autorów : Nadzieja Jadwiga , Dzieszyński Ryszard.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

w4w przedstaw swoją : )

Przeczytałem dopiero kilkanaście, więc nie bardzo mogę się wypowiedzieć.

Wojna meksykańska 1861-67-

Kynoskefalalaj+

Las Teutoburski+

Cudnów+

Blenheim-Hochstadt+

Moskwa-+

Sadowa-

Kulikowe Pole+

Wojna sycylijska-

Warszawa +

Batoh-Zółte Wody-Korsuń +

Benewent +

Magnezja -

Chyba wszystko, teraz zamówiłem Hammerstein, ciekaw czy dojdzie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Warszawa +

Nie żebym coś tego, ale Warszawa przewija się w tytułach kilku habeków;) Choć jak mniemam, chodzi o pracę prof. Nagielskiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Nie żebym coś tego, ale Warszawa przewija się w tytułach kilku habeków;) Choć jak mniemam, chodzi o pracę prof. Nagielskiego?

Tak, chodzi o pracę profesora Nagielskiego, książek o 20 wieku nei czytam, więc nawet mi do glowy nie przyszło, że może mi jeszcze jakiś inny HB-ek z Wawą w tytule.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi najlepiej czytało się

1. W.A. Serczyk- Połtawa 1709

2. P. Dróżdż- Borodino 1812

3. R. Romański-Beresteczko 1651

4. A. Tarczyński-Cajamarca 1532

Edytowane przez montezuma1985

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Bardzo przystępnie napisane są HB-ki Swobody : Gettysburg, Little Big Horn czy Dublin. Żywa narracja, znajomość tematu sprawiają że książki tego autora warte są polecania. Chociaż wiadomym mi jest, że i do Swobody można mieć pewne zastrzeżenia :) Ale widząc tu, jak chwali się kiepską pracę p. Dróżdża pt. Borodino :) pozwoliłem sobie na ten mały wtręt :)

Witam wszystkich kolegów i koleżanki po długiej przerwie ;) Mam nadzieję, że się odnajdę.....jakoś

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.