Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Verdun 1916 - Jarosław Centek

Ocena książki  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Oceniam tę książkę na:

    • 6
      3
    • 5
      3
    • 4
      1
    • 3
      0
    • 2
      0
    • 1
      0
    • Nie mam zdania
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł: Verdun 1916

Autor: Jarosław Centek

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 240

ISBN: 9788311114975

Książka ma charakter popularnonaukowy i jej celem jest zebranie i podsumowanie stanu badań we Francji i Niemczech na temat bitwy pod Verdun - jednej z bardziej znanych epizodów pierwszej wojny światowej. Verdun urosło do niemal mitycznego wymiaru, zajmując istotne miejsce w podręcznikach do historii.

Zapraszam forumowiczów do oceny tego HB-eka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Najlepiej niech się sam autor o swoim dziele wypowie :wink:

Hmm... no cóż, od baardzo dawna chciałem napisać jakiegoś habeka - tak się złożyło, że byłem pod Verdun, zakupiłem we Francji parę książek, miałem parę niemieckich, pojawiła się okazja no to złożyłem ofertę i przyjęto ją.

Starałem się pisać tak, by zmieścić się w normie od 8 do 12 akruszy wydawnicych - mi wyszło 9.45 arkusza. Główny nacisk jest na samą bitwę, wprowadzenie jest ograniczone do minimum - sytuacja strategiczna zimą 1915/1916, plany stron, krótka charakterystyka armii walczących oraz ich przygotowania - i dalej to już tylko opisy walk. Na końcu krótki rozdział o lotnictwie w czasie bitwy.

W razie czego jestem do dyspozycji - ale z przerwą od dziś wieczora do piątkowego wieczora, ponieważ grzeję do Warszawy do archiwum. Może odbiorę sobie od razu autorskie egzemplarze ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Dowiedziałem się dziś rano w "Bellonie", że ze względu na problemy ze składem i zmianą drukarni książka jeszcze się nie ukazała. Będzie około 7 lipca. Także cierpliwości ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Verdun już wyszło, niestety w Toruniu jeszcze się nie pojawiło - w każdym razie nie w księgarni, w której go szukałem. Na stronie "Bellony" jest już do kupienia. Można też zobaczyć spis treści jest TU

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A nie wiesz redbaronie czy jest już w samej księgarni "Bellony"?

Mam co prawda zaklepane w takiej prywatnej, ale u źródełka może być szybciej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
A nie wiesz redbaronie czy jest już w samej księgarni "Bellony"?

Niestety nie mam pojęcia, ale jest to możliwe. W każdym razie daj znać, jak zobaczysz ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w krakowskim Empiku, szukałem Twej książki redbaronie, jednak na próżno...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie w księgarniach nie ma, ale moja mama zamówiła mi ją na urodziny w EMPiK'u, po niedzieli powinienem dostać ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

No, ja dzisiaj widziałem ją w Toruniu w księgarni. Fotki wyszły bardzo ładnie. Mapki już trochę gorzej, bo są niestety czarnobiałe. Linie frontu na niebiesko byłyby znacznie lepiej widoczne.

Co do treści, to już pozostawiam Waszej ocenie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

No to wreszcie przyszły egzemplarze ;) Tuż przed wyjazdem, więc też nie mam w całej gonitwie czasu na ich dokładniejszą analizę. Na czytanie to nie mam już nawet siły...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja już mam, dzisiaj dostałem ;)

Ale jeszcze nie zdążyłem przeczytać...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Znalazłem pierwszą jak do tej pory recenzję => http://www.granice.pl/recenzja.php?id=5&id3=2021

Nie można tam dodać komentarzy niestety. W każdym razie zgadzam się z zarzutem, że jest to książka zbyt sucha. Na przyszłość postaram się teksty bardziej ubarwiać, żeby nie stały się zalewem liczb i nazwisk. To samo dotyczy analizy armii stron konfliktu. Nie zgodzę się jednak z zarzutem, że Centek zbywa całe tło bitwy (czyli dwa lata I wojny światowej!) w jednym rozdziale. Moim zdaniem opis sytuacji strategicznej zimą 1915/1916 r. jest zupełnie wystarczający, a opis skąd się wzięły okopy na froncie zachodnim zupełnie wykracza poza ramy pracy tego typu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie rozbawiło miejsce, gdzie recenzent pisze o Tobie per 'Centkiewicz' :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Najbardziej mnie rozbawiło miejsce, gdzie recenzent pisze o Tobie per 'Centkiewicz' :)

Fakt, ten ustęp też mnie rozbawił, czy moje wypocinki będą znane na miarę sprawy Wałęsy i Cenckiewicza i Gontarczyka? ;)

Generalnie spora część krytyki jest słuszna - mogło być bardziej barwnie. Dopiero, jak robiłem korektę tekstu, to do mnie to dotarło... Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie napisać, że trudno jest szukać fantazji w bitiwe, która była zwykłą rzezią.

Opis wojskowości też mógł być szerszy - jak się ileśtam przeczyta, to pewne sprawy wydają się oczywiste dla piszącego, a dla czytających już takimi nie są...

Nie mniej jendak celem książki nie było i być nie mogło rozpisywanie się o działaniach wojennych I wojny światowej w latach 1914 - 1916.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.