Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

KdF; Volkswagen...

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Niemiec poprzedz działania mieszczące się w tym co obecnie nazywamy "socjalem" czy "akcjami charytatywnymi"; a równie dobrze można określić populizmem.

Witam;

temat ten wyszedł jako lekkie ot przy okazji "Garbusa" ; kiedy z Brunem zeszliśmy na KdF, Pomoc Zimową, ćwiczenia fizyczne i nadczłwieka. Z drugiej strony prawdą jest że wiele tego typu działań nazistów w Niemczech czy faszystów we Włoszech było czystej wody socjalizmem, mającym sprawić że życie będzie wygodniejsze. Tak też naprawdę było: "wczasy zakladowe"; wycieczki , wyjazdy. Jak z obecnej perspektywy, i z tamtej, lat 30 tych możemy oceniać te dzialania, co się sprawdziło, a co nie? Jak taka polityka oddziaływala na spóleczeństwo?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dareknh   

Na pewno sprawdził się włoski korporacjonizm.

Można by go nazwać takim kapitalizmem z ludzką twarzą gospodarka się rozwijała a państwo (korporacje) czuwały by nie odbywało się to kosztem zwykłych ludzi pracy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Na pewno sprawdził się włoski korporacjonizm.

A przypomnij mi jak się skończył ten sukces.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Darekh - Niemcy to także korporacjonizm. Tylko niemiecki. Tak naprawdę próba godzenia pracodawców i pracowników to tak jakby chcieć pogodzić ogień i wodę. Dzialania takie następowaly z jednego powodu mającego odmienne konotacje dla dwóch stron konfliktu:

1. Wielkie koncerny bały się że jak przyjdą komuniści to będzie równo, czerwono i państwowo

2. Trzeba było jakoś przekonać ludzi pracy by głosować na siebie...

Zrobiono to w sposób prosty i na krótką metę skuteczny: powiedziano pracodawcom że za niewielkie przywileje na rzecz pracowników [np. urlopy macierzyńskie, i dość silny socjal państwowy, do tego czasem datki na akcje typu KdF, robotnicy nie będą strajkować i będą pracować.

Niestety, jako że pisałem że jest to proba godzenia ognia i wody coś takiego nie wypali ekonomiczne, ale na pewno sprawy że i jedni i drudzi będą z czcią wymawiali imię Adolf lub Benito...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dareknh   
A przypomnij mi jak się skończył ten sukces.

Nie skończył się klęską gospodarczą

Widzisz do czego teraz doprowadza kapitalizm i wolny rynek w USA. Największy kryzys od wojny

Korporacjonizm nie jest systemem idealnym ale póki co nikt lepszego nie wymyślił.

Mogę się zgodzić z tym że w kapitalizmie gospodarka rozwija się szybciej tylko co z tego skoro pazerność bankierów doprowadza ludzi do ruiny.

Może dla jednych jest to godzenie ognia z wodą dla mnie jest to wybieranie tego co najlepsze z innych systemów gospodarczych

Każdy ma prawo do własnego zdania ale potępiania korporacjonizmu jest trochę nie na miejscu bo nie skończył się on taką klęską jak komunizm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Darekh- tak naprawdę gospodarka niemiecka nie rozwijała się wcale rewelacyjnie, a rozdęty budż6t [i wydatki na wojsko i ów "socjal"] powodowały że Schacht - ówczesny minister od finansów i prezes Banku Rzeszy dokonywał cudów by jakoś się to wszystko trzymało. Powiedział że "se neda" bodajże na przełomie '38 i ;'39 r. i przestał pełnić swoje role. Poza tym tak naprawdę kryzys światowy do '39 r. nie został przezwycięzony, w takim stopniu by można było powiedzieć - że było tak jak w '28 r. Wystarczy spojrzeć na dane statystyczne dostępne w rocznikach.

Potępianie korporacjonizmu ma taką samą rację bytu i jak potępianie komunizmu jako idei gospodarczej, gdyż tak naprawdę to jest jakaś tam forma socjalizmu państwowego, zwalniająca pracownika z odpowiedzialności za siebie.

Zupełnie osobną sprawą jest to, że w warunkach lat 30 tych takie "podarki" były czymś rewelacyjnym pozwalającym przez pewien czas byc zadowolonym bu stronom. To że teoria Keynesa się nie sprawdziała dowodzi kryzys lat 70 tych, a teoria rozwoju Francji [coś co można uznać za pewną formę korporacjonizmu] - zwykłe wyliczenia na normalnych liczbach.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.