Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kulikowe Pole 1380 - Leszek Podhorodecki

Ocena książki  

3 members have voted

 1. 1. Oceniam tę książkę na:

  • 6
   1
  • 5
   2
  • 4
   0
  • 3
   0
  • 2
   0
  • 1
   0
  • Nie mam zdania
   0


Recommended Posts

Tytuł: Kulikowe Pole 1380

Autor: Leszek Podhorodecki

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2008

Ilość stron: 184

ISBN: 978-83-11-11040-3

Bitwa na Kulikowym Polu była punktem zwrotnym w wyzwalaniu się ziem ruskich spod zwierzchnictwa Złotej Ordy. Walka wojsk moskiewskich księcia Dymitra z równą liczebnie armią Tatarów pod wodzą Mamaja rozpoczęła się około południa. Tatarzy zepchnęli moskiewski pułk straży przedniej i walka objęła całą długość frontu.

Zapraszam forumowiczów do oceny tego HB-eka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Świetna praca obalająca mit o uniezależnieniu się Rusi od chana dzięki tej batalii. Jest opis obydwu wojskowości, a także tradycyjny, przystępny styl Podhorodeckiego, dla mnie chyba najlepsza jego praca, może dlatego, że piszę z perspektywy laika ;) W Polsce chyba najgłówniejsza książka na temat Rusi i Tatarów przełomu XIV i XV w.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem kiedyś tę książkę Podhorodeckiego. Jakkolwiek mało interesuję się historią średniowiecza, to jednak ta pozycja wydała się dość dobra, nawet dla laika, takiego jak ja. Szczególnie interesująco streszczono stosunki rusko-tatarskie przed 1380 rokiem. Dałbym szóstkę, ale z racji że autor wykorzystał literaturę niemal wyłącznie rosyjską i radziecką, daję piątkę.

Jako ciekawostkę można podać, że Podhorodecki w tej książce cytował przemówienie Stalina z lat Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, który wśród wielkich wodzów w historii Rosji, wymieniał także Dymitra Dońskiego, dowodzącego na Kulikowym Polu:

http://www.youtube.com/watch?v=IkCXtMHCUTc&feature=player_embedded

Ciekaw jestem, czy cytat ze Stalina wycięto w najnowszym wydaniu "Kulikowego Pola 1380" (ja czytałem wersję z lat 80.). Mógłby to sprawdzić ktoś, kto posiada egzemplarz z 2008 roku?

Edited by Samuel Łaszcz

Share this post


Link to post
Share on other sites
adam1234   

Nie wycięto, cytat znajduje się na stronie 134. Czyżby jeden "argument" mniej na rzecz tezy, że demoliberalizm jest krwiożerczym ideowym cenzorem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.