Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Vissegerd

Ukraina i jej dążenia niepodległościowe

Rekomendowane odpowiedzi

No widzisz, ty juz zalapales. Rus Kijowska.

Wedle podpisanej umowy Ukraina, ogłoszona Wielkim Księstwem Ruskim, wchodziła w skład Rzeczypospolitej jako organizm złożony z województw kijowskiego, bracławskiego i czernichowskiego.

Edytowane przez rannywucho

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No widzisz, ty juz zalapales. Rus Kijowska.

Wedle podpisanej umowy Ukraina, ogłoszona Wielkim Księstwem Ruskim, wchodziła w skład Rzeczypospolitej jako organizm złożony z województw kijowskiego, bracławskiego i czernichowskiego.

Bez urazy, ale Ty chyba na prawdę ranny w ucho jesteś ;)

Jak to mówią, "gdzie Rzym, gdzie Krym?"... Co ma Ruś Kijowska do Wielkiego Księstwa Ruskiego? Co ma samodzielny byt państwowy z IX wieku, z efemerycznym (jednorocznym) tworem utworzonym w XVII wieku na podstawie ugody hadziackej (poza obszarem oczywiście)????

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie mylmy też okresu rzezi na Wołyniu, kiedy to Stepan Bandera siedział w Sachsenhausen, z okresem powojennym, kiedy faktycznie sprawował przywództwo tej organizacji.

Jeśli odnosi się to do jednej i tej samej organizacji, to nie ma powodów by o tym nie wspomniać i przemilczać owe fakty.

Obecnie rozróżniamy zwykłe bandy rabunkowe od oddziałów UPA, będących jak najbardziej partyzantką. To, że byli wrogami państwa polskiego (i nie tylko polskiego), nie oznacza, że można im odbierać miano partyzantów.

(...)

Naszych partyzantów podczas okupacji nazywali Niemcy również bandytami, tak na marginesie...
Czym różnili sie ci ukraińcy od nas. Otóż niczym, walczyli tak jak my ze swoim wrogiem. Dla nas wrogiem były Niemcy hitlerewskie, a dla ukrainców polacy.

Z tą różnicą, że polscy bojownicy o wolność walczyli na swoim obszarze, UPA natomiast niekoniecznie.

Ukraina istniała zanim Polska powstała tak na marginesie. Ruś Kijowska powstała mniej więcej 100 lat wcześniej niż Polska.

Chrzest Polski - 966 rok

Chrzest Rusi Kijowskiej - 989 rok

Wedle podpisanej umowy Ukraina, ogłoszona Wielkim Księstwem Ruskim, wchodziła w skład Rzeczypospolitej jako organizm złożony z województw kijowskiego, bracławskiego i czernichowskiego.
Jak to mówią, "gdzie Rzym, gdzie Krym?"... Co ma Ruś Kijowska do Wielkiego Księstwa Ruskiego? Co ma samodzielny byt państwowy z IX wieku, z efemerycznym (jednorocznym) tworem utworzonym w XVII wieku na podstawie ugody hadziackej (poza obszarem oczywiście)????

Niedobrze dla Rzeczypospolitej stało się, że koncepcja Rzeczpospolity Trojga Narodów nie mogła się rozwinąć (między innymi przez ingerencję Rosji i wojnę z nią po której utraciliśmy w przyszłośći Kijów). Myślę, że niepowodzenie tego w XVII w. było jednym z czynników w jakimś stopniu sprzyjających upadkowi Rzepy w XVIII w.

Edytowane przez NRohirrim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli odnosi się to do jednej i tej samej organizacji, to nie ma powodów by o tym nie wspomniać i przemilczać owe fakty.

Oczywiście, że nic nie należy przemilczać, słusznie. I nie zamierzam ani nie zamierzałem ;)

Z tą różnicą, że polscy bojownicy o wolność walczyli na swoim obszarze, UPA natomiast niekoniecznie.

Jak to mówią, "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Dla nich, to był ich obszar. Dla nas nie, stąd konflikt.

Chrzest Polski - 966 rok

Chrzest Rusi Kijowskiej - 989 rok

Zgoda, ale ja nie o chrzcie, tylko o państwie.

Niedobrze dla Rzeczypospolitej stało się, że koncepcja Rzeczpospolity Trojga Narodów nie mogła się rozwinąć (między innymi przez ingerencję Rosji i wojnę z nią po której utraciliśmy w przyszłośći Kijów). Myślę, że niepowodzenie tego w XVII w. było jednym z czynników w jakimś stopniu sprzyjających upadkowi Rzepy w XVIII w.

I tu się w pełni zgodzę, wielka szkoda, że tak się nie stało. Szkoda i dla nas, i dla Kozaków.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ukraina istniała zanim Polska powstała tak na marginesie. Ruś Kijowska powstała mniej więcej 100 lat wcześniej niż Polska.

Czy ty o Ukrainie czy o Rusi Kijowskiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Rannywucho napisał - Czy ty o Ukrainie czy o Rusi Kijowskiej?

A widzisz różnice między Trzecia Rzeszą a państwem Niemieckim. Prusy Książece to może Mongolia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Atrix, a Ty widzisz natomiast różnicę między Prusami - związkiem plemion Pruskich, a Prusami - państwem powstałym z połączenia Brandenburgii i Prus Książęcych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Czy temat nie brzmi OUN/UPA a Polacy? Więc się pytam: co ma do tego państwo pruskie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak ma się do tego, że UPA walczyło o Ukrainę. A tu się rozchodzi o związek Ukrainy z Rusią Kijowską.

