Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

"Czwarta armia koalicji antyhitlerowskiej" i inne mity PL

Rekomendowane odpowiedzi

Forteca   
Polski "uczony" ogłosił WP IV armią świata walczącą w II wojnie światowej -a więc już nie tylko Francję ale i Chiny przegoniliśmy

Czy można prosić o coś bliższego ? Czy to był tylko jakiś "mgr", czy może prof ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

To ja w końcu mam pytanie dla fachowców. Jakimi siłami dysponowali Wolni Francuzi w 1944 r?

Z powodu, że nie bardzo mnie to interesowało, to o uszy obił mi się korpus we Włoszech i dywizja pancerna Leclerka.

A co poza tym? Musiało być tego więcej, gdyż pamiętam, że Francuzów z Dunkierki ewakuowano więcej niż było Polaków w I Korpusie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
To ja w końcu mam pytanie dla fachowców. Jakimi siłami dysponowali Wolni Francuzi w 1944 r?

Z powodu, że nie bardzo mnie to interesowało, to o uszy obił mi się korpus we Włoszech i dywizja pancerna Leclerka.

A co poza tym? Musiało być tego więcej, gdyż pamiętam, że Francuzów z Dunkierki ewakuowano więcej niż było Polaków w I Korpusie.

Zależy kiedy dokładnie w 1944 roku- 6 czerwca 1944 we francuskich formacjach regularnych było ponad 415 tysięcy żołnierzy (ówczesne PSZ na Zachodzie w czerwcu 1944 - to 122 tysiące, ówczesna Armia Polska w ZSRR- 107 tysięcy).

W grudniu 1944 był już milion żołnierzy (efekt m.in mobilizacji i dozbrojenia przez Aliantów) gdy dla porównania w PSZ na Zachodzie- było wówczas 154 tysiące i 270 tysięcy w lWP, prowadzącym mobilizację w Polsce Lubelskiej.

A Francuzów owszem z plaż ewakuowano więcej ale część na ich żądanie po rozejmie przewieziono do Maroka- do koalicji antyhitlerowskiej dołączyli w listopadzie 1942 po operacji "Torch".

Czy można prosić o coś bliższego ? Czy to był tylko jakiś "mgr", czy może prof ?

Był to profesor (nie pamiętam niestety nazwiska) a wiekopomne odkrycie nastąpiło 24 marca 2010 w dzienniku TVP o 19.30- w głównym wydaniu wiadomości.

Zapamiętajmy dobrze datę- to odkrycie równe jest niemal-kopernikańskiemu..

I im bliżej Dnia Zwycięstwa nad Niemcami- takich "odkryć" będzie więcej.

Zastanawia mnie tylko kto jeszcze spośród osób z tytułami naukowymi zbłaźni się w ten sposób.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
Musiało być tego więcej, gdyż pamiętam, że Francuzów z Dunkierki ewakuowano więcej niż było Polaków w I Korpusie.

Tylko, że ich prawie wszystkich przewieziono do Francji 2-3 dni później i zdążyli wziąć udział jeszcze w Fall Rot.

wielkopomne odkrycie nastąpiło 24 marca 2010 w dzienniku TVP o 19.30-w głównym wydaniu wiadomości .

Co wyjadę za granicę, to mnie jakieś ciekawostki przyrodnicze ominą... Co prawda, to lądowania B-52 na lotniskowcu (w komentarzu TVP 1) chyba nic nie przebije ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Minister Kancelarii Prezydenta p.Wypych jest znacznie skromniejszy -30 marca w "Faktach po faktach" ogłosił że siły polskie w II wojnie "to była razem czwarta armia koalicji antyhitlerowskiej" konkretyzując że chodzi mu o połączone siły PSZ na Zachodzie ,lWP oraz AK.

Jak tak to do(zjednoczonych-w przeciwieństwie do żołnierzy polskich podlegajacych kilku różnym ośrodkom-bo np Zgrupowania Piechoty Polskiej we Francji przy 1 Armii francuskiej nie podlegały Naczelnemu Wodzowi PSZ ani nie uznawały rządu emigracyjnego )regularnych sił francuskich trzeba doliczyć zaprzysiężonych w FFI.

Uczonego z profesorskim tytułem twierdzącego 24 marca w głównym wydaniu wiadomości TVP że "Byliśmy czwartą armią świata" minister Wypych jednak nie przebił.

