Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
sroken

Gospodarka, ekonomia i społeczeństwo w Hiszpanii w czasie rekonkwisty.

Rekomendowane odpowiedzi

sroken   

Szukam informacji na ten temat, znacie jakieś ciekawostki, ważne terminy, wydarzenia i charakterystykę? Proszę o szybką odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sroken   

Z angielskim to u mnie dość słabo... Po hiszpańsku szukałam tekstów, informacji, ale z tych tematów nawet w ich narodowym języku jest bardzo mało. Ciężko cokolwiek znaleźć. Dziękuje za tą stronę!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
KonradRK   

Co do ciekawostek. To mogę powiedzieć, że grano w Hiszpanii w alquerque, od której wywodzą się warcaby. Opis gry zawiera się w Wielkiej Księdze Gier (1283) autorstwa Alfonsa X Mądrego króla Kastylii i Leonu, twórcy jeszcze wielu innych dzieł.

Alquerque.

Jeśli chodzi o więcej ciekawostek związanych z dawnymi grami to się polecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Mocno spóźnione ale temat ciekawy więc czemu by nie skorzystać i coś dopisać?

Pragnąc sprowadzić kolonistów na pogranicze arabskie, władcy hiszpańscy chwytali się wszelkich sposobów. Przykładem mogą być fueros dla Sepulaveda z 1076 r. i dla Oreja z 1137 r., w których udzielono wspomnianym osiedlom prawa azylu (historycy prawa wolą tu mówić o indywidualnym prawie amnestii)wobec wszelkiej maści zbrodniarzy, w tym morderców. Zresztą zabieg taki wypływać mógł tak, z chęci pozyskania osadników, jak z pragnienia zgrupowania elementu skłonnego do przestępstw blisko granicy, aby mógł on swe łotrostwa uprawiać już po arabskiej stronie.

W kolonizacji północnej Hiszpanii podobną rolę jak w Polsce Niemcy odegrali Francuzi, napływający z Langwedocji, Tuluzy, Gaskonii i Akwitanii.

za: J. M. Piskorski, Kolonizacja wiejska Pomorza zachodniego, Poznań 2005, s. 50

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.