Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Paweł Tomasz

Czy książki Józefa Mackiewicza mogą być źródłem historycznym ?

Recommended Posts

Sam Józef Mackiewicz powiedział - "Jedynie prawda jest ciekawa". Tej właśnie prawdy szukał, jednak te książki to powieści nasycone faktografią i dokumentami. Jak je traktować ?

Obok tych powieści napisał też wiele szkiców i artykułów na temat wojny. W zbiorze "Fakty, przyroda i ludzie" są bardzo ważne tematy: Katyń, Ponary, Drawa, Prowieniszki. Był świadkiem pierwszej eksumacji katyńskiej i napisał książkę o Katyniu (wyszła w 1951).

Sam mówił, że obok faktów ważne też jest oddanie "ducha" czasów. Faktycznie, czytając jego książki można sobie łatwo wyobrazić sytuacje, które opisuje.

Edited by Paweł Tomasz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Choć są oponenci do mojej definicji źródła (w ślad za Topolskim), gdzie źródłem historycznym jest wszystko co nadaje się do poznania historycznego, więc książki J. Mackiewicza są źródłem historycznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.