Prześcignęliśmy Chiny! (że o Osi nie wspomnę).

Zastanawia mnie ile osób z tytułami naukowymi(naśladując "wielkopomne" dzieła profesora Andrzeja Paczkowskiego ,który jest jednak nieco ostrożniejszy-nie nazywa WP czwartą armią świata -a tylko

"czwartą pod względem liczebności armią aliancką" i )żyrować będzie te odkrycia i do jak absurdalnych stwierdzeń się posuną..

W 2005 roku z okazji poprzedniej rocznicy było takich uczonych całkiem sporo.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Tylko, że ich prawie wszystkich przewieziono do Francji 2-3 dni później i zdążyli wziąć udział jeszcze w Fall Rot.

Czyli ewakuacja z Dunkierki, później powrót do Francji a później co? Kolejna ewakuacja?

Wybacz Forteco pytam bo nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Właśnie obejrzałem. Doskonale poprawiło mi to humor.

Niech żyje czwarta armia świata! Prześcignęliśmy faszystowski Wehrmacht!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
Czyli ewakuacja z Dunkierki, później powrót do Francji a później co? Kolejna ewakuacja?

Póxnie róznie - śmierć, niewola, armia Vichy, armia Wolnej Francji

Niech żyje czwarta armia świata! Prześcignęliśmy faszystowski Wehrmacht!

Ooooo - a gdzie to można zobaczyć - 4 Armia Świata - brzmi dumnie

Edytowane przez Forteca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Czy znane jest nazwisko tego uczonego?

Nie mogę odtworzyć całości pierwszego z tych nagrań-czy znane/widoczne jest nazwisko tego polskiego uczonego-profesora ,który dokonując odkrycia doniosłością porównywalnego z kopernikańskim ustalił ze byliśmy Czwartą Armią Świata?

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   

Postanowieniem Prezydenta RP z 30 czerwca 2009 za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wraz z jego już bardzo licznymi inicjatywami organizacyjnymi i wydawniczymi oraz ze Studiami Wschodnimi kształcącymi znowu „jak przed wojną”, kadry młodych specjalistów „od spraw wschodnich”

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;;

mam małe pytanie - jeżeli ten pan palnął głupotę, to dlaczego tego nie "odszczekal"? Jeżeli zaś ma taką wiedzę a nie inną [nawet nie wiadomo jak skomentować], to na jakiej zasadzie i za co dostał tytuł doktorski. Jeżeli owo studium ma podobny poziom jak jego dyrektor, to nie chce wiedzieć jakie kadry kształci. Boże chroń nas od takich specjalistów, co liczyć nie potrafią a i czytać takoż.

Z boku: każda okrągła rocznica [lub mniej] wielkiego wydarzenia w telewizyjnych informacjach da się streścić w zdaniu: braliśmy tam udział, odgrywając główną rolę i niemal zawsze moralnie zwyciężaliśmy, co oznacza, że przyszłe pokolenia powinny czerpać naukę i wzory z tego jak postępowało tam wojsko / politycy / partie polityczne / organizacje / ludzie [niepotrzebne skreślić...]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Z boku: każda okrągła rocznica [lub mniej] wielkiego wydarzenia w telewizyjnych informacjach da się streścić w zdaniu: braliśmy tam udział, odgrywając główną rolę i niemal zawsze moralnie zwyciężaliśmy, co oznacza, że przyszłe pokolenia powinny czerpać naukę i wzory z tego jak postępowało tam wojsko / politycy / partie polityczne / organizacje / ludzie [niepotrzebne skreślić...]

pozdr

Owszem slogany wygłaszane przez publicystów,polityków czy poziom polskich dziennikarzy nie dziwią-ale tekst o "Czwartej Armii Świata" wypowiedziany z całą powagą przez osobę z tytułem naukowym-pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego jest zaskakujący.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

Wolf: o tym też pisałem. Co ciekawe coraz częściej owe bzdury są popierane przez różnych panów historyków z bzdurami, którzy mówią jacy my wielcy i genialni. Ostatnio klasyczny zestaw bzdur podpartych autorytetem o ile mnie pamięć nie myli słuchalem z okazji tzw. Święta Niepodległości 11. listopada roku już zeszłego. Pieniów ochów i achów końca nie było - wszelkie stereotypy podparte tytułem... zwykle od doktora wzwyż...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.