Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

Imię słowiańskie

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Zbliża się dzień dziecka, więc czas wybiegnąć w przyszłość i pomyśleć o imionach. Jak się okazuje my prawdziwi Polacy mamy w tym względzie ponad siedemdziesięcioletnie zaniedbania.

imonasowiaskie2.th.jpg

imionasowiaskie1.th.jpg

W 1932, a potem w 1939 r. ukazał się spis imion słowiańskich opracowany przez profesora UJK dr. Witolda Taszyckiego.

Jak piszą dla „dążności do zeswojszczenia i unarodowienia naszego imiennictwa społeczeństwo polskie zrozumiało konieczność odrodzenia własnego imiennictwa przez oczyszczenie z obcych naleciałości, a wprowadzenie imion swojskich.”

Kiedy czytam jak niesłowiańskie nicki ma tu większość forumowiczów postanowiłem ogłosić akcję ich swojszczenia.

W moim przypadku z imion na T najbardziej podoba mi się imię Twardosław, a najmniej Trzebiemierz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maire   

Ale to zabawne, bo "moda" na słowiańskie imona powraca, sama znam (niestety!) Dobromira, Przemysława, Bogumiły, Włodzimierzów, Jurandów ;)

Sama synowi dałabym na imię Sambor ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jurand nie jest słowiański, lecz literacki.

Ale literacko te imiona dają duże pole do popisu. Np. zamiast "Lolita" Nabokova - "Dziadumiła"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Jakoś nie podoba mi się nazywanie dzieci jakoś tak wymyślnie... To tak jakby chcieć mu zapewnić oryginalność, a to wcale nie pomaga. Ja najwyżej nazwałbym swego potomka Radosław czy też Bogdan, a nie Warcisław... Już widzę jak ma całe dzieciństwo popsute taki osobnik ;) Sam znam Ziemowita Siemomysła i szczerze mówiąc, jego rodzina do normalnych nie należy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Mi się tam podobają. wolałbym nadać córce imię Dobrogniewa, niż Isaura. A taka moda była swojego czasu ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Już widzę jak ma całe dzieciństwo popsute taki osobnik

Nigdy nie przykładałem większej uwagi, kto jak ma na imię, a więcej mnie interesowało czy jest dobrym człowiekiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Pancerny, ja wiem że są ludzie tacy jak Ty. Jednak większość jest inna. Większość nie czyta nic, a jak już to Fakt. Większość nie zna wielu ważnych dat... Mnie też nie interesuje kto jak ma na imię, jednakże uważam że imię "wyszukane" na pewno będzie powodem do drwin dla owej większości.

wolałbym nadać córce imię Dobrogniewa, niż Isaura. A taka moda była swojego czasu

Prawda, ale ja chyba wolałbym Katarzynę czy też Ewę ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
uważam że imię "wyszukane" na pewno będzie powodem do drwin dla owej większości.

To trzeba znaleźć złoty środek. Chcesz żeby Twoje dzieci miały słowiańskie imiona, ale żeby też nie cierpiały z powodu oryginalności rodziców to daj im dwa, pierwsze „normalne” a drugie słowiańskie. Dziecko jak już dorośnie to może sobie samo wybrać, które imię woli używać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Tylko czy w tych czasach, gdzie każdy pędzi do Europy, ktoś będzie miał na uwadze narodowe korzenie( Was to się nie tyczy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mój brat ma na imię Radosław. To jedno z tych "lepszych" imion słowiańskich, bo ma znośne zdrobnienie ("Radek").

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.