Ale to m.in. zawiera zasadniczą kwestię odnośnie stosunków UPA do Polski i Polaków. Cele UPA jak stworzenie Ukrainy do Wisły aż pod Kraków

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

atrix

Ja widzę i dobrze by było abyś i ty zobaczył. Niemiecki naród tworzyli wszyscy Niemcy. III Rzesze już tylko rasa aryjska. Ukraińcy to nie Rusini. Większa część Polaków mieszkająca na wschodzie nic nie miała przeciwko Rusinom, dopóki nie uległy wpływom Ukraińcow. Ukraińcy to mieszana ludność na wchodzie Polski pozbywająca się polskości.

Edytowane przez Don Pedrosso
Don Pedrosso: Kolejny raz zwracam uwagę na znaki diakrytyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najpierw uwaga do Andreasa- moderatorem jestem tutaj ja i Albinos, i to nam pozostaw uwagi odnośnie OT ;)

Czy temat nie brzmi OUN/UPA a Polacy? Więc się pytam: co ma do tego państwo pruskie?

Ano to ma, że kolega rannywucho twierdzi, że w OUN/UPA byli Polacy, bo państwa Ukraińskiego nie było.

Swoją drogą, wcześniej pisze pan, że:

Don Pedrosso, prosze sie nie podniecac, panstwa ukrainskiego nie bylo, wiec i ludnosci ukrainskiej nie bylo,

A teraz:

Wieksza czesc Polakow mieszkajaca na wschodzie nic nie miala przeciwko Rusinom, dopoki nie ulegly wplywom Ukraincow. Ukraincy to mieszana ludnosc na wchodzie Polski pozbywajaca sie polskosci.

To jak to w końcu?

Ponadto Rannywucho cały czas oczekuję odpowiedzi na moje pytania z postu nr 13.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No dobrze, już wyedytowałem.

Tak mnie zastanawia: a skąd wniosek, że jeśli nie było państwa Ukraina, to nie było zarazem Ukraińców? Więc jeśli Polski nie było w czasach rozbiorów, to Polaków też nie było? A na Litwie, Buiałorusi i Ukrainie dzisiaj nie ma Polaków, tylko są Litwini, Białorusini i Ukraińcy?

A jak istniało ZSRR, to tez nie było Gruzinów, Armeńczyków czy Tatarów?

A jak istniało Imperium Brytyjskie, to rozumiem, że Hindusów też nie było, bo nei było państwa Indie? Albo jak Japonia okupowała Koreę, to Koreańczyków też nie było?

Pomijając to, że istniała Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Więc teoretycznie państwo ukraińskie istniało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę moderatora o wybaczenie, ale:

Czy ty o Ukrainie czy o Rusi Kijowskiej?
Tak ma się do tego, że UPA walczyło o Ukrainę. A tu się rozchodzi o związek Ukrainy z Rusią Kijowską.

Dyskusja nad sprawami oczywistymi jest poniżej mojego poziomu. Obawiam się, że również poniżej poziomu tego Forum. Jakoś nie specjalne mam ochotę na nadrabianie zaległości edukacyjnych obu panów i przytaczanie historii Ukrainy (być może według nich Kijów jest miastem wietnamskim na ten przykład, albo mieszkali w nim Chińczycy, nie wiem). Tym bardziej, że jest dostępna powszechnie, w wielu źródłach.

Wybacz mi Don Pedrosso i nie gniewaj się, ale nie mam już siły. To wykracza poza przyjęty na szanujących się forach historycznych poziom i zakres. Wycofuję się z tej dyskusji.

Pozdrawiam.

P.s.: Don Pedrosso, Albinosie, możecie wyedytować mój post, jeśli uznacie go za niewłaściwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam, na wypowiedz Don Pedrosso, odpowiem na pozostałe pytania ale nie wiem jeszcze jak się tutaj poruszać i jak zacytować.

Historia Polska mówi o Rusinach a nie o Ukraińcach. Trzymam się określeń historycznych a nie manipulowanych historii najnowszej. Jeśli chcesz to wkleję tobie mapkę historyczna Hiszpanów z IX i X wieku. Lub mapkę Litwy z końca średniowiecza i to nie Polska była od morza do morza tylko Litwa, Polacy to tylko zdemontowali, wiek po wieku. Nazwa Ukraina nabrała znaczenia podczas II Wojny Światowej. Jeśli Ukraina istniała, to dlaczego Rząd Polski nie podpisał z nimi paktu o nieagresji. Nie wiem czy słyszałeś pojecie "samozwańcza Ukraina". Co by to było gdyby kilku z knajpy wyszło na dziedziniec i ogłosili sobie nowe państwo Mazowsze. Dobrze nieraz skorzystać z wiedzy literackiej a nie interpretacji karierowiczów.

http://erekcjato.eu/forum/viewtopic.php?t=5778

//Don Pedrosso: jeśli chodzi o cytowanie to proszę wkleić dany tekst pomiędzy . Beż "/" w pierwszym. Druga, i ostatnia uwaga dotycząca tego samego- proszę stosować się do zasad polskiej pisowni. Jeśli w jakiś sposób nie może pan używać znaków diakrytycznych proszę o tym napisać, jednak błędy typu "hiszpanów" nie będą tolerowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.