Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maire

Co to jest (medalik)?

Rekomendowane odpowiedzi

maire   

Witam, na wstępie - jak wymaga kultura - chciałam wszystkich przywitać.

Otóż przybywam tu poszukując odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie z nadzieją, że będziecie w stanie mi pomóc.

Ostatnimi czasy krety rozpoczęły ekspansję w naszym sadzie, rozkopując jego znaczną część. W jednym z kretowisk, mój dziadek znalazł pewien, hm, dość intrygujący.. medalik?

Sama nie wiem, co to jest. Pismo jest chyba arabskie, motyw zresztą też. Nie wykluczam, że może to jakieś zwykłe nawiązanie,ot medalik, który ktoś kiedyś zgubił u nas na podwórzu i które przeleżało sobie w ziemi 20 lat. Nie mniej jednak całkiem niedawno, jakiś 1 km dalej znaleźliśmy monetę z bodajże XVI lub XVII w. Wstawiam tutaj skan znaleziska, bo ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy.

Pozdrawiam

arabh.jpg

skanuj0001p.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maire   

też to rozważam, ale ta dziurka? nie jest zrobiona "niedbale", zresztą - po co przebijać monety?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ale na ten przykład, duńskie monety mają dziurę w środku.

A może komuś się spodobała i medalionik sobie z niej zrobił? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maire   

ale spójrz na "wykonanie" tej dziury, ona jest wkomponowana w całość, zaplanowana - choć do końca - sama nie wiem, tak mi podpowiada intuicja ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziura nie jest do końca zaplanowana - zobacz że jest nierówna ilość 'ząbków' po jej lewej stronie na drugim zdjęciu. Właśnie dlatego wygląda to na przebicie monety.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maire   

hm, może i racja, nie zwróciłam na to uwagi a być może jest to istotne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem coś co wygląda na datę (lewa strona na pierwszym zdjeciu) - to chyba 1980.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maire   

o, to by się zgadzało - trochę pogrzebałam w numizmatyce arabskiej i właśnie odnalazłam monety z Algerii z 1981, które posiadały podobny kształt i formę zapisu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dziura ''wchodzi'' na obwódkę monety. Albo źle przebito, alebo własie nie była do końca zaplanowana. Pomijając to, że nie leży idealnie po środku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Arabska moneta, dziurka zrobiona później. Sam taką monetę gdzieś mam, ojciec kiedyś przywiózł z jakiegoś rejsu. Zwykły miedziak. 100%

Może i Bruno Wątpliwy ma taką, jego ojciec też pływał do krajów arabskich, to potwierdzi. Niestety, nie pamiętam skąd jest konkretnie (może i nawet nie wiedziałem). Ja ją dostałem w latach '70, ta jak widzę, też jest zdaje się z tego okresu (widoczny jest rok bicia monety).

A może nawet i tam moneta była moja, bo jako dzieciak bawiłem się takimi monetkami i mogłem zgubić ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maire   

no, ładnie, to może jeszcze znajdę jakieś skarby? bawiłeś się jakimiś interesującymi zabawkami? ;)

a teraz na poważnie, tajemnica rozwiązana - jest to IRAQ-250 FILS, rok 1980 - 81 ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, mówiłem, że to współczesna monetka ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.