Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

KdF; Volkswagen...

Recommended Posts

FSO   

Niemiec poprzedz działania mieszczące się w tym co obecnie nazywamy "socjalem" czy "akcjami charytatywnymi"; a równie dobrze można określić populizmem.

Witam;

temat ten wyszedł jako lekkie ot przy okazji "Garbusa" ; kiedy z Brunem zeszliśmy na KdF, Pomoc Zimową, ćwiczenia fizyczne i nadczłwieka. Z drugiej strony prawdą jest że wiele tego typu działań nazistów w Niemczech czy faszystów we Włoszech było czystej wody socjalizmem, mającym sprawić że życie będzie wygodniejsze. Tak też naprawdę było: "wczasy zakladowe"; wycieczki , wyjazdy. Jak z obecnej perspektywy, i z tamtej, lat 30 tych możemy oceniać te dzialania, co się sprawdziło, a co nie? Jak taka polityka oddziaływala na spóleczeństwo?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dareknh   

Na pewno sprawdził się włoski korporacjonizm.

Można by go nazwać takim kapitalizmem z ludzką twarzą gospodarka się rozwijała a państwo (korporacje) czuwały by nie odbywało się to kosztem zwykłych ludzi pracy

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
Na pewno sprawdził się włoski korporacjonizm.

A przypomnij mi jak się skończył ten sukces.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Darekh - Niemcy to także korporacjonizm. Tylko niemiecki. Tak naprawdę próba godzenia pracodawców i pracowników to tak jakby chcieć pogodzić ogień i wodę. Dzialania takie następowaly z jednego powodu mającego odmienne konotacje dla dwóch stron konfliktu:

1. Wielkie koncerny bały się że jak przyjdą komuniści to będzie równo, czerwono i państwowo

2. Trzeba było jakoś przekonać ludzi pracy by głosować na siebie...

Zrobiono to w sposób prosty i na krótką metę skuteczny: powiedziano pracodawcom że za niewielkie przywileje na rzecz pracowników [np. urlopy macierzyńskie, i dość silny socjal państwowy, do tego czasem datki na akcje typu KdF, robotnicy nie będą strajkować i będą pracować.

Niestety, jako że pisałem że jest to proba godzenia ognia i wody coś takiego nie wypali ekonomiczne, ale na pewno sprawy że i jedni i drudzi będą z czcią wymawiali imię Adolf lub Benito...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dareknh   
A przypomnij mi jak się skończył ten sukces.

Nie skończył się klęską gospodarczą

Widzisz do czego teraz doprowadza kapitalizm i wolny rynek w USA. Największy kryzys od wojny

Korporacjonizm nie jest systemem idealnym ale póki co nikt lepszego nie wymyślił.

Mogę się zgodzić z tym że w kapitalizmie gospodarka rozwija się szybciej tylko co z tego skoro pazerność bankierów doprowadza ludzi do ruiny.

Może dla jednych jest to godzenie ognia z wodą dla mnie jest to wybieranie tego co najlepsze z innych systemów gospodarczych

Każdy ma prawo do własnego zdania ale potępiania korporacjonizmu jest trochę nie na miejscu bo nie skończył się on taką klęską jak komunizm

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Darekh- tak naprawdę gospodarka niemiecka nie rozwijała się wcale rewelacyjnie, a rozdęty budż6t [i wydatki na wojsko i ów "socjal"] powodowały że Schacht - ówczesny minister od finansów i prezes Banku Rzeszy dokonywał cudów by jakoś się to wszystko trzymało. Powiedział że "se neda" bodajże na przełomie '38 i ;'39 r. i przestał pełnić swoje role. Poza tym tak naprawdę kryzys światowy do '39 r. nie został przezwycięzony, w takim stopniu by można było powiedzieć - że było tak jak w '28 r. Wystarczy spojrzeć na dane statystyczne dostępne w rocznikach.

Potępianie korporacjonizmu ma taką samą rację bytu i jak potępianie komunizmu jako idei gospodarczej, gdyż tak naprawdę to jest jakaś tam forma socjalizmu państwowego, zwalniająca pracownika z odpowiedzialności za siebie.

Zupełnie osobną sprawą jest to, że w warunkach lat 30 tych takie "podarki" były czymś rewelacyjnym pozwalającym przez pewien czas byc zadowolonym bu stronom. To że teoria Keynesa się nie sprawdziała dowodzi kryzys lat 70 tych, a teoria rozwoju Francji [coś co można uznać za pewną formę korporacjonizmu] - zwykłe wyliczenia na normalnych liczbach.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.