Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Vissegerd

Fryderyk Joachim Mansfeld

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Użytkownicy,

Tym razem to ja potrzebuję pomocy. Pracuję nad notą biograficzną generała Fryderyka Joachima von Mansfelda, znanego nam z II Wojny Północnej (1600-1611), w której dowodził wojskami szwedzkimi, prawym skrzydłem w bitwie pod Kircholmem. Napisałem krótką notkę na Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Joachim_Mansfeld), ale wciąż brak mi dalszych danych o życiu tej postaci, nie mam również jakiejkolwiek ryciny z wizerunkiem.

Gdyby ktokolwiek z Was posiadał jakieś dodatkowe informacje, to bardzo o nie proszę, zamieszczę oczywiście w artykule informację, że mam je stąd właśnie :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

A znasz szwedzki? Bo u nas w Toruniu mamy podobno szwedzki słownik biograficzny. Mógłbym poszukać do niego jakiejś ścieżki w razie potrzeby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie znam szwedzkiego, ale kogoś bym w Trójmieście znalazł, więc nie jest to większy problem. Obawiam się jednak, że nic w nim o Mansfeldzie nie będzie, choć sprawdzić warto. Dzięki za zainteresowanie redbaronie, to bardzo miłe z Twojej strony ;)

"Mansfeld" po szwedzku pisze się tak samo, więc chyba łatwo będzie zweryfikować, czy tam coś jest.

Ale jest też dobra wieść, mojej siostrze udało się dzisiaj zamówić w Niemczech jeden z czterech, ostatnich egzemplarzy dzieła pani Renate Seidel pt. "Die Grafen von Mansfeld Geschichte und Geschichten eines Deutchen Adelsgeschlechts". Wydanie tej opasłej księgi pochodzi z roku 1998, więc mam dużo szczęścia, do końca miesiąca powinienem ją mieć w swoich rękach :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Niestety, nie znam szwedzkiego

http://translator.telewizor.eu/szwedzki.html

Tak, tak, wiem, translatory to kupa i w ogóle... Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Co do meritum, pracę Wisnera "Kircholm 1605" i pracę Podhorodeckiego "Rapier i koncerz" (ew. "Jan Karol Chodkiewicz", ale nie BKD) znasz? Jeśli tak, to nie pomogę :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Kircholm" miałem, ale gdzieś posiałem, a "Rapieru i koncerza" nawet na oczy nie widziałem. Gdybyś był uprzejmy Tofiku i zerknął co tam jest o Mansfeldzie, to byłbym zobowiązany :D

Trochę znalazłem u Naruszewicza, którego ściągnąłem z netu (Polska Biblioteka Cyfrowa).

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Gdybyś był uprzejmy Tofiku i zerknął co tam jest o Mansfeldzie, to byłbym zobowiązany smile.gif

Szczerze mówiąc też go nie posiadam :D Mam za to notatki z biografii Chodkiewicza (Podhorodecki pewnie zbyt inszych inszości w obydwu książkach nie napisał). Jakiegoś super extra info, które podawałby Wisner, tam nie znalazłem:

- Mansfeld w kampanii 1605 r. rozpoczął ataki na Dynemunt 12 sierpnia, a swe działania na Rygę rozszerzył 13 sierpnia, bezskutecznie próbował przekonać do siebie mieszczan,

- na naradzie przedbitewnej zgodził się z planem porzucenia oblężenia Rygi i ruszenia pod Kircholm (którego autorem miał być Lennartson),

- po zwycięstwie w bitwie Mansfeld miał dostać łupy po Teodorze Lackim,

- pod Kircholmem został ranny,

- po bitwie został wydelegowany do rokowań w sprawie wymiany jeńców z Chodkiewiczem.

I to chyba tyle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Viss, pozwolę sobie wrzucić tu pytanie o innego (chyba...) Mansfelda, może w swoich badaniach się na niego natknąłeś. W armii szwedzkiej znalazłem utworzony w 1618 roku regiment najemny Filipa von Mansfelda - mówi Ci coś może to imię?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam już wspomnianą książkę o Mansfeldach, niestety, nie znalazłem w niej nic ponad to, co już napisałem na Wiki. Moje hasło jest więc pierwszą i jedyną na świecie (jak dotychczas), tak obszerną (na prawdę to skromną bardzo, ale inni mają po dwie linijki) notą biograficzną naszego bohatera ;)

Viss, pozwolę sobie wrzucić tu pytanie o innego (chyba...) Mansfelda, może w swoich badaniach się na niego natknąłeś. W armii szwedzkiej znalazłem utworzony w 1618 roku regiment najemny Filipa von Mansfelda - mówi Ci coś może to imię?

Filip von Mansfeld - chyba chodzi o Filipa V hrabiego von Mansfeld zu Vorderort, ur. 1589, zm. 1657, młodszego brata Joachima Fryderyka. Nosił tytuł cesarskiego Generalfeldmarschall'a i parę innych. Tak z chronologii wychodzi mi na niego ;)

Był żonaty dwukrotnie, z pierwszą żoną miał sześcioro dzieci (z drugą wcale).

Gdybyś chciał więcej informacji, to daj proszę znać ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.