Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Który zaborca był najsilniejszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Prusy pod koniec XiX wieku to państwo słabiutkie na tle pozostałych 2 zaborców.

Panie kolego, Prusy (a konkretniej zjednoczone Niemcy) pod koniec XIX wieku to potężny kraj, rywalizujący na morzu z Wielką Brytanią, a także posiadający najlepszą w Europie armię. Chodziło Ci chyba o XVII wiek.

Wg mnie to jest tak:

-Prus od razu odpadają-siłę pokazali dzięki Bismarkowi.

-Austria-nawet ujdzie, ale do 1701 r. bo po nim angażuje się w wojnę o sukcesję hiszpańską, sprawy wschodnie idą na bok, a co za tym idzie-zmniejsza się pomoc dla RON-u,

-Rosja, ale tylko po 1700 r. wydaje się być na serio silnym sojusznikiem, dzięki reformom Piotra Wielkiego.

Reasumując-chyba Rosja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Rosja.Rosja miała już przewagę przed rozbiorami bo jak wiemy miała duzy wpływ na przebieg wydarzeń w Polsce.Pamiętny sejm niemy z 1717 roku(gwarantem był car) czy póżniejsze traktaty berlin/st petersburg .Rosja wiodła prym w Europie, zgadzam się z Tofikiem o niesamowitych reformach Piotra I.Zmienił on polityke,usprawnił gospodarkę,przeprowadził reformę wojska oraz wprowadził 20 rang.Wojsko osiągało ponoć ok 170 tysięcy...W Austrii panował rozgardiasz a w Prusach niestabilnie.Jak dla mnie....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elka20   

Moim zdaniem Rosja .... pomyślmy i przypomnijmy sobie jak to było ? Kto zaczął ?

Rosja za panowania Katarzyny Carycy podpisała 1 rozbiór, a dlaczego Prusy brały udział w rozbiorze ? bo poczuły sie zastraszone przez Rosję bały się potęgi Rosji a w skutkach tego wypchnięcia z sojuszu i roli na arenie między narodowych spraw ...

To właśnie w Prusach było najswobodniej to tam tyle lat Polacy żyli największą nadzieją na WOLNOść !! :P a Austria w podobny sposób jak i Prusy, ale o wiele bardziej wpływowa niż Prusy ...

ROSJA

AUSTRIA

PRUSY

ja własnie to tak widze :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Wojsko osiągało ponoć ok 170 tysięcy...

Pamiętajmy, że to spod Połtawy 1709 r. było kilka razy lepsze niż to spod Narwy 1700.

a dlaczego Prusy brały udział w rozbiorze ?

Bo bądź co bądź, ale równowaga sił musi być.

To właśnie w Prusach było najswobodniej to tam tyle lat Polacy żyli największą nadzieją na WOLNOść !! ;)

Że co proszę? Zabór pruski był najlepiej rozwinięty, ale o najbardziej zaostrzonych rygorach np. rugi pruskie czy Kulturkampf. Najgorzej rozwinięty był zabór austriacki, ale tam była autonomia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Że co proszę? Zabór pruski był najlepiej rozwinięty, ale o najbardziej zaostrzonych rygorach np. rugi pruskie czy Kulturkampf. Najgorzej rozwinięty był zabór austriacki, ale tam była autonomia.

A ja się tak głupio spytam: cały czas była ta autonomia w Galicji? Z tego co wiem to nie, więc nie uogólniaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A ja się tak głupio spytam_ cały czas była ta autonomia w Galicji?

Ja się tak głupio spytam. Zawsze nam było źle w zaborze austriackim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie odwracaj kota ogonem. Napisałeś, że w Galicji była autonomia więc grzecznie się pytam, czy cały czas. Bo to co zrobiłeś to jest zwyczajne uogólnienie, a tego w historii nie powinno się robić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.