Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Herman von Salza

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Wybitny dyplomata, wstępując na urząd wielkiego mistrza ponoć nie mógł, jak sam twierdził, wystawić 10 rycerzy w pełnym uzbrojeniu. Przyjaciel Fryderyka II, jednego z największych dobroczyńców i pewnym sensie rzeczników interesów zakonu krzyżackiego. Salza był chyba pierwszym (przed nim było trzech wielkich mistrzów, o których skądinąd wiadomo niewiele) wielkim mistrzem krzyżackim, który myślał o poważnej poprawie sytuacji zakonu, sprawa Węgier była ogólnie dość nieudana, ale Prus już wręcz przeciwnie. Prawdopodobnie Prus nigdy nie odwiedził, gdyż tam potrzebowano przede wszystkim żołnierzy, a nim Salza raczej nie był. Sprawy pruskie powierzył tamtejszemu mistrzowi krajowemu Hermanowi von Balkowi, a sam zaangażował się w spór cesarza z papieżem. Co o nim sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdyby istniał ( wolny od uprzedzeń ) ranking najlepszych wielkich mistrzów, to Hermanna von Salza typowałbym na jednym z pierwszych miejsc. Był człowiekiem wybitnie uzdolnionym i wykształconym ( podobno około 95% Krzyżaków było analfabetami ), znał wiele języków - w tym arabski. Wielokrotnie prowadził rozmowy mediacyjne pomiędzy Honoriuszem III, następnie Grzegorzem IX a Fryderykiem II. Był mediatorem w sporze Waldemara II , króla Danii, z Henrykiem ze Schwerinu. Owe mediacje spowodowały wzrost jego osobistego znaczenia, dzięki czemu mógł uzyskać wiele dla Zakonu.

Roku Pańskiego 1228 od Konrada księcia mazowieckiego otrzymał nadanie w postaci ziemi chełmińskiej, a w 1237 dokonał zjednoczenia (czytaj; fuzji) z zakonem Kawalerów Mieczowych.

Podsumowując; niewątpliwą zasługą Hermanna von Salza, jest niespotykany dotąd, wzrost wpływów i znaczenia zakonu krzyżackiego (np: równy status jak Joannici i Templariusze), a także zdobycie przez nich licznych nadań ziemskich z Prusami włącznie.

Hermann von Salza WIELKIM mistrzem był :D

